eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Budżet środków pieniężnych

Budżet środków pieniężnych

2011-10-07 09:55

Przeczytaj także: Budżet przychodów i kosztów


W niektórych branżach, np. w branży odzieżowej, obowiązują bardzo długie terminy płatności, dochodzące nawet do 6 miesięcy. Jeśli ty też masz tak długie terminy płatności u swoich dostawców, musisz być przygotowany na gwałtowne pogorszenie płynności, gdyby dostawca nagle skrócił długość kredytu kupieckiego lub, co gorsza, gdyby zażądał zapłaty gotówką. Dobrze byłoby uwzględnić tego typu katastroficzny scenariusz w budżecie.

Inne sposoby

Sposobem na poprawienie płynności finansowej może być zasilenie jej prywatnymi środkami pieniężnymi właścicieli. Innym wyjściem może być sprzedaż części posiadanych aktywów. Sposoby te nie są, rzecz jasna, rozwiązaniem poprawiającym płynność na dłuższą metę, mogą jednakpomóc w rozwiązaniu krótkofalowych problemów z płynnością. Sprawdź, czy opłacałoby się wynajmować środki trwałe lub wziąć je w leasing, zamiast kupować je na własność.

Kalkulacja zapotrzebowania kapitałowego

Przedsiębiorstwo potrzebuje kapitału na finansowanie dwóch obszarów:
  • kapitał inwestycyjny na finansowanie różnorodnych inwestycji
  • kapitał obrotowy na finansowanie bieżącej działalności.
Budżet środków pieniężnych można wykorzystać do obliczenia zapotrzebowania na kapitał obrotowy. Generalnie można stwierdzić, że zapotrzebowanie na kapitał obrotowe zwiększa się, gdy:
  • zwiększają się obroty
  • sprzedaż charakteryzuje się dużymi wahaniami sezonowymi
  • zmniejsza się różnica między wielkością przychodów ze sprzedaży a bieżącymi wydatkami (marża)
  • rosną zapasy
  • spada rotacja zapasów
  • wzrasta średni okres kredytowania odbiorców
  • średni termin płatności u dostawców ulega skróceniu.
Mamy do dyspozycji kilka sposobów na ograniczenie zapotrzebowania na kapitał obrotowy. Jednym z nich jest sprzedaż należności od odbiorców, czyli tzw. faktoring. Korzystając z faktoringu, otrzymujesz należności z tytułu wystawionych faktur od firmy faktoringowej w ciągu kilku dni po ich wystawieniu, a klienci płacą należność bezpośrednio na konto firmy faktoringowej. Ty zaś płacisz określony procent od wartości faktur za udzielony w ten sposób kredyt. Tak samo jak w przypadku linii kredytowej w rachunku bieżącym, firma faktoringowa przyznaje ci określony limit faktoringowy, czyli ustala maksymalną kwotę, do jakiej bank będzie skupował twoje należności od odbiorców.

Artykuł powstał na podstawie książki „BUDŻET – praktyczny poradnik dla małych i średnich przedsiębiorstw”, wydanie 1, wrzesień 2011, wydawnictwo BL Info Polska Sp. z o.o.

fot. mat. prasowe




BUDŻET to poradnik, który pokazuje, jak krok po kroku przygotować najważniejsze budżety - budżet przychodów i kosztów, budżet środków pieniężnych, budżet bilansów oraz budżet inwestycyjny. Książka jest napisana w prosty sposób, zrozumiały także dla osób, które wcześniej nie miały zbyt wiele styczności z finansami. Poza tym zawiera wiele praktycznych przykładów ułatwiających zrozumienie trudniejszych zagadnień.

poprzednia  

1 ... 4 5

oprac. : BL Info Polska BL Info Polska

Naming na eksport

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: