eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najlepsze kredyty mieszkaniowe

Najlepsze kredyty mieszkaniowe

2005-01-24 00:02

Przeczytaj także: Kredyt mieszkaniowy - renegocjacja warunków


3. Bardzo różnie banki traktują karty kredytowe i kredyty odnawialne. Jeden bank obciąży zdolność kredytową 10 procentami limitu karty czy kredytu, a inny tylko 2 procentami. Część banków weźmie natomiast pod uwagę tylko średnie ujemne saldo z ostatnich miesięcy. Jeśli więc mamy duży kredyt odnawialny ale go wyzerujemy na kilka miesięcy przed zaciągnięciem kredytu wówczas bank pożyczy nam więcej.

4. Łatwego życia nie mają osoby prowadzące działalność gospodarczą i rozliczające się w formie karty podatkowej czy ryczałtu. Część banków poprzestanie na ich oświadczeniu dotyczącym osiąganych dochodów inne policzą ich zdolność kredytową według swoich procedur. Te zaś mogą być bardzo krzywdzące. Wynika to stąd, że indywidualni przedsiębiorcy to grupa wysokiego ryzyka i niektóre banki po prostu nie chcą im pożyczać, a jeśli już pożyczają to mało. Jednocześnie banki obniżają maksymalną kwotę kredytu w relacji do wartości nieruchomości.

5. Jeśli masz etat wystarczy, że popracujesz trzy miesiące i już możesz dostać kredyt (oczywiście nie w każdym banku). Gorzej jeśli jest to umowa o dzieło. Tutaj banki wymagają z reguły rocznego „stażu”, lecz zdarzają się takie, którym wystarczy 6 miesięcy. Różnie są traktowane umowy na czas określony. Niektóre banki nie pożyczą na dłużej niż czas trwania umowy inne nie będą miały problemu z udzieleniem kredytu na 30 lat. Oczywiście najlepiej jeśli jest to kolejna umowa o pracę z tym samym pracodawcą, który dodatkowo potwierdzi, że w tej formie chce cię dalej zatrudniać.


5 rzeczy, które musisz wiedzieć o kredytach konsolidacyjnych

1. Kredyt konsolidacyjny służy do spłaty drogich kredytów - gotówkowych, samochodowych, a także pożyczek hipotecznych i kredytów mieszkaniowych. Jego zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości. Dzięki tak dobremu zabezpieczeniu taki kredyt jest kilka razy tańszy niż jakokolwiek kredyt konsumpcyjny.

2. Banki oferują kredyty konsolidacyjne o okresie spłaty nawet 30 lat. Można je zaciągać w złotówkach lub walutach obcych. Oprocentowanie we frankach szwajcarskich zaczyna się od 3-4 proc. Jeśli zamienisz kilka drogich krótkoterminowych kredytów na 20 czy 30 letni kredyt konsolidacyjny obniżysz swoje miesięcznie płatności nawet 3-, 4-krotnie jednak nie zaoszczędzisz na odsetkach. Bardziej sensowna jest spłata kredytu konsolidacyjnego przez 5-10 lat wówczas oszczędności odsetkowe będą zdecydowanie wyższe.

3. Za pomocą kredytu konsolidacyjnego oficjalnie można się pozbyć tylko kredytów bankowych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by spłacić przy okazji inny długi (np. Providenta). Banki oferujące kredyty konsolidacyje pozwalają „dopożyczyć” gotówkę na dowolny cel – niekoniecznie spłatę innych długów. Maksymalna kwota tej dodatkowej pożyczki może być ustalona np. jako 25 proc. sumy pożyczanej na spłatę innych kredytów. W większości przypadków jedynym ograniczeniem będzie jednak maksymalna relacja kredytu do wartości nieruchomości. Z reguły wynosi ona 60 proc. jeśli jednak konsolidujemy kredyt mieszkaniowy wówczas bank może podnieść ten wskaźnik do 80 proc.

4. Kredyt konsolidacyjny oprocentowany jest zwykle na poziomie pożyczki hipotecznej, a więc jest o 1-2 pkt proc. droższy od kredytu mieszkaniowego. Jeśli jednak, wśród konsolidowanych kredytów, będzie kredyt mieszkaniowy banki z reguły obniżą oprocentowanie. Będzie ono wówczas policzone jako średnia ważona – im większy udział kredytu mieszkaniowego tym kredyt tańszy.

5. Nieruchomość, która stanowi zabezpieczenie kredytu konsolidacyjnego nie musi być koniecznie własnością kredytobiorcy – może należeć do osoby trzeciej np. kogoś z rodziny lub znajomych. W takiej sytuacji jednak koniecznie będzie złożenie wniosku o wpis hipoteki za pośrednictwem notariusza. Niektóre banki zgodzą się, by zabezpieczeniem kredytu konsolidacyjnego była działka budowlana.

poprzednia  

1 ... 4 5

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: