eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor MSP a bariery przedsiębiorczości

Sektor MSP a bariery przedsiębiorczości

2011-10-09 00:23

Przeszło co drugi polski przedsiębiorca z sektora MŚP twierdzi, że prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce jest bardzo utrudnione. Zdaniem 79% największą barierą są przepisy prawne, w tym zwłaszcza wysokość stawki ubezpieczenia społecznego (67%) - wynika z badania "Problemy polskich przedsiębiorców" przeprowadzonego przez TNS OBOB na zlecenie firmy pkt.pl i Polski Przedsiębiorczej, partnera badania.

Przeczytaj także: Bibby MSP Index X 2011

Wysokość stawki ubezpieczenia społecznego jest szczególnie dotkliwa dla przedsiębiorców dopiero startujących ze swoją działalnością, dla których składki stanowią istotny koszt prowadzenia działalności. Dodatkowo, należy pamiętać, że wysokość składek na ZUS nie jest powiązana z wysokością uzyskiwanego dochodu i jest płatna obowiązkowo, bez względu na wyniki finansowe. Należy podkreślić, że Polska Przedsiębiorcza już od lat postuluje o zmianę tych przepisów i uzależnienie wysokości składek ZUS dla start upów od ich dochodu, tak jak w przypadku osób zatrudnionych.

Istotnym utrudnieniem w prowadzeniu biznesu w Polsce jest także brak stabilności przepisów prawa, które podlegają ciągłym nowelizacjom i powodują, że najważniejsze akty prawne, takie jak ustawa o podatku VAT, stają się zbyt skomplikowane dla przeciętnego przedsiębiorcy. Zjawisko to negatywnie ocenia 52% przedsiębiorców – wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP. Z kolei co drugi badany przedstawiciel sektora MŚP (49%) zwraca uwagę na niespójność przepisów, a także ich nieczytelność (41%). Zarządzający firmami muszą więc bardzo dokładnie śledzić wszystkie nowelizacje i w wielu przypadkach zaciągać opinii specjalistów od prawa podatkowego, co generuje dodatkowe koszty.

Ponad połowa przedsiębiorców (55%) wciąż narzeka także na jakość współpracy z urzędami. Najwięcej negatywnych ocen (18%) zebrał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najmniej złych opinii badani wyrazili o jednostkach samorządu terytorialnego, takich jak Urzędy Gminy i Miasta (6%) czy Starostwo Powiatowe (4%). Blisko dwie trzecie badanych (63%) pozytywnie ocenia kontakty z Urzędem Skarbowym.

Dużą bolączką polskich przedsiębiorców jest szybkość działania urzędów. Blisko co trzeci przedsiębiorca uważa, że za dużo czasu poświęca na wypełnianie dokumentów (32%) oraz na wizyty w urzędach i instytucjach (26%), a za mało na kontakty biznesowe. Badani przeważnie spotykają się z kolejkami (78%), opieszałością oraz z niekompetencją urzędników (81%). Nieliczni przedsiębiorcy potwierdzili otrzymanie propozycji korupcyjnych ze strony urzędników (10%).

- Sektor MŚP odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu polskiej gospodarki. Jest źródłem wzrostu i innowacyjności we wszystkich branżach oraz zapewnia miejsca pracy dla milionów obywateli. Małe i średnie przedsiębiorstwa są jednak podatne na negatywne wpływy otoczenia, zarówno w wymiarze biznesowym, prawnym jak i politycznym. Skomplikowane przepisy, długie procedury urzędowe, nadmierne obciążenia fiskalne, braki w infrastrukturze, problemy ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry pracowniczej, to tylko nieliczne z czynników ograniczających rozwój przedsiębiorczości, a wraz z nim wzrost PKB – mówi Piotr Strzałkowski, Prezes Zarządu pkt.pl. - Już dziś, dzięki dużemu potencjałowi oraz bogatej wiedzy i doświadczeniu pkt.pl, jesteśmy w stanie zaoferować firmom z sektora MŚP nowoczesne, kompleksowe i skuteczne rozwiązania biznesowe. Wierzymy jednak, że dzięki badaniu przyczynimy się do intensyfikacji konstruktywnej debaty na forum publicznym na temat problemów i potrzeb polskich przedsiębiorców – dodaje Piotr Strzałkowski, Prezes Zarządu pkt.pl.

Prezes Polski Przedsiębiorczej Dariusz Żuk podkreśla, że to start upy, jak nikt inny napędzają polską gospodarkę: - Status zielonej wyspy osiągnęliśmy pomimo braku dostatecznych regulacji prawnych, mechanizmów sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości i uciążliwej biurokracji. Wystarczy przypomnieć, że w rankingu Doing Business Abroad zajmujemy 70 miejsce za Namibią i Białorusią, a w rankingu wolności gospodarczej jesteśmy globalnie na 53 miejscu. Przedsiębiorcy średnio czekają 830 dni na dochodzenie należności z sądów, a tylko 2 polskie uczelnie znajdują się na liście 500 najlepszych szkół wyższych i to pod sam koniec rankingu. Dlatego też oprócz ciężkiej pracy przedsiębiorców powinniśmy wymagać od polityków odpowiednich zmian. W Polsce są pomysły i ludzie, którzy stworzą projekty na skalę Skype’a, a zadaniem Polski Przedsiębiorczej jest ich odnalezienie i stworzenie najlepszych warunków do rozwoju biznesu.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: