eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Techniki prezentacji - pytania i odpowiedzi

Techniki prezentacji - pytania i odpowiedzi

2011-09-13 13:44

Przeczytaj także: Techniki prezentacji: kontakt ze słuchaczami


Przygotuj odpowiedzi

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z pytaniami jest oczywiście dobre przygotowanie. Wielu mówców śmiertelnie boi się tego, że publiczność zacznie zadawać pytania. Jeżeli się przygotujesz, nie masz powodu obawiać się pytań ze strony publiczności.

Jeżeli jesteś ekspertem w dziedzinie, o której masz mówić, być może czujesz, że poradzisz sobie z większością zadawanych pytań. Czasami jednak możesz znaleźć się w sytuacji, gdy będziesz zmuszony mówić o czymś, w czym nie jesteś tak dobry. Wtedy dobrze przygotować odpowiedzi zawczasu. Usiądź i spróbuj napisać 10 pytań, których możesz się spodziewać ze strony słuchaczy. Wyobraź sobie, że sam siedzisz wśród publiczności. Jakie zadałbyś pytania? Wymyśl potem 10 dobrych odpowiedzi na te najbardziej prawdopodobne pytania. By uniknąć kłopotliwych sytuacji, powinieneś podczas planowania postawić sobie następujące pytania:
  • Jakiego pytania chciałbyś najchętniej uniknąć?
  • Jakie pytanie może być dla ciebie trudne?
  • Na jakie pytanie wiesz, że nie będziesz potrafił odpowiedzieć?
  • Jakie pytanie trafia w twój najsłabszy punkt?

Potem wymyśl dobre odpowiedzi na każde z tych pytań. Jeśli jesteś gruntownie przygotowany do radzenia sobie z niechcianymi pytaniami i masz szczególnie mocne odpowiedzi na twoje ulubione pytania, możesz zrobić dobre wrażenie niezależnie od tego, co się wydarzy.

Komentarz

Pamiętaj, że pytania do publiczności, podobnie jak pytania od publiczności, tworzą dialog między mówiącym i słuchaczami. Nie ma innego tak wartościowego komentarza na temat twojej prezentacji jak rozmowa z publicznością. Pytania dają ci bezpośredni sygnał, czy publiczność zrozumiała to, co powiedziałeś, pomagają wyjaśnić ewentualne nieporozumienia, zachęcają słuchaczy do aktywnego myślenia, sprawiają, że łatwiej zapamiętują oni to, co powiedziałeś, a także stymulują do bardziej bezpośredniej i prostszej komunikacji.

Artykuł powstał na podstawie książki TECHNIKI PREZENTACJI wydanej przez wydawnictwo BL Info Polska Sp. z o.o. (wyd. 2, kwiecień 2006).

fot. mat. prasowe





Książka TECHNIKI PREZENTACJI opowiada o sztuce przemawiania przed publicznością w swobodny, a zarazem porywający i przekonujący sposób. W tej książce znajdziesz wiele rad i wskazówek, jak przygotować i przeprowadzić udaną prezentację, zarówno jeśli chodzi o zawartość i rozplanowanie, jak i kwestie techniczne związane z użyciem różnego rodzaju środków pomocniczych, np. tablicy czy rzutnika.





Czytaj także: Techniki prezentacji: kontakt ze słuchaczami

poprzednia  

1 ... 5 6

Zarządzanie wiedzą w firmie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: