eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najlepsze dla biznesu miasta Europy 2011

Najlepsze dla biznesu miasta Europy 2011

2011-10-14 10:18

Najlepsze dla biznesu miasta Europy 2011

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach oraz miejsce Warszawy (na 36 sklasyfikowanych miast) Raport E © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Stolica Polski awansowała o trzy miejsca w klasyfikacji miast europejskich najlepszych dla biznesu. Ranking, który powstał na podstawie wywiadów z kadrą menedżerską odpowiedzialną za ekspansję 501 największych firm europejskich, przygotowała międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield. W czołówce najlepszych miast do prowadzenia działalności biznesowej w Europie są Londyn, Paryż i Frankfurt. Amsterdam awansował w bieżącym roku na czwarte miejsce w rankingu z szóstej pozycji w 2010 r. Berlin także odnotował lepszy wynik niż przed rokiem i uplasował się na piątym miejscu (na siódmym w 2010 r.).

Przeczytaj także: Najlepsze dla biznesu miasta Europy 2010

Moskwa może się spodziewać największego napływu firm europejskich w ciągu najbliższych pięciu lat. Liczba firm planujących ekspansję w stolicy Rosji wzrosła z 47 w ubiegłym roku do 57. Moskwa także odnotowała znaczny wzrost w rankingu najlepszych miast w Europie w kategorii dostępu do rynków i klientów. W bieżącym roku awansowała na jedenaste miejsce z dziewiętnastego w 2010 r.

Tim Millard, Dyrektor Zarządzający Cushman & Wakefield w Rosji, powiedział: „Moskwa jest nadal najatrakcyjniejszym miastem w Europie dla firm planujących ekspansję. Wynika to z bardzo dużego wzrostu wydatków konsumentów, silnego wzrostu sprzedaży typu B2B oraz dużego potencjału w miastach regionalnych poza Moskwą i Petersburgiem”.

fot. mat. prasowe

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach oraz miejsce Warszawy (na 36 sklasyfikowanych miast) Raport E

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach oraz miejsce Warszawy (na 36 sklasyfikowanych miast) Raport European Cities Monitor 2011


Znacząco wzrosła także liczba firm planujących ekspansję w stolicy Niemiec. 23 respondentów wskazało Berlin jako miejsce przyszłej ekspansji, co oznacza niemal dwukrotny wzrost w porównaniu z 2010 r. (12). W pierwszej dziesiątce ogólnego rankingu najwięcej jest miast niemieckich: Frankfurt, Berlin i Monachium – odpowiednio na miejscu trzecim, piątym i dziewiątym.

fot. mat. prasowe

Klasyfikacja ogólna raportu European Cities Monitor 2011 Zestawienie miast europejskich najlepszych

Klasyfikacja ogólna raportu European Cities Monitor 2011 Zestawienie miast europejskich najlepszych dla biznesu w poszczególnych latach


Martin Brühl, Partner Zarządzający biura Cushman & Wakefield w Niemczech, powiedział: „Berlin może pochwalić się najlepszą infrastrukturą kulturalną w kraju: operą, prosperującymi teatrami, festiwalami filmowymi, muzeami czy galeriami, a także znanymi uniwersytetami i uczelniami. Miasto oferuje również korzystne warunki najmu powierzchni biurowych. Czynniki te, w połączeniu z intensywną i skuteczną promocją miasta, stanowią o dużej atrakcyjności Berlina, co sprawi, że do stolicy Niemiec będą napływać w najbliższej przyszłości kolejni przedsiębiorcy z całego świata”

Jan Willem Bastijn, Dyrektor Zarządzający Cushman & Wakefield w Amsterdamie, powiedział: „Pomimo niepewności gospodarczej międzynarodowe firmy nadal postrzegają Amsterdam jako miasto biznesowe zapewniające stabilny rozwój. Amsterdam awansował z szóstego na czwarte miejsce w rankingu. Wyniki pokazują, że wyraźnie zmniejsza się dystans pomiędzy trzema najważniejszymi miastami. Londyn, Paryż i Frankfurt są w pierwszej trójce od czasu przeprowadzenia pierwszego badania w 1990 r., ale miasta takie jak Amsterdam i Berlin stają się prawie tak samo atrakcyjne, jak Frankfurt”.

Największy awans (o osiem pozycji) w tegorocznym badaniu najlepszych miast do prowadzenia działalności biznesowej w Europie odnotował Bukareszt, plasując się na 27. miejscu w rankingu.

Londyn zajmuje pierwsze miejsce w sześciu z dwunastu głównych kategorii: dostęp do rynków i klientów, dostępność wykwalifikowanej kadry, połączenia krajowe i międzynarodowe, jakość usług telekomunikacyjnych, różnorodność językowa i transport w granicach miasta. Natomiast wypadł gorzej pod względem kosztów pracowniczych, kosztów najmu powierzchni biurowej oraz poziomu zanieczyszczenia środowiska.

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Inflacja IX 2011

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: