eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Spam w III 2012 r.

Spam w III 2012 r.

2012-04-30 12:01

Przeczytaj także: Spam w II 2012 r.


Spam dnia

Najpopularniejsze tematy wykorzystywane w spamie w marcu nawiązywały do Dnia Św. Patryka, Wielkanocy oraz premiery iPada 3.

Wśród oszustw wykorzystujących Dzień Św. Patryka zauważyliśmy, że w celu zwrócenia uwagi użytkowników programy partnerskie wykorzystują wszelkiego rodzaju święta, festiwale i podobne wydarzenia. W tym przypadku były to strony spamowe Leprechaun-festooned oferujące podrabiane zegarki.

Tradycyjnie, spamerzy aktywnie wykorzystywali Wielkanoc. Podobne pograbiane towary luksusowe były reklamowane w wiadomościach imitujących kartki wielkanocne.

fot. mat. prasowe

Wiadomość SPAM-owa

Wiadomość typu SPAM


W przeciwieństwie do masowych wysyłek wykorzystujących Dzień Św. Patryka, wielkanocne e-maile nie tylko przekierowywały użytkowników na stronę „w odświętnej szacie”, ale również zawierały symbole wielkanocne.

Oprócz reklam prezentów wielkanocnych i podrabianych produktów luksusowych angielskojęzyczny spam wielkanocny zawierał również oszustwa nigeryjskie gratulujące odbiorcom wygranej na loterii wielkanocnej i oferujące różne prezenty wielkanocne.

Rosyjskojęzyczny spam wielkanocny także oferował prezenty świąteczne dla najbliższych, jak również wielkanocne wyjazdy i wycieczki. W przeciwieństwie do wiadomości anglojęzycznych e-maile rozprzestrzeniane za pośrednictwem rosyjskiego segmentu internetu (RuNet) nie należały do tzw. spamu „partnerskiego” – wysyłki te były zamawiane u spamerów przez małe i średnie firmy jako narzędzie reklamy.

Uwadze spamerów nie mogła ujść premiera nowego gadżetu firmy Apple - iPad 3. Jednak podobnie jak w przypadku wielkanocnych masowych wysyłek, istnieją wyraźne różnice między angielskojęzycznymi a rosyjskojęzycznymi wiadomościami.

Na przykład, angielskojęzyczny spam atakujący głównie odbiorców amerykańskich wykorzystuje jako przynętę najnowsze produkty firmy Apple. Obietnica darmowego iPada lub iPhone’a to stara, dobrze znana sztuczka, która najwyraźniej nadal działa, ponieważ oszuści wciąż uciekają się do niej, aby zwabić użytkowników do udziału w programach zwanych piramidami lub nakłonić ich do kliknięcia szkodliwych lub phishingowych odsyłaczy. Miesiąc temu odbiorcom tych wysyłek oferowano głównie iPada 2 lub iPhone’a 4S, teraz przyszła kolej na iPada 3.

Podsumowanie statystyczne


Źródła spamu

fot. mat. prasowe

20 największych źródeł spamu w marcu 2012 r.

20 największych źródeł spamu w marcu 2012 r. - na pierwszym miejscu Indie


Ranking 20 największych źródeł spamu pozostał w dużej mierze niezmieniony w stosunku do poprzedniego miesiąca: na pierwszych 6 pozycjach znalazły się te same państwa, przy czym Wietnam i Korea Południowa zamieniły się miejscami, zajmując odpowiednio czwarte i piąte miejsce. Udział spamu rozprzestrzenianego z Korei Południowej zmniejszył się o 2,3 proc. Udział innych państw z rankingu nie zmienił się znacząco, wahając się w granicach 1,5%. Na prowadzeniu utrzymały się Indie z 12,3% udziałem (+0,4 proc.) we wszystkich rozprzestrzenianych wiadomościach spamowych.
Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: