eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 9/2012

Świat: wydarzenia tygodnia 9/2012

2012-03-04 10:54

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 8/2012

  • Według MFW rezerwy walutowe na świecie trzymane są w: USD (61,7 proc. wszystkich światowych rezerw), euro (25,7 proc.), funcie brytyjskim (3,9 proc.), jenie (3,8 proc.), franku szwajcarskim (0,1 proc.). Pozostałe waluty stanowią 4,8 proc. Zagrożenie wojenne spowodowało, że Teheran sprzedaje ropę nie tylko za dolary, ale także za inne waluty, oraz za złoto.
  • Według biura statystycznego PKB Chin wzrosło w IV kw. 2011 r. aż o 8,9 proc. r/r , a mimo to jest to najsłabszy wynik od przeszło 2 lat. To skutek kryzysu, głównie w Europie. W całym 2011 r. PKB Chin wzrósł o 9,2 proc. r/r (wobec 10,4 proc. w 2010).
  • Grupa G20, czyli największe rozwinięte i wschodzące gospodarki świata, zaapelowała w niedzielę do UE, by jak najszybciej (w marcu) podjęła decyzję w sprawie wielkości swych funduszy stabilizacyjnych. Dopiero potem reszta świata rozważy zasilenie MFW dodatkowymi środkami.
  • W lutym Teheran kupił 2 mln ton pszenicy w Australii, Brazylii, Kanady, Niemiec i Rosji. Po raz pierwszy od 2009 r. Iran kupił też pszenicę w USA, chociaż kraj ten przewodzi sankcjom sankcji wobec Iranu. Teheran kupuje amerykańską pszenicę mimo, że wymaga to zgody administracji USA. Zagadką jest sposób zapłaty za zboże, bo prezydent USA Barack Obama zakazał transakcji z centralnym bankiem Iranu.
  • Według "New York Times" Stany Zjednoczone zużywają ponad 20 proc. światowej ropy, mając jednocześnie 2 proc. rezerw, przypomina. W Kongresie trwa dyskusja nt. proponowanej przez Republikanów subwencji (4 mld USD). Przeciwny jest jej prezydent Obama. Jego zdaniem pieniądze podatników nie powinny wspierać koncernów naftowych i paliwowych, ale inwestycję w czystą energię
  • W IV kwartale 2011 roku tempo wzrostu amerykańskiego PKB wyniosło 3 proc.. r/r (wobec 1,8 proc. w III kw.)
  • Nadchodzą coraz dokładniejsze informacje o pierwszych od 30 lat decyzjach o budowie nowych elektrowni atomowych w USA. Firma Southern Company otrzymała licencję na rozbudowę elektrowni atomowej Vogtle w stanie Georgia. Będą budowane dwa nowe reaktory, a inwestycja będzie kosztowała 14 mld USD. Zostaną one włączone do systemu energetycznego w 2016 i 2017 roku. W USA pracuje ponad 100 reaktorów starej konstrukcji.
  • Amerykański fundusz Blackstone Capital zainwestuje 2 mld dol. w firmę Cheniere Energy, która zamierza eksportować skroplony gaz, korzystając z boomu na gaz łupkowy. Firma Cheniere będzie budować dwa zakłady do skraplania gazu LNG w swoim gazoporcie Sabine Pass LNG w Luizjanie. Koszty budowy obu zakładów są szacowane na 4,5-5 mld dol. i umożliwią one eksport w postaci skroplonej ponad 25 mld m sześc. gazu rocznie.
  • Za baryłkę rosyjskiej ropy Chiny zapłacą o 1,5 USD taniej niż dotąd. Ten rRabat będzie kosztować rosyjskie koncerny 3 mld USD. Chiny dostają ropę przez rurociąg zbudowany za chińskie pieniądze. W zamian za dostawy 15 mln ton ropy rocznie przez 20 lat, Pekin pożyczył rosyjskim koncernom naftowym 25 mld USD.
  • Wartość akcji Apple'a przekroczyła poziom 500 mld USD.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

EUROPEJSKIE PROBLEMY WIDZIANE Z DUŻEGO DYSTANSU

Mimo że kanclerz Merkel nie uzyskała większości (310 z 620 głosów) podczas głosowania, niemiecki parlament 305 głosami zatwierdził nowy rozmiar EFSF. Komentatorzy szybko zauważyli, że siła negocjacyjna Merkel systematycznie słabnie. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka:

W zeszłym roku Merkel ogłosiła w parlamencie, że Niemcy w najczarniejszym scenariuszu będą musiały wyłożyć maksymalnie 211 mld euro. Dzisiaj sprawa wygląda nieco inaczej – MFW nalega, aby UE zwiększyła wartość programów ratunkowych do 700-750 mld euro.
To oznacza, że wkład Niemiec wyniesie około 300 mld euro. Sama wysokość pomocy stanowi poważny problem polityczny, w obliczu złożonej rok temu przez Merkel obietnicy o tym, że Niemcy nie wyłożą więcej pieniędzy niż w roku 2011. Na domiar złego niemiecki sąd konstytucyjny ostrzegł parlament, że jakakolwiek pomoc powyżej obecnego budżetu Niemiec (306 mld euro w 2012) stanowi ryzyko i może zadziałać destabilizująco. Na tym tle najbliższy szczyt unijny zapowiada się wielce ciekawie.

Słowami Buitera z Citi: "decydenci unijni wolą, aby pomocy dla zadłużonych państw strefy euro udzielał Europejski Bank Centralny, gdyż taki mechanizm nie ingeruje w poziom deficytów i aktywów – czego nie można powiedzieć o EFSF i ESM".

To właśnie stanowi kluczowy czynnik polityczny! Ani aktywa banków ani państwowe budżety nie cierpią, kiedy Draghi gra wielkiego zbawcę całej Europy (czytaj: banków). Jeżeli jednak ESM i EFSF potrzebowały będą dokapitalizowania, potrzebne będzie głosowanie – a tego nikt nie chce!

Podsumowując, wczorajsze wystąpienie kanclerza Kohla rzuciło na całą sytuację nieco pozytywnego światła – co nie dziwi, biorąc pod uwagę, że unikanie konfliktów to europejska tradycja. Zachęcam do przeczytania jego wypowiedzi, szczególnie teraz – kiedy Europa potrzebuje wizji, a nie rozwiązań na krótką metę. Kohl nawołuje, aby Niemcy pozostali wierni Europie.

Główny analityk Saxo Banku – Steen Jakobsen

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: