eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przestępstwa gospodarcze - raport 2011

Przestępstwa gospodarcze - raport 2011

2011-11-30 10:42

Przeczytaj także: Przestępstwa gospodarcze - raport 2009


Dla 40% organizacji na świecie największym zagrożeniem związanym z cyberprzestępczością jest ryzyko utraty reputacji. „Organizacja będąca przedmiotem cyberprzestępstwa, postrzegana jest przez partnerów biznesowych jako mniej bezpieczna, a odbudowa nadszarpniętej reputacji jest działaniem żmudnym i nie zawsze kończy się sukcesem. Dlatego też firmy starają się dbać o bezpieczeństwo swoich interesariuszy np. ochronę danych swoich klientów, tak aby budować swoją przewagę konkurencyjną. Przypadki cyberprzestępczości mogłyby wpłynąć na utratę zaufania klientów, a także kontrahentów firmy” – wskazuje Dariusz Cypcer.

Dla porównania polskie organizacje w związku z cyberprzestępczości najbardziej obawiają się: kradzieży własności intelektualnej, w tym kradzieży danych (33%), kradzieży lub utraty danych osobowych (32%), przerw w świadczeniu usług (29%), dopiero na czwartym miejscu - utraty reputacji (28%), na kolejnym - strat finansowych (19%).

Kim są cyberprzestępcy i jak organizacje się przed nimi bronią?

Jak wynika z badania niespełna połowa organizacji na świecie postrzega cyberprzestępców jako osoby pochodzące z zewnątrz organizacji, a 42% z wewnątrz firmy. Jako źródło zagrożeń wewnętrznych najwięcej respondentów wskazało dział IT (po 53% wskazań zarówno w Polsce jak i na świecie).

„Nie jest to zaskakujące, zważywszy, iż firmy mają świadomość tego, że pracownicy IT posiadają zarówno odpowiednie umiejętności, jak również możliwość dostępu do technologii i narzędzi IT.

W szczególności mogą oni posiadać szersze prawa dostępu do systemów finansowo-księgowych w organizacji oraz szereg umiejętności ułatwiających im zatarcie śladów w systemach popełnionych przez siebie nieprawidłowości” – podkreśla Dariusz Cypcer.

Ponad 1/3 globalnych organizacji nie posiada żadnych mechanizmów zapobiegania cyberprzestępczości, a 2/3 firm mechanizmów wykrywania tego rodzaju przestępstw. Co więcej, odpowiednio 42% i 40% przedsiębiorstw w Polsce i na świecie, w ogóle nie informowało pracowników o ryzyku cyberprzestępczości, natomiast w 33% polskich i 40% globalnych firm informowanie sprowadzało się jedynie do formy ogłoszeń lub e-maili. Jedynie 15% polskich organizacji przeprowadziło szkolenia komputerowe w tym zakresie, podczas gdy na świecie robi to ponad 1/3 badanych.

Choć portale społecznościowe takie jak Facebook, Twitter lub LinkedIn nie są bezpośrednim źródłem cybeprzestępczości, to mogą one jednak zwiększać jej zasięg lub efektywność. Dla przykładu, strony portali społecznościowych mogą zostać wykorzystane do zbierania informacji o konkretnych osobach (metoda określana jako „spear phishing”), do wyszukiwania informacji o pracownikach lub w celu zainstalowania złośliwego oprogramowania na komputerze użytkownika. W odpowiedzi na powyższe ryzyka 1/3 polskich organizacji prowadzi monitoring używania przez pracowników portali społecznościowych takich jak Facebook czy Twitter, które mogą stanowić zagrożenie dla organizacji. Na świecie takie działania podjęło już 40% organizacji.

Informacje o badaniu
Szóstą edycję badania przestępczości gospodarczej „Global Economic Crime Survey 2011” przeprowadzono między lipcem a listopadem 2011 r. Na kwestionariusz internetowy odpowiedziało 3877 respondentów z 72 krajów na świecie, w tym także 79 respondentów z Polski. Uczestników poproszono o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące własnej organizacji oraz kraju, w którym prowadzą działalność.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: