eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rozwój przedsiębiorczości 2005-2009

Rozwój przedsiębiorczości 2005-2009

2012-01-07 00:10

Rozwój przedsiębiorczości 2005-2009

Procentowy udział badanych przedsiębiorstw w populacji przedsiębiorstw aktywnych (prowadzących księg © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Główny Urząd Statystyczny przedstawił wyniki pierwszego, pilotażowego badania "Wskaźniki przedsiębiorczości", które zostało przeprowadzone w 2011 roku. Stanowiło ono kolejny etap prac nad przedsiębiorczością, po zrealizowanej w 2010 r. pracy metodologicznej. Zgodnie z przyjętymi założeniami, spośród wyszczególnianych w międzynarodowej metodologii trzech grup wskaźników przedsiębiorczości, w pierwszym etapie prac skoncentrowano się na tych, które odnoszą się do wielkości i efektów przedsiębiorczości.

Przeczytaj także: Rozwój przedsiębiorczości 2005-2010

Celem przeprowadzonych prac było dokonanie oceny kierunków oraz dynamiki rozwoju polskich przedsiębiorstw i na tej podstawie wyodrębnienie z całej badanej zbiorowości tych jednostek, które charakteryzowały się najszybszym tempem wzrostu, a więc – zgodnie z przyjętą definicją – najbardziej przedsiębiorczych. Dla tak określonej grupy podmiotów zaprezentowano wybrane wyniki z prowadzonej przez nie działalności, porównując je z wynikami uzyskiwanymi przez inne przedsiębiorstwa, w tym charakteryzujące się wolniejszym wzrostem, stabilne i spadkowe.

Liczba podmiotów i struktura zbiorowości według kierunków i tempa rozwoju

fot. mat. prasowe

Procentowy udział badanych przedsiębiorstw w populacji przedsiębiorstw aktywnych (prowadzących księg

Procentowy udział badanych przedsiębiorstw w populacji przedsiębiorstw aktywnych (prowadzących księgi rachunkowe) w latach 2007-2009

W każdym z trzech wyróżnionych trzyletnich okresów, w całej zbiorowości obejmowanej rocznymi badaniami SP przeważały jednostki zaliczone do dwóch grup podmiotów, w których odnotowano przyrost przychodów. Przeważający był przy tym udział przedsiębiorstw wzrostowych, które w 2007 r. stanowiły 29% całej populacji wobec 12% rozwijających się najbardziej dynamicznie przedsiębiorstw szybkiego wzrostu. W ślad za utrzymującą się dobrą sytuacją gospodarczą, w końcu drugiego z analizowanych okresów tj. w 2008 r. udziały te zwiększyły się odpowiednio do 31% i 13%, ale już rok później tendencja ta uległa zahamowaniu. W znacznie większym stopniu dotyczyło to przedsiębiorstw szybkiego wzrostu (spadek udziału poniżej 9% wobec 28% dla drugiej grupy jednostek wzrostowych). Wyodrębnione w badaniu dodatkowo nowe przedsiębiorstwa szybkiego wzrostu (tzw. gazele) w 2009 r. stanowiły niespełna 1% całej zbiorowości przedsiębiorstw, które złożyły za ten rok sprawozdanie SP.

Odwrotne kierunki zmian obserwowano w dwóch wyróżnionych grupach przedsiębiorstw, w których zmniejszała się wartość uzyskiwanych przychodów. Ich udział w całej zbiorowości przedsiębiorstw aktywnych obniżył się w 2008 r. w stosunku do 2007 r., po czym rok później znacząco zwiększył, kształtując się na poziomie 4% w odniesieniu do przedsiębiorstw szybkiego spadku i 14% dla jednostek schyłkowych.

Mniejsze różnice obserwowano w grupie podmiotów stabilnych, stanowiących w kolejnych latach analizowanego okresu od 12% do 15% wszystkich aktywnych jednostek o liczbie pracujących 10 i więcej osób.

Należy zaznaczyć, iż opisane wyżej tendencje odnośnie udziału badanych zbiorowości w populacji przedsiębiorstw aktywnych (tj. wzrost udziału przedsiębiorstw spadkowych i zmniejszenie udziału przedsiębiorstw szybkiego wzrostu) są zgodne z obserwowaną w analizowanym okresie zmianą koniunktury gospodarczej.

fot. mat. prasowe

Liczba przedsiębiorstw objętych badaniem według sekcji PKD w latach 2007-2009

Liczba przedsiębiorstw objętych badaniem według sekcji PKD w latach 2007-2009

Podobne relacje pomiędzy pięcioma wyróżnionymi grupami odnotowano analizując samą zbiorowość panelową, którą dla pierwszego okresu tworzyło 30379 przedsiębiorstw, dla drugiego – 32175, a dla trzeciego – 34221 podmiotów.

Charakterystyczne były też dla tej zbiorowości kierunki zmian udziału każdej z wyróżnionych pięciu grup w kolejnych omawianych okresach, zaobserwowane dla całej populacji podmiotów aktywnych. Udział przedsiębiorstw szybkiego wzrostu okazał się przy tym najwyższy w budownictwie, przy jednoczesnym bardzo znaczącym jego spadku w ostatnim okresie (z 40% w 2008 r. do 21% w 2009 r.). W przemyśle, handlu i transporcie do przedsiębiorstw szybkiego wzrostu zaliczono w ostatnim okresie co dziesiąty podmiot (wobec 16%-18% w poprzednim okresie), co oznacza odsetek niższy od przeciętnego w całej analizowanej grupie panelowej.

Najbardziej znaczącą grupę w każdym z obszarów gospodarki stanowiły jednostki wzrostowe, stanowiące w 2009 r. od 35% w budownictwie do 43% w handlu.

 

1 2 ... 4

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: