eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inflacja IX 2011

Inflacja IX 2011

2011-10-14 10:25

Przeczytaj także: Inflacja VIII 2011

Ceny w zakresie transportu w porównaniu z sierpniem br. obniżyły się przeciętnie o 0,6%. Ceny paliw do prywatnych środków transportu we wrześniu br. były niższe od obserwowanych w poprzednim miesiącu przeciętnie o 0,8%. Obniżyły się ceny benzyn silnikowych (o 1,5%), wzrosły natomiast ceny gazu (o 2,0%) i oleju napędowego (o 0,2%). Odnotowano wzrost cen komunikacji miejskiej (bez taksówek) o 1,8%.

Opłaty związane z łącznością pozostały na poziomie zbliżonym do obserwowanego w sierpniu br. Za sprzęt telekomunikacyjny płacono o 0,2% mniej niż przed miesiącem.

We wrześniu br. ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą obniżyły się przeciętnie o 0,4%. Sezonowy spadek popytu na usługi turystyczne wpłynął na obniżki cen w zakresie turystyki zorganizowanej (o 3,8%), w tym za granicą o 5,3%, a w kraju o 2,4%. Potaniał sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,6%). Więcej niż przed miesiącem należało zapłacić za usługi w zakresie rekreacji i sportu (o 1,6%). Podrożały usługi w zakresie kultury (o 1,0%), książki przeznaczone do celów edukacyjnych (o 0,5%) oraz artykuły piśmienne, kreślarskie, malarskie (o 0,4%).

W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, opłaty dotyczące edukacji wzrosły o 3,5%, w tym opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu o 9,8%.

We wrześniu br. nadal rosły ceny w restauracjach i hotelach (o 0,3%). Opłaty za wyżywienie w stołówkach podniesiono o 2,6%.

Spośród innych towarów i usług, we wrześniu br. znacznie podwyższono opłaty za żłobek (o 15,1%). Odnotowano wzrost cen w zakresie ubezpieczeń (o 0,2%). W tej samej skali podrożały usługi świadczone w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych oraz środki do higieny osobistej. Mniej niż w sierpniu br. konsumenci płacili natomiast za wyroby kosmetyczne i perfumeryjne (o 0,4%).

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 3,9% (wobec wzrostu o 4,3% w sierpniu br.) i utrzymał się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5%).

poprzednia  

1 2

oprac. : Kamila Urbańska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: