eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Optymalizacja kosztów zatrudnienia a utrzymanie kadr

Optymalizacja kosztów zatrudnienia a utrzymanie kadr

2011-11-30 13:58

Przeczytaj także: Racjonalizacja wydatków: jak oszczędzać w kryzysie?


Czy kryzys jest zawsze zły?

- Nasze analizy wykazały, że ponad 40% przedsiębiorstw deklarowało wzrost kwalifikacji i kompetencji pracowników w wyniku wprowadzonych zmian w polityce personalnej wywołanych spowolnieniem gospodarczym. Co więcej, co trzecia firma odnotowała również zmiany w swojej kulturze organizacyjnej – mówi Jerzy Kalinowski, Partner w KPMG.

Istotny wpływ na tę zmianę miał fakt niesłabnącego od kilku lat zaangażowania pracodawców w rozwój pracowników, będącego wynikiem coraz większej dostępności środków europejskich. Jak pokazuje przeprowadzone badanie, w sytuacji pojawiających się trudności przedsiębiorstwa zastosowały takie metody, jak rekrutacja wewnętrzna, przekwalifikowanie czy dodatkowe obciążenie pracą. Działania restrukturyzacyjne, zmierzające do ograniczenia wielkości zatrudnienia, sprzyjały więc pojawieniu się trudności i wyzwań, co stymuluje rozwój pracowników.

fot. mat. prasowe

Czy wprowadzone zmiany przyniosły oczekiwane efekty?

Czy wprowadzone zmiany przyniosły oczekiwane efekty?


Zarządzanie zmianą i mierzenie efektów prowadzonej polityki personalnej wyznacznikami sukcesu

W trudnych warunkach rynkowych przedsiębiorstwa muszą funkcjonować tak, aby wciąż zmieniające się czynniki zewnętrzne nie wpływały na ich pozycję rynkową i sytuację finansową. Do tego potrzebują nie tylko sprawdzonych narzędzi optymalizacyjnych, służących redukcji kosztów zatrudnienia, ale i wypróbowanych metod zarządzania zmianą tak, aby pomimo przejściowych trudności nie stracić zaangażowania pracowników i ich motywacji do pracy.

- Wyniki raportu wskazują, że sukces odnosiły częściej te firmy, które odpowiednio zarządzały zmianą i mierzyły efektywność prowadzonej polityki personalnej. Ponad 50% firm, które wprowadziły zmiany, ale nie wykorzystując specjalistycznych narzędzi do zarządzania zmianą, nie osiągnęły zamierzonych efektów - powiedział Jan Karasek, Dyrektor w dziale Management Consulting w KPMG.

Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie KPMG przez firmę zewnętrzną za pomocą metody CATI. Łącznie wzięły w nim udział 303 przedsiębiorstwa działające na polskim rynku. Respondentami badania były osoby odpowiedzialne za zarządzanie zasobami ludzkimi, dyrektorzy personalni oraz menedżerowie i specjaliści z działów personalnych. Wśród badanych przedsiębiorstw, najliczniejszą grupę stanowili przedstawiciele branży produkcyjnej (47%) i handlowej (21%).

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: