eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Spam w III 2012 r.

Spam w III 2012 r.

2012-04-30 12:01

Przeczytaj także: Spam w II 2012 r.


Spam z Polski

W porównaniu z lutym Polska odnotowała znaczny spadek - z 9 na 18 miejsce, co oczywiście jest informacją pozytywną. W marcu z Polski pochodziło 1,6 % globalnego spamu (dla porównania - w lutym było to 2,5 proc.). Tak duży spadek może mieć związek z zamknięciem botnetu Hlux/Kelihos. Dla przypomnienia - aż 29 000 zainfekowanych komputerów wchodzących w skład tego botnetu działało w Polsce.

Szkodliwe oprogramowanie w ruchu pocztowym

W marcu udział szkodliwych plików zidentyfikowanych we wszystkich wiadomościach e-mail pozostał niezmieniony w stosunku do lutego i wynosił 2,8%.

Rozkład wykrytych zainfekowanych wiadomości e-mail według państw

fot. mat. prasowe

Rozkład wykrytych zainfekowanych wiadomości e-mail według państw: marzec 2012 r.

Rozkład wykrytych zainfekowanych wiadomości e-mail według państw: marzec 2012 r. - USA na miejscu pierwszym


Trzeci miesiąc z rzędu na pierwszym miejscu znalazły się Stany Zjednoczone: udział zainfekowanych e-maili wykrytych w tym państwie przez moduł ochrony poczty rozwiązania firmy Kaspersky Lab zwiększył się o 1,7 punktu procentowego w porównaniu z lutym i wynosił 14,7% ogółu.

Na trzecim miejscu, podobnie jak w lutym, znalazł się Hong Kong. Nieoczekiwanie na drugiej pozycji uplasowała się Australia, w której wykryto 12,4 proc. wszystkich przypadków zainfekowanych wiadomości e-mail, dwa razy więcej niż w lutym (+6,9 proc.). Podobnie jak w lutym, na trzecim miejscu znalazł się Hong Kong.

Udział Niemiec zmniejszył się o 2,5 punktu procentowego w stosunku do zeszłego miesiąca.

Udział innych państw wahał się w przedziale 2 punktów procentowych.

fot. mat. prasowe

10 szkodliwych programów najczęściej rozprzestrzenianych za pośrednictwem wiadomości e-mail w marcu

10 szkodliwych programów najczęściej rozprzestrzenianych za pośrednictwem wiadomości e-mail w marcu 2012 r. - Trojan na miejscu pierwszym


Lider rankingu, Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen, odpowiadał za 12% wszystkich wykrytych szkodliwych programów, co stanowi spadek o 2 punkty procentowe w porównaniu z poprzednim miesiącem. Trojan ten wykorzystuje technologię spoofingu i występuje w postaci strony HTML. Jest rozsyłany w wiadomościach phishingowych zawierających odsyłacz do fałszywej strony przypominającej stronę dobrze znanego banku lub systemu płatności elektronicznych, na której użytkownik jest proszony o wprowadzenie swojego loginu oraz hasła.

Swoich pozycji w stosunku do zeszłego miesiąca nie zmieniły również robaki Email-Worm.Win32.Mydoom.m, Email-Worm.Win32.Bagle.gt, Email-Worm.Win32.NetSky.q oraz Email-Worm.Win32.NetSky.c, które uplasowały się odpowiednio na trzeciej, czwartej, szóstej i siódmej pozycji. Szkodniki te posiadają tylko dwie funkcje – przechwytywanie adresów e-mail oraz wysyłanie na nie swoich kopii. Bagle.gt, kolejny robak pocztowy w rankingu Top10, również pobiera szkodliwe programy z internetu. Tego rodzaju szkodliwe oprogramowanie nie jest wykorzystywane do przeprowadzania ukierunkowanych ataków – jego funkcjonalność nie może być kontrolowana.

Dwa spośród szkodliwych programów w marcowym rankingu to fałszywe programy antywirusowe. Od jakiegoś czasu w naszym zestawieniu Top 10 nie znalazł się ani jeden taki program. W skrócie można powiedzieć, że ich główną funkcją jest wyłudzanie pieniędzy od użytkowników zainfekowanych komputerów.
Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: