eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Prasa a prezydencja Polski w UE

Prasa a prezydencja Polski w UE

2012-02-22 00:18

Przeczytaj także: Główny ekonomista Credit Agricole wygrywa ranking cytowań


Dzień później premier Donald Tusk podsumował polskie przewodniczenie Radzie UE. Szef rządu skupił się przede wszystkim na sposobach zwalczania kryzysu. Zapewnił również, że Polska chce walczyć o jedność Wspólnoty: „Największy komplement Tusk usłyszał od Martina Schulza, lidera socjalistów, który w styczniu obejmie po Jerzym Buzku przewodnictwo w PE. – To najlepsza z 15 prezydencji, jakie miałem okazję przeżyć w parlamencie – mówił. – Jest pan tak dobry, że mógłby pan zostać socjaldemokratą – dodawał.

Zarówno on, jak i szef KE Jose Barroso chwalili Polaków za silną merytorycznie i sprawną technicznie pracę, choć Warszawie przypadł w udziale wyjątkowo trudny czas z pogrążoną w kryzysie zadłużenia Unią. Pochwał nie szczędzili przedstawiciele największych grup politycznych – macierzystych dla Tuska chadeków, socjalistów i liberałów” (Dziennik Gazeta Prawna, Michał Potocki, „Prezydencja bez fajerwerków”, 15.12.). Nie wszyscy jednak pozytywnie ocenili działania premiera w związku z prezydencją, m.in. Prawo i Sprawiedliwość. Według opozycji negocjacje z Chorwacją i prace nad sześciopakiem, wymuszającym na państwach członkowskich zachowanie dyscypliny budżetowej, rozpoczęły się na długo przed 1 lipca, gdy Polska objęła prezydencję i zostałyby zapewne zakończone niezależnie od tego, która stolica stałaby na czele UE. Poza tym partia Jarosława Kaczyńskiego uznała, że projekty, które zostały zrealizowane przez Warszawę dotyczyły spraw ważnych, choć drugorzędnych, np. poszerzenie programu wymian studenckich Erasmus o państwa Partnerstwa Wschodniego czy przyjęcie europejskiego nakazu ochrony ofiar przemocy. Zdaniem Gazety Wyborczej półroczna prezydencja Polski w radzie Unii ze względu na kryzys strefy euro była najtrudniejszą w historii tego przedsięwzięcia. Obyło się bez fajerwerków, ale i bez wpadek. Dziennik wymienia listę spraw, które udało się doprowadzić do szczęśliwego zakończenia, np. zgoda co do wspólnego europejskiego patentu czy podpisanie traktatu akcesyjnego z Chorwacją. Jeśli chodzi o porażki to ich listę powinno otwierać załamanie polityki Unii wobec Wschodu, czego dowodem była bezsilność Polski i Europy wobec reżimu na Białorusi, a na Ukrainie przegapienie momentu przed aresztowaniem byłej premier Julii Tymoszenko. Gazeta zwraca uwagę na fakt, że polskie przywództwo we Wspólnocie to nie tylko lista spraw załatwionych i niezałatwionych, ale także wielka inwestycja w miejsce Polski w Europie i w polską administrację. Polska została także oceniona jako dobry organizator, któremu udało się doprowadzić do skutku 50 spotkań ministerialnych, ponad 300 eksperckich, 1,5 tys. różnych posiedzeń w Brukseli i Luksemburgu. Dziennik Gazeta Prawna jako plus polskiej prezydencji dostrzega także jej biznesowy wymiar, m.in. dla branży hotelarskiej: „Najbardziej zyskały polskie hotele. Dla zagranicznych gości potrzebne było ok. 9 tys. pokoi w pięcio-, cztero- i trzygwiazdkowych hotelach. Ich wynajęcie, jak wynika z naszych szacunków, przyniosło około 6 mln zł przychodu. – We wrześniu i w październiku mieliśmy 100-proc. obłożenie – wyjaśnia Piotr Madej z InterContinental Warszawa. Wiele hoteli, w związku z dużym popytem, podniosło ceny nawet o 30 proc. Dobrze zapowiadają się też kolejne lata – zarówno w hotelarstwie, jak i całej branży kongresowo-konferencyjnej” (Dziennik Gazeta Prawna, Patrycja Otto, „Hotelarze zadowoleni z przewodnictwa”, 22.12.).

Wraz z końcem roku 2011 zakończyło się również polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Prezydencję przejęli Duńczycy. W styczniu 2012 roku ukazało się 104 artykuły dotyczące podsumowań polskiego przewodniczenia i planów Danii, na kolejne sześć miesięcy. 11 stycznia podczas uroczystej gali w Sali Koncertowej w Kopenhadze premier Donald Tusk przekazał rotacyjne półroczne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej duńskiej premier Helle Thorning-Schmidt. Tusk w przemówieniu zaznaczył, że jest to dla niego zaszczyt, ponieważ Polska i Dania podzielają te same wartości - uważają, że integracja europejska jest odpowiedzią na problemy Europy.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: