eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2011

Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2011

2011-05-05 13:20

Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2011

Stopa bezrobocia w Polsce © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W pierwszym kwartale 2011 roku tempo wzrostu produktu krajowego brutto w odniesieniu do analogicznego kwartału roku poprzedniego wyniosło 4,3 proc. Pomimo obniżenia dynamiki wzrostu gospodarczego w porównaniu z poprzednim kwartałem, nadal mówić można o utrzymywaniu się względnie korzystnej koniunktury gospodarczej. Biorąc pod uwagę czynniki sezonowe, tempo wzrostu PKB w pierwszych trzech miesiącach roku wyniosło 1,0 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału - podaje Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w siedemdziesiątym kwartalnym raporcie oceniającym stan koniunktury gospodarczej w Polsce (I kwartał 2011 r.) oraz prognozy na lata 2011-2012.

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2016

Jak czytamy w raporcie, o tempie wzrostu gospodarczego decydował wzrost popytu krajowego, a wpływ popytu zagranicznego był neutralny. Tempo wzrostu popytu krajowego Instytut szacuje na 4,3 proc. Spośród składowych popytu krajowego, w pierwszych trzech miesiącach roku najszybciej wzrastały inwestycje. Tempo wzrostu nakładów brutto na środki trwałe wyniosło 5,1 proc., co stanowiło najlepszy wynik od końca 2008 roku. Wzrost dynamiki nakładów inwestycyjnych, pomimo utrzymywania się nienajlepszych nastrojów wśród przedsiębiorców, z jednej strony wynikał z niskiej bazy statystycznej – w pierwszych kwartałach dwóch poprzednich lat odnotowany został spadek ich poziomu – a z drugiej strony z konieczności podjęcia przez firmy przedsięwzięć odkładanych wcześniej przez co najmniej kilka kwartałów z obawy przed kryzysem. Tempo wzrostu spożycia ogółem IBnGR oszacował na poziomie 3,0 proc. Nieco szybciej, w tempie 3,1 proc., wzrastało spożycie indywidualne.

Najszybciej rozwijającą się częścią gospodarki w pierwszym kwartale było budownictwo. Tempo wzrostu wartości dodanej w tym sektorze wyniosło w opinii Instytutu 12,6 proc., a produkcja sprzedana budownictwa wzrosła w tym czasie o 18,8 proc. Dobre wyniki budownictwa są wynikiem przyspieszenia prac związanych z realizacją inwestycji infrastrukturalnych przed Euro 2012 oraz zwiększenia aktywności w segmencie budownictwa mieszkaniowego. Nieco szybciej niż w czwartym kwartale 2010 roku zwiększała się wartość dodana w przemyśle. Według IBnGR, w okresie od stycznia do marca wzrosła ona o 7,0 proc., a produkcja sprzedana przemysłu w tym samym okresie zwiększyła się o 9,2 proc. Wzrost wartości dodanej w usługach rynkowych zbliżony był do poziomu odnotowanego w poprzednim kwartale i wyniósł 3,2 proc.

Tempo wzrostu eksportu (w ujęciu rachunków narodowych) w pierwszym kwartale 2011 roku wyniosło tyle samo co tempo wzrostu importu. W ocenie Instytutu tempa te wyniosły 8,6 proc. Wysoka dynamika importu stanowi konsekwencję odradzania się korzystnej koniunktury gospodarczej w krajach Europy Zachodniej, będących najważniejszymi importerami pochodzących z Polski dóbr i usług. O dynamice importu w dużej mierze decydował wzrost popytu na pochodzące z zagranicy dobra inwestycyjne. Stabilizacja kursu złotego względem euro i dolara amerykańskiego korzystnie wpływała na perspektywy rozwoju handlu zagranicznego w nadchodzących kwartałach.

fot. mat. prasowe

Stopa bezrobocia w Polsce

Stopa bezrobocia w Polsce

Stopa bezrobocia na koniec pierwszego kwartału wyniosła 13,1 proc. Oznacza to jej wzrost o 0,8 punktu procentowego w porównaniu z końcem 2010 roku oraz o 0,1 punktu procentowego w porównaniu z sytuacją sprzed roku. Stosunkowo niewielki wzrost stopy bezrobocia w porównaniu z jej poziomem w marcu 2010 roku uznać należy za przejaw wyhamowania tendencji wzrostu bezrobocia oraz stabilizacji na rynku pracy. Nieznacznemu wzrostowi stopy bezrobocia towarzyszył wysoki przyrost przeciętnego zatrudnienia w gospodarce narodowej. Według szacunków IBnGR, w pierwszym kwartale wzrosło ono o 3,1 proc. Dużemu przyrostowi nowych miejsc pracy towarzyszył spadek tempa wzrostu przeciętnego realnego wynagrodzenia brutto w porównaniu z ostatnim kwartałem 2010 roku. W pierwszych trzech miesiącach 2011 roku wyniosło ono 1,7 proc.

 

1 2 3

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: