eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy stawiają na wzrost przychodów

Polskie firmy stawiają na wzrost przychodów

2012-02-17 12:23

Przeczytaj także: Polskie firmy planują ostrożne inwestycje


W opinii polskich dyrektorów finansowych w nadchodzącym roku poprawi się klimat do inwestowania i podejmowania ryzyka. 35% respondentów ocenia, że obecnie jest dobry czas na inwestycje – to wzrost z 25% w porównaniu z pierwszą połową roku 2011. Nadal jest to mniejszość, ale w porównaniu z innymi krajami Europy Środkowej poziom optymizmu w tym zakresie jest wysoki. W pozostałych państwach jedynie 3 - 15% procent CFO uznało, że obecnie jest dobry czas na inwestycje - najniższy wskaźnik odnotowano dla Węgier: niecałe 3%. Jednak mimo zainteresowania rozwojem biznesu polskie firmy nie planują zwiększania poziomu zadłużenia. Z badania przeprowadzonego przez Deloitte wynika, że ponad 50% CFO spodziewa się, że poziom ten nie ulegnie zmianie. Ma to związek z kumulacją kapitału w spółkach i dość optymistyczną oceną rozwoju gospodarki. Jednocześnie ponad trzy czwarte CFO oczekuje wzrostu kosztów finansowania zewnętrznego.

fot. mat. prasowe

Czy jest to dobry czas na inwestycje i podejmowanie ryzyka? źródło Deloitte

Zdaniem CFO w Polsce sytuacja coraz bardziej sprzyja podejmowaniu ryzyka i inwestowaniu


W czasach niepewności gospodarczej tylko niewielki odsetek przedsiębiorców zainteresowany jest emisją akcji, a aż 39% postrzega ją jako nieatrakcyjny sposób pozyskiwania kapitału. Badanie potwierdza, że rynek kredytów bankowych jest już otwarty dla przedsiębiorców, jednak kredyt nie jest raczej atrakcyjny (tylko 27% wskazuje jako atrakcyjne źródło finansowania) ani łatwo dostępny (tylko 10% twierdzi, że jest łatwo dostępny). Wśród dyrektorów finansowych przeważa oczekiwanie, że koszty kredytów będą rosły (3/4 badanych).

fot. mat. prasowe

Atrakcyjność emisji akcji; źródło Deloitte

Ze względu na niepewność na rynkach emisja kapitału nie jest postrzegana jako atrakcyjne źródło finansowania


W Polsce w porównaniu do innych krajów wyższe są oczekiwania dotyczące aktywności na rynku fuzji i przejęć, co może mieć związek z szukaniem możliwości wykorzystania zakumulowanego przez firmy kapitału. Blisko 60% CFO w naszym kraju prognozuje przynajmniej niewielki wzrost rynku akwizycji. Jest to najwyższy wskaźnik wśród badanych państw, dla których najczęściej nie przekracza on poziomu 50%, a w Chorwacji wynosi niewiele ponad 30%. Dynamicznego wzrostu tego rynku spodziewają się dyrektorzy finansowi w Rumunii.

„Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że największe obawy w CFO wzbudzają zmiany kursowe. Sytuacja firm jest stosunkowo dobra, dlatego przepowiednie dotyczące kryzysu są traktowane z powagą, ale nie wywołują dużego niepokoju. Większe znaczenie przywiązuje się do jego ewentualnego wpływu na ceny walut. Dodatkowo na tle niepewnej sytuacji gospodarczej przedsiębiorcy narzekają na niestabilne i niespójne prawo gospodarcze, które znalazło się wśród 5 czynników wzbudzających ich największy niepokój.” – dodaje Krzysztof Pniewski z Deloitte.

fot. mat. prasowe

Zmiana poziomu M&A w Polsce; źródło Deloitte

Ok. 50% CFO prognozuje wzrost aktywności na rynku fuzji i przejęć


Długoterminowe prognozy (perspektywa 3-letnia) CFO firm polskich są dosyć optymistyczne. Obecnie ponad 65% CFO oczekuje poprawy możliwości obsługi zadłużenia. Przewidywania dla innych krajów Europy Środkowej są nieco mniej optymistyczne. Jedynie 30-40% CFO oczekuje poprawy sytuacji spółek, a większość przewiduje, że przez kolejne 3 lata sytuacja nie ulegnie zmianie.

Informacje o badaniu
Europejskie badanie dyrektorów finansowych „ Central Europe CFO Survey” przeprowadzono w okresie grudzień 2011-styczeń 2012 na grupie 260 dyrektorów finansowych firm z listy 500 największych przedsiębiorstw w Europie Środkowej (Deloitte CE Top 500). Badanie przeprowadzono w 6 krajach: Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Chorwacji i na Węgrzech. Jest to druga edycja cyklicznego badania; kolejna odsłona jest planowana za 6 miesięcy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: