eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rozwój przedsiębiorczości 2005-2009

Rozwój przedsiębiorczości 2005-2009

2012-01-07 00:10

Przeczytaj także: Rozwój przedsiębiorczości 2005-2010


W efekcie powyższych zmian, w 2009 r. blisko połowę (48%) przychodów uzyskanych przez całą badaną grupę panelową uzyskały przedsiębiorstwa wzrostowe, a 22% – przedsiębiorstwa szybkiego wzrostu (gazele – 1,5%). Przedsiębiorstwa stabilne uzyskały 16% przychodów, a dwie pozostałe grupy – 24%, w tym przedsiębiorstwa szybkiego spadku – 2%.

Uwzględniając wartość uzyskanych przychodów ze sprzedaży, przedsiębiorstwa wzrostowe stanowiły najwyższy odsetek w przemyśle (52%) i handlu (50%), przy jednoczesnym znaczącym udziale w tych obszarach przychodów przedsiębiorstw szybkiego wzrostu (odpowiednio 17% i 25%). W budownictwie przeważały przychody przedsiębiorstw szybkiego wzrostu (42% wobec 34% udziału przedsiębiorstw wzrostowych). Mniejszy był udział tych dwóch grup w transporcie (39% przychodów uzyskały przedsiębiorstwa szybkiego wzrostu, a 16% – przedsiębiorstwa wzrostowe), przy największym jednocześnie odsetku przychodów przedsiębiorstw stabilnych (19%) i znaczącym odsetku przychodów przedsiębiorstw spadkowych (16% schyłkowych i 3% szybkiego spadku).

Warto ponadto podkreślić odnotowany zarówno dla całej badanej grupy, jak i w poszczególnych obszarach gospodarki, rosnący poziom przychodów przypadających na jeden podmiot w poszczególnych grupach definiowanych kierunkiem i tempem rozwoju zaliczanych do nich podmiotów. Różnica między przychodami uzyskanymi przeciętnie w jednej jednostce w grupie przedsiębiorstw szybkiego wzrostu i szybkiego spadku była przy tym w 2009 r. blisko 5-krotna, a w stosunku do przedsiębiorstw stabilnych – ponad 2-krotna. W budownictwie przedsiębiorstwa szybkiego wzrostu uzyskały w 2009 r. przychody w przeliczeniu na jeden podmiot ponad 10-krotnie wyższe niż przedsiębiorstwa szybkiego spadku i 2,5-krotnie wyższe w stosunku do uzyskanych przez przedsiębiorstwa stabilne, w handlu – 6-krotnie wyższe aniżeli podmioty szybkiego spadku i 4-krotnie wyższe aniżeli podmioty stabilne, a w przemyśle – 4,5-krotnie wyższe w stosunku do przedsiębiorstw najsłabszych i 2-krotnie wyższe w stosunku do przedsiębiorstw stabilnych. W transporcie podmioty szybkiego wzrostu uzyskały w 2009 r. przychody 3-krotnie wyższe niż przedsiębiorstwa szybkiego spadku i nieznacznie tylko wyższe niż podmioty stabilne. Należy w tym miejscu podkreślić, że w tym obszarze gospodarki obserwowano odmienną niż w całej badanej zbiorowości relację między przedsiębiorstwami stabilnymi i wzrostowymi: te pierwsze uzyskiwały wyższe przychody przeciętnie na jeden podmiot, chociaż różnica ta znacząco zmniejszała się w kolejnych omawianych okresach.

Informacje o badaniu
Do analiz wykorzystano dane gromadzone w rocznych badaniach przedsiębiorstw niefinansowych, pozyskiwane na sprawozdaniach SP za lata 2005-2009. Dostarczają one m.in. danych o rozmiarach działalności prowadzonej przez badane podmioty i osiąganych przez nie wynikach finansowych. W badanej zbiorowości znalazły się zarówno podmioty nowe, jak i te, które działały na rynku w dłuższym okresie, uznano bowiem, że zarówno jedne jak i drugie mogą być przedsiębiorcze. Badany okres 2005-2009 podzielono na trzy trzyletnie podokresy: 2005-2007, 2006-2008 oraz 2007-2009 i dla każdego utworzono panelowe grupy podmiotów, które były aktywne w kolejnych trzech latach (złożyły sprawozdania SP). Wyodrębnienie takich okresów pozwoliło na zastosowanie w badaniu założeń, na podstawie których wyróżnia się przedsiębiorstwa szybkiego wzrostu w pracach prowadzonych przez OECD i Eurostat.

poprzednia  

1 ... 3 4

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: