eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Polscy internauci a Pierwsza Komunia

Polscy internauci a Pierwsza Komunia

2012-04-26 10:31

Przeczytaj także: Pierwsza Komunia Święta: dron i quad w prezencie


Jak daleko się posunąć, by dziecko nie czuło się gorsze od rówieśników?

Rozmiary przyjęcia i jego lokalizacja, w domu czy w restauracji, ile na to przeznaczyć? – to nie jedyne pytania, na które odpowiedzieć sobie muszą rodzice dzieci przystępujących do Komunii. Na forach internetowych zauważalne są głosy rodziców, którzy nie są katolikami, a dzieci posłali na religię tylko dla – nomen omen – świętego spokoju. Komunia to dla wielu moment refleksji: jak daleko należy się posunąć wbrew własnemu światopoglądowi, by dziecko nie czuło się gorsze od rówieśników? „Dzieci w tym wieku po prostu chcą iść do komunii. Niektóre pewnie ze względu na swoją wiarę, większość - ze względu na chęć robienia tego, co rówieśnicy i dostania prezentów. I mają do tego prawo. Ja uważam, że ze strony niewierzących rodziców to jest wyraz miłości, że godzą się na coś, co jest dla nich szopką po to, żeby spełnić życzenie dziecka. Bo mogliby powiedzieć po moim trupie pójdziesz do komunii. Ot, władza rodzicielska” – stwierdza jeden z forumowiczów, choć nie brakuje też głosów namawiających rodziców stojących przed takim dylematem do asertywności. Fakt, że rodzice często ulegają namowom dzieci prowadzi niektórych do konkluzji: „uważam ze wiek kiedy dziecko doświadcza tego przeżycia jest zbyt wczesny - dziecko nie jest gotowe na ten mistycyzm i nie zdaje sobie sprawy czego tak naprawdę ma doświadczyć - traktuje to jako atrakcję (czuje sie jak w teatrze gdzie odgrywa główną rolę)”.

W poszukiwaniu zaginionej idei

Analizę dotyczącą Pierwszej Komunii warto zestawić z badaniem dotyczącym lekcji religii w szkołach przeprowadzonym przez Instytut Monitorowania Mediów. W porównaniu ze skalą niechęci wobec nauczania religii w szkołach, o Komunii samej w sobie negatywnie wypowiada się niewielu internautów. Negatywny wydźwięk przekazów dotyczy raczej materialnej otoczce tej uroczystości, potępiany jest rozmach i konsumpcyjny charakter wydarzenia. Sama idea nie jest podważana. Internauci zwracają uwagę na religijne znaczenie tego dnia, choć wielu – zwłaszcza rodziców – chcąc nie chcąc ulega presji otoczenia i zamiast walczyć o duchowy wymiar uroczystości, poszukuje w Internecie odpowiedzi na pytanie: „w co się ubrać na Komunię córki?”.

Informacje o badaniu
Analizę wykonano na podstawie 5 212 materiałów internetowych dostarczonych przez Instytut Monitorowania Mediów, w których znalazła się fraza „Pierwsza Komunia/iść do Komunii”. Raport obejmuje okres od 1 maja 2011 do 23 kwietnia 2012 r.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: