eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Dotacje unijne 2012-2013

Dotacje unijne 2012-2013

2011-12-19 11:27

Zbliżamy się do przedostatniego roku z siedmioletniego budżetu Unii Europejskiej w okresie 2007-2013. Częstotliwość naboru wniosków po fundusze strukturalne wyraźnie uległa zmniejszeniu, wiele działań zostało już zamkniętych bądź czeka na dodatkowe środki. Czy w związku z tym Unia Europejska jest w stanie zaoferować polskim przedsiębiorcom, instytucjom naukowym czy samorządom dodatkowe wsparcie?

Przeczytaj także: Dotacje dla firm w II poł. 2011 roku

Odpowiedź na takie pytanie jest twierdząca, ale pod warunkiem, że polskie podmioty będą w stanie zacieśnić międzynarodową współpracę i będą uczestniczyć lub kreować projekty dotyczące zagadnień kluczowych nie tylko z punktu widzenia Polski i lokalnej gospodarki, ale całej Wspólnoty Europejskiej. Wspomnianym źródłem wsparcia mogą być środki z tzw. Programów Wspólnotowych zarządzanych bezpośrednio przez Komisję Europejską. Pojęcie takich dotacji z Brukseli jest zagadnieniem złożonym ze względu na ich różnorodność i szeroką tematykę zainteresowania. Ponieważ Programy Wspólnotowe dotyczą zagadnień o skali europejskiej, potencjalnymi beneficjentami mogą być podmioty z terenu całej Unii, a w niektórych przypadkach również podmioty z krajów stowarzyszonych, jak na przykład Norwegia czy Szwajcaria oraz krajów kandydujących do unijnego członkostwa, czyli obecnie na przykład Chorwacja, Macedonia czy też Turcja.

W 7 Ramowym chodzi o innowacje

Dotacje z Brukseli możemy podzielić na tzw. ramowe i pozaramowe. Dotacje ramowe zebrane są w 7 Programie Ramowym Badań i Rozwoju Technologicznego z imponującym budżetem ponad 50 mld euro, którego głównym celem jest przeciwdziałanie barierom technologicznym oraz rozwój podstaw naukowych i technologicznych przemysłu europejskiego. Głównym filarem tego programu jest komponent „Współpraca”. Jego podstawowym wymogiem jest utworzenie konsorcjum złożonego z co najmniej 3 organizacji pochodzących z minimum 2 różnych państw, które będzie zajmować się badaniami nad pozyskaniem nowej wiedzy i nowych technologii w oparciu o wspólne zasoby badawcze członków konsorcjum. Obszary badawcze mogą dotyczyć wielu gałęzi gospodarki, np. ochrony zdrowia, żywności, rolnictwa, energii, środowiska lub transportu. Przed złożeniem wniosku należy zapoznać się z szczegółowymi wytycznymi zawartymi w zaproszeniu do składania wniosków, które Komisja Europejska publikuje na stronie 7 Programu (www.cordis.europa.eu).

Przykładem projektu wspartego dotacją w kwocie do 4 mln euro w ramach 7 Programu jest projekt o nazwie DEBCO. Jest to projekt, który ma na celu wykazanie i przeprowadzenie oceny możliwości technik współspalania, w wyniku których możliwe jest uzyskanie wyższego udziału biomasy na bazie termalnej oraz prowadzenie działania badawczych mających na celu wykonanie pokazów na dużą skalę i zapewnienie długotrwałego monitoringu. Interesującym filarem 7 Programu Ramowego jest również komponent „Ludzie”, którego celem między innymi jest finansowanie stypendiów dla wymiany kadry naukowej. Przykładowo Europejskie Stypendium Wyjazdowe (IEF) ma na celu wspieranie najlepszych i najbardziej obiecujących doświadczonych naukowców w osiąganiu i umacnianiu wysokiej pozycji zawodowej.

Niniejsze stypendium przeznaczone jest dla doświadczonych naukowców z co najmniej czteroletnim pełnoetatowym stażem badawczym lub posiadających stopień naukowy doktora. Tak określony badacz wspólnie z placówką goszczącą jak np. uniwersytet, instytut badawczy lub firma posiadająca odpowiednią infrastrukturę badawczą przedstawiają indywidualny projekt. Na czas badań placówka goszcząca może otrzymać dofinansowanie pokrywające nawet do 100 proc. kosztów pobytu badacza. Programy poza obszarami zainteresowania 7 Programu Ramowego zostały wyodrębnione jako osobne inicjatywy charakteryzujące się szerokim wachlarzem tematów. Dla celów niniejszego artykułu posłużę się przykładem kilku z nich.

 

1 2

następna

oprac. : Marek Dalka / Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: