eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Agencje pracy tymczasowej 2011

Agencje pracy tymczasowej 2011

2012-03-22 13:34

Przeczytaj także: Agencje zatrudnienia a otwarcie rynku pracy w Niemczech


Liczba pracodawców użytkowników

Porównując wyniki za rok 2011 do 2010 roku widzimy znaczny, 39-procentowy wzrost liczby pracodawców użytkowników, wzrost dwa razy większy niż obroty, widać więc, że coraz więcej firm sięga po rozwiązanie jakim jest praca tymczasowa. W 2011 roku agencje zrzeszone w Polskim Forum HR współpracowały z 4 716 klientami.

Liczba pracowników tymczasowych

W 2011 roku w agencjach zrzeszonych przez Polskie Forum HR pracę świadczyło 199 303 osób, liczba ta jest o 21% większa niż w roku poprzednim (w 2010 było 164 563 osób). Ze względu na to, że pracownicy tymczasowi często zatrudniani są w niepełnym wymiarze czasu pracy, aby móc porównywać dane z liczbą pracowników zatrudnionych na stałe, przelicza się je na tzw. Full Time Equivalent (FTE) – czyli liczbę pełnych etatów, która w 2011 roku wyniosła 44 813 i w porównaniu do roku 2010 wzrosła o 17%. Porównując trzeci i czwarty kwartał 2011 r. mamy do czynienia z nieznacznym spadkiem na poziomie 0,21%.

Po raz pierwszy publikujemy szczegółowe dane dotyczące obrotów z zakresu pracy tymczasowej w poszczególnych branżach. Z danych wynika, że największe obroty a co za tym idzie największe zatrudnienie pracowników tymczasowych występuje w branży motoryzacyjnej prawie 23%, z kolei ponad 13% obrotów generuje przemysł maszynowy, elektryczny i paliwowy, branża spożywcza to ponad 10% wszystkich obrotów, kolejno przemysł lekki prawie 8%, produkcja sprzętu domowego 7%, telekomunikacja ponad 6% i transport również 6%.

fot. mat. prasowe

Liczba pracowników tymczasowych

Największe zatrudnienie pracowników tymczasowych występuje w branży motoryzacyjnej


REKRUTACJA I SELEKCJA


Wartość rynku rekrutacji w ramach Polskiego Forum HR w 2011 roku wyniosła 40 943 615 PLN. Analizując każdy z kwartałów widać, iż największy obród został wygenerowany w pierwszym kwartale, najniższy w ostatnim kwartale zeszłego roku. Spowodowane jest to przede wszystkim zwiększoną ostrożnością pracodawców wynikającą z obawy przed kolejną falą kryzysu. Poza tym ostatni kwartał roku jest bardzo specyficzny, liczba otwartych projektów rekrutacyjnych jest dużo mniejsza. Realizacja celów zatrudnieniowych przedsiębiorstw odbywa się najczęściej w pierwszej połowie roku. Później decyzje o zatrudnieniu nowych pracowników najczęściej są przekładane na kolejny rok budżetowy.

fot. mat. prasowe

Obroty z zakresu rekrutacji i selekcji w kwartałach 2011

Największy obrót został wygenerowany w pierwszym kwartale


Największy udział w obrotach z zakresu rekrutacji i selekcji w 2011 roku odnotowała firma Grafton - blisko 30 %. Na kolejnym miejscu z udziałem powyżej 10% uplasowały się firmy: ManpowerGroup, Randstad i People, z udziałem między 10 a 5% Adecco, Start People oraz Reed, poniżej 5% Kelly Services oraz Gi Group.

Kogo rekrutowano w 2011 roku?

Najwięcej, bo aż 58% wszystkich projektów dotyczyło rekrutacji na stanowiska specjalistyczne, 26% rekrutacji na stanowiska szeregowe, 13% na stanowiska menedżerskie i 3% na stanowiska dyrektorskie.

fot. mat. prasowe

Sektory, w których najczęściej poszukiwano pracowników za pośrednictwem firm rekrutacyjnych

Informatyka/administracja/programowanie to najpopularniejszy sektor


CROSS BOARDING


Obroty agencji zrzeszonych w Polskim Forum HR w zakresie delegowania pracowników do pracy za granicą w 2011 roku wyniosły 94 648 830 PLN. Obserwując obroty w poszczególnych kwartałach widzimy systematyczne wzrosty, w drugim kwartale (w porównaniu do pierwszego kwartału) nastąpił 4% wzrost obrotów, w trzecim kwartale wzrost obrotów był już na poziomie prawie 11%, natomiast w czwartym kwartale nastąpił wzrost na poziomie 10,35%. Badając obroty z delegowania pracowników do pracy za granicą widzimy, że najwięcej pracowników jest delegowanych do pracy w budownictwie prawie 46%, w usługach związanych z turystyką 21,66%, 17,34% wszystkich pracowników znajduje zatrudnienie w przemyśle maszynowym, elektrycznym i paliwowym, a 3,45% w sektorze publicznym, ochronie zdrowia i edukacji. Następne w kolejności branże to: inżynieria/elektryka 2,22%, transport i logistyka 1,16%, przemysł lekki 0,92% i motoryzacja 0,09%.

Przeczytaj także: Praca tymczasowa Praca tymczasowa

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: