eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 42/2011

Świat: wydarzenia tygodnia 42/2011

2011-10-23 10:58

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 41/2011

  • Wskaźnik cen konsumenckich (CPI) wyrównanych sezonowo w USA wzrósł we wrześniu br. o 0,3% m/m (0,4% m/m w sierpniu). W ujęciu niewyrównanym sezonowo ceny producentów w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły o 3,9%.
  • W 2010 r. chińskie PKB wzrosło o 10,3 proc. Jeszcze w II kwartale prognozowano wzrost chińskiego PKB na poziomie 9,5 proc. jednak w III kwartale wzrost zwolnił do 9,1 proc. To istotna zmiana, bo w pierwszej dekadzie XXI w. to właśnie gospodarka Chin była motorem światowej gospodarki i od niej w największym stopniu zależał wzrost światowego PKB.
  • Wskaźnik cen konsumenckich (CPI) wyrównanych sezonowo w USA wzrósł we wrześniu br. o 0,3% m/m (0,4% m/m w sierpniu). W ujęciu niewyrównanym sezonowo ceny producentów w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły o 3,9%.
  • Analitycy WSJ przyznają, że nie ma sposobu na szybkie zmniejszenie bezrobocia w USA, bo nie wynika tylko ze spowolnienia gospodarki i ma ono charakter strukturalny. W obecnej sytuacji firmy decydują się na oszczędzanie i ostrożnie inwestują w tworzenie nowych miejsc pracy, wiele firm przeniosło swoją produkcję za granicę, a nowe technologie bezpowrotnie likwidują miejsca pracy. Dziś 14 mln to bezrobotni, 9,3 mln osób musi zadowolić się pracą w niepełnym wymiarze i poważna grupa ludzi bez pracy, którzy nie są zarejestrowani jako bezrobotni, bo od ponad czterech tygodni przestali szukać pracy. Razem to armia 26 mln osób.
  • Premierzy krajów WNP (Ukraina, Rosja, Białoruś, Kazachstan, Armenia, Kirgistan, Mołdawia i Tadżykistan) podpisali na niedawnym szczycie w Petersburgu porozumienie o strefie wolnego handlu. - poinformował premier Władimir Putin. Natomiast Azerbejdżan, Uzbekistan i Turkmenistan mają zdecydować o przyłączeniu się do niej do końca roku. Oznacza to, że towary będące w handlu pomiędzy państwami będą tańsze i znikną dotychczasowe bariery. Może to pozytywnie wpłynąć na rozwój współpracy gospodarczej krajów WNP. Umowa ma być ratyfikowana przez parlamenty i ma wejść w życie 1.01.2012 roku. Warto przypomnieć, że Rosja, Kazachstan i Białoruś w połowie 2010 roku utworzyły unię celną.
  • Słabnące gospodarki Europy i Stanów Zjednoczonych mają negatywny wpływ na chiński eksport i tempo wzrostu gospodarczego chińskiej gospodarki. wpływ na chiński eksport ma przede wszystkim sytuacja gospodarcza w UE, z którą wymiana handlowa wyniosła w 2010 roku prawie 480 mld USD (16,1 proc. wymiany chińskiej z całym światem). Wg prognoz nadwyżka handlowa w bieżącym roku spadnie do poziomu 50-100 mld USD (wobec 183 mld USD w 2010 roku). Wartość eksportu we wrześniu eksport wzrósł o 17,1 proc. r/r (w sierpniu wyniósł 24,5 proc.).
  • Chiny wyrażają chęć finansowego wspierania gospodarek krajów eurolandu. Kolejny raz potwierdziły gotowość zainwestowania w ich infrastrukturę i obligacje skarbowe. Jednak stawiają warunek przeprowadzenia głębokich reform budżetowych i strukturalnych. Swoje stanowisko w tym zakresie przedstawiły na ostatnim spotkaniu ministrów finansów G20 w Paryżu.
  • Z wypowiedzi Christine Lagarde - dyrektor zarządzającej Międzynarodowym Funduszem Walutowym wynika, że mimo zastrzeżeń Grecja otrzyma kolejną transzę pomocy finansowej w wysokości 8 mld euro (2,2 mld euro od MFW i 5,8 miliarda euro od Unii Europejskiej).
  • Rząd Japonii przeznaczy 13 mld USD na likwidację skażeń promieniotwórczych powstałych po awarii w elektrowni Fukushima.
  • U wybrzeży Mozambiku włoski koncern ENI znalazł złoże zawierające ok. 425 mld m sześc. gazu. Włoski koncern ma 70 proc. udziałów w koncesji na eksploatację złoża, a po 10 proc. należy do portugalskiej firmy energetycznej Galp, koreańskiego koncernu Kogas oraz spółki ENH z Mozambiku. W pobliżu złoża gazu wykryła też amerykańska firma (240 mld m sześc. gazu). Obie firmy zamierzają uruchomić w Mozambiku fabryki produkujące skroplony gaz.
  • Trwa spór pomiędzy Turkmenistanem i Rosja w sprawie budowy gazociągu przez Morze Kaspijskie zapewniający dostaw gazu dla Europy (10 mld m sześc. gazu rocznie). Rosja uważa, że wobec braku uzgodnień co do praw państw leżących nad Morzem Kaspijskim nie jest możliwe samodzielne decydowanie przez Aszchabad.
  • Agencja Fitch obniżyła rating) Fiata z BB+ do BB i obniżyła do "negatywnej" swoją prognozę ratingu (oznacza to, że może być jeszcze bardziej obniżona). To skutek wzrostu ryzyka dla Fiata w związku z przejęciem Chryslera, który ma poważne kłopoty finansowe. Wcześniej rating Fiata obniżyła agencja Moody's (z tego samego powodu, co Fitch). Obecnie Fiat ma 53,5 proc. akcji amerykańskiego koncernu, a po wywiązaniu się z zobowiązań inwestycyjnych ma zwiększyć swoje udziały do 58,3 proc.
  • Za 38 mld USD amerykańska firma gazociągowa Kinder Morgan zamierza przejąć konkurencyjną firmę El Paso. Realizacja tej koncepcji pozwoli stworzyć największego operatora gazociągów w USA. Po fuzji powstanie największa firma gazociągowa w USA posiadająca sieć o długości 128,7 tys. km).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

GRUZIŃSKIE PRZESZKODY W NEGOCJACJACH ROSJI Z UNIĄ EUROPEJSKĄ

Rosja jest dziś dla UE trzecim co do wielkości partnerem handlowym (po USA i Chinach). Natomiast UE dla Rosji jest największym partnerem (w 2010 r. 45,8 proc. udziału w rosyjskim handlu zagranicznym). UE jest też największym inwestorem zagranicznym w Rosji. W obliczu nowego kryzysu obie strony postanowiły uporządkować reguły wzajemnej współpracy gospodarczej i jak najszybciej podpisać stosowną umowę. Jak wiadomo praktycznie już w 2004 roku zostały zakończone negocjacje UE-Rosja, ale do dziś są zawieszone. W tym okresie powstały nowe fakty, w tym unia celna (Rosja, Kazachstan, Białoruś), powstały utrudnienia dot. inwestycji w rosyjski sektor motoryzacyjny, a także embarga na import mięsa i warzyw z krajów UE, czy opłaty samolotowe za przelot nad Syberią. Wydaje się, że obecnie spieszy się obu stronom, by zawrzeć nowe porozumienie o partnerstwie i współpracy UE-Rosja. Praktycznie osiągnięto porozumienie we wszystkich spornych sprawach, ale na przeszkodzie stanęła dziś Gruzja...

Od 17 lat Rosja czeka na zgodę wszystkich 154 krajów-członków Światowej Organizacji Handlu (WTO) na wejście do tej organizacji. W gronie światowych potentatów jest pełna zgoda, by Rosja stała się członkiem tej organizacji. Ostatnio KE poinformowała, że Rosja i UE uzgodniły warunki wejścia Rosji do WTO, w tym przyjęto też, że powinno się to stać jeszcze w tym roku, w trakcie grudniowej konferencji ministerialnej.

Przeszkodą w realizacji tych zamierzeń okazało się veto Gruzji. To skutek niedawnego konfliktu militarnego. Jak wiadomo, w jego wyniku tego konfliktu w 2008 roku uniezależniły się od Tibilisi Abchazja i Południowa Osetia, czego nie uznają Gruzini. Dziś te republiki gospodarczo i militarnie wspiera Rosja, która uznała ich niepodległość. Nie wyraża też ona zgody na to, by na granicach Rosji z Abchazją i Osetią Południową zostały utworzone gruzińskie posterunki celne. Ostatnio mediatorem w negocjacjach była Szwajcaria. Niestety bez skutku.

UE jest zainteresowana zawarciem nowego traktatu z Rosją jeszcze w tym roku, przed przewidywaną zmianą na stanowisku prezydenta Rosji. Rosja chce wejść do WTO. Nie jest więc zaskoczeniem, że teraz negocjacje będą prowadzone w szerszym gronie w Genewie i wszystko wskazuje na to, że włączą się do nich przedstawiciele UE. Należy też liczyć się z włączeniem się do nich także przedstawicieli WTO, której światowa pozycja spadła po tym, jak od 10 już lat nie potrafi doprowadzić do końca negocjacji w sprawie liberalizacji światowego handlu (w ramach katarskiej rundy zwanej też rundą Doha).

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: