eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy otwarci na głosowanie przez Internet

Polacy otwarci na głosowanie przez Internet

2011-09-23 12:35

Przeczytaj także: Kandydaci w wyborach nieprzygotowani do rekrutacji


Badanie pokazało, że jeszcze mniejszą popularnością niż strony ugrupowań cieszą się blogi polityków. Do odwiedzenia któregoś z nich przyznało się 3 proc. użytkowników Internetu uprawnionych do głosowania. Były to blogi Janusza Palikota, Grzegorza Napieralskiego, Jarosława Kaczyńskiego, Janusza Korwin-Mikkego, Grzegorza Napieralskiego, Donalda Tuska a także archiwum Zbigniewa Wassermana. 97 proc. ankietowanych nie miała kontaktu z żadnym z blogów.

Osoby korzystające z Internetu zapytano także o zainteresowanie materiałami wyborczymi. W badanej grupie jest ono większe, niż zainteresowanie stronami partii politycznych. Na pytanie „Czy spotkał(a) się Pan(i)w ciągu ostatniego roku z jakimikolwiek materiałami wyborczymi polityków lub partii politycznych umieszczanymi w Internecie?” twierdząco odpowiedziało 18 proc. W grupie, która zadeklarowała wzięcie udziału w wyborach, twierdząco odpowiedziało już 21 proc. ankietowanych, natomiast wśród osób, które zadeklarowały zamiar głosowania w wyborach przez Internet, procent pozytywnych odpowiedzi wyniósł 23.

Niewiele osób obserwuje też aktywność polityków w sieci. Pytanie o tego rodzaju zainteresowanie zadano uprawnionym do głosowania użytkownikom Internetu. Aktywność w Internecie Jarosława Kaczyńskiego, Waldemara Pawlaka, Ryszarda Kalisza, Janusza Palikota, przedstawicieli PiS i PO, Donalda Tuska, Radka Sikorskiego interesuje zaledwie 8 proc. badanych.

fot. mat. prasowe

Czy w ciągu ostatniego roku zdarzyło się Panu(i) odwiedzić blog internetowy prowadzony przez polityk

Czy w ciągu ostatniego roku zdarzyło się Panu(i) odwiedzić blog internetowy prowadzony przez polityka?


- Głosowanie przez Internet w Polsce to nadal niespełnione życzenie jednej trzeciej społeczeństwa. Mimo deklaracji większości partii sprzed kilku lat, żadna z nich nie poczyniła kroków do wypromowania inicjatywy e-głosowania. Uproszczenie procesu głosowania nie tylko zwiększyłoby frekwencję wyborczą, ale także pokazałoby, że Polska jest krajem, który skutecznie potrafi wykorzystywać nowoczesne technologie. Zgodnie z szacunkami Rzecznika Praw Obywatelskich około 2 milionów osób niepełnosprawnych nie bierze udziału w wyborach, nawet jeżeli wyraża taką chęć. Wprowadzone niedawno głosowanie korespondencyjne sprawy nie poprawia. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłoby umożliwienie oddania głosu poprzez kliknięcie myszką. Wydaje się więc, że grupa 2 milionów osób to dla polityków wciąż niedostrzegalny, ogromny potencjał wyborczy – mówi Kamil Rusjan, Specjalista ds. Marketingu i Public Relations w D-Link Polska.

Do wyborów zostały niecałe trzy tygodnie. Bazując na wynikach badania, partie polityczne mają do przekonania do swoich programów stosunkowo dużą grupę wyborców, którzy nie podjęli jeszcze decyzji czy wezmą udział w wyborach. Przy spontanicznym określaniu preferencji wyborczych, wśród osób, które zadeklarowały wzięcie udziału w wyborach parlamentarnych, na PO zagłosowałoby 30 proc. osób, na PIS 20 proc. Okazuje się, że możliwość zagłosowania przez Internet mogłaby wpłynąć na wynik uzyskany przez partie. W grupie chcących głosować przez Internet na PO zagłosowałoby 35 proc., spadek zanotował PiS – na tę partię głosowałoby 14 proc.

Informacje o badaniu
Badanie, przeprowadzone metodą wywiadu bezpośredniego w domach respondentów przy użyciu komputera (CAPI), zostało zrealizowane przez Millward Brown SMG/KRC w dniach 28 lipca – 1 sierpnia 2011 r. na zamówienie firmy D-Link Polska w ramach D-Link Technology Trend. Partnerami merytorycznymi przedsięwzięcia są Home.pl oraz Stowarzyszenie Polska Młodych.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: