eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Zagrożenia w sieci 2012 wg G Data Polska

Zagrożenia w sieci 2012 wg G Data Polska

2011-12-31 00:15

Zagrożenia w sieci 2012 wg G Data Polska

Nowe funkcje malware na urządzenia mobilne © fot. mat. prasowe

Specjaliści z laboratoriów G Data Software przygotowali specjalny raport, w którym przedstawiają największe zagrożenia czekające na każdego użytkownika nowoczesnych technologii w nadchodzącym roku.

Przeczytaj także: Eskalacja zagrożeń na urządzenia mobilne

Zakładając, że Majowie pomylili się i rok 2011 nie będzie ostatnim w historii naszej cywilizacji, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się, na co szczególnie należy zwrócić uwagę oraz przed czym ustrzegać się korzystając z naszych maszyn. Specjaliści G Data pogrupowali wszystkie te niebezpieczeństwa w pięciu kategoriach:
  • Urządzenia przenośne (smartfony i tablety)
    Rosnąca popularność tych urządzeń nie ma zamiaru wyhamować. Według prognoz tuz biznesu, w niedługim czasie każdy, kogo będzie na to stać, zakupi tablet bądź smartfon i ich globalna liczba przekroczy 1 miliard sztuk. Stwarza to ogromne pole do zarobku, zarówno dla producentów, jak i hakerów wykorzystujących ich popularność. Już teraz ich działania są zauważalne: złośliwe oprogramowanie wysyłające SMSy na drogie numery premium, kradzież prywatnych danych, podsłuchy. Liczba zagrożeń rośnie dużo szybciej, niż liczba aktualizacji system Android, wiodącego prym na urządzeniach przenośnych (55% tabletów i smartfonów).

fot. mat. prasowe

Nowe funkcje malware na urządzenia mobilne

Nowe funkcje malware na urządzenia mobilne

  • Nakierowane ataki
    Rozpowszechnienie rozwiązań technologicznych w przemyśle i biznesie powoduje również większe zainteresowanie wśród cyber-przestępców. Pojedyncze, nakierowane ataki na sieci firmowe czy kradzież danych z urządzeń przechowujących ważne dane przedsiębiorstw to lukratywne zajęcie dla przestępców. Dane te mogą zostać następnie sprzedane, bądź posłużyć jako narzędzie szantażu. W listopadzie FBI wskazało cyber-bezpieczeństwo jako coraz ważniejszy czynnik bezpieczeństwa narodowego oraz cywilnego oddziały FBI zajmujące się zagadnieniami bezpieczeństwa komputerowego mają zostać w najbliższym czasie powiększone o 100% w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy.
  • Wielkie wydarzenia
    Zbliżający sie rok będzie obfitował w kilka dużych wydarzeń na skalę regionalną i światową, co również nie ujdzie uwadze hakerom. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2012, Igrzyska Olimpijskie, wybory prezydenckie w USA. Poczynając od fałszywych stron oferujących bilety na wydarzenia sportowe i wyłudzające nasze dane bankowe, nadchodzącą falę spamu czy wreszcie ostatnio rozwijające się ataki krótkiego zasięgu na nasze urządzenia (m.in. karty PayPass, telefony komórkowe).
  • Trojany bankowości online
    Wraz z coraz większą popularnością transakcji pieniężnych dokonywanych za pośrednictwem Internetu, zwiększa się ilość złośliwego oprogramowania atakującego nasze dane bankowe. Programy te wszelkimi możliwymi sposobami próbują wykraść dane potrzebne do uszczuplenia naszych kont, często za pomocą licznych technik psychologicznych. W samych Niemczech w poprzednim roku zanotowano prawie 5500 przypadków takich kradzieży na sumę ponad 20 milionów euro!
  • Wirtualne waluty
    Stworzone do mikrotransakcji oraz dla licznych środowisk gier sieciowych wirtualne pieniądze są coraz częściej wykorzystywane do nielegalnych transferów gotówkowych oraz kradzieży. Najbardziej rozpowszechniony system BitCoin zdobywający także polski rynek może stać się łatwym celem dla sieciowych przestępców.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: