eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Plany życiowe i marzenia Polaków

Plany życiowe i marzenia Polaków

2011-09-05 00:20

Przeczytaj także: Marzenia i plany życiowe Polaków


Można jednak zaobserwować pewną zmianę. Najmłodsze pokolenie respondentów wypowiadających się w badaniu stara się zadbać o równowagę w swoim życiu. Chociaż nadal jednymi z najbardziej pożądanych dóbr są te, które stanowią zewnętrzne wskaźniki statusu (posiadanie domu, mieszkania, samochodu, tabletu, czy nowoczesnego sprzętu RTV) i na zakup tych dóbr zdaniem respondentów banki chętnie udzielają kredytów, to przynajmniej część respondentów swoje plany wiąże z rozwojem osobistym. Dla 16% odpowiadających priorytetowym marzeniem były różnego rodzaju kursy !

Człowiek dorosły zawsze własną edukację postrzegał jako czynnik gwarantujący bezpieczeństwo socjalne, jednak po wielkim boomie edukacyjnym i upowszechnieniu się, a w pewnym sensie zdewaluowaniu wartości dyplomu, Polacy zaczynają interesować się inwestowaniem w siebie. Na początku ta inwestycja służy przede wszystkim przyjemności, stąd wskazania na kursy tańca, czy fotografii, ale można przyjąć, że z czasem zyska wymiar instrumentalny. Konkretne umiejętności stają się bowiem gwarancją elastyczności kompetencyjnej na trudnym rynku pracy. Nie wiadomo jak długo takie podejście będzie trwało i czy zaprocentuje zmianą globalną. Może jednak warto rozważyć przygotowanie przez Bank sprofilowanego produktu służącego przede wszystkim zaspokajaniu tego typu aspiracji? Nie trzeba zapominać także o tym, że marzenia mają postać męska i kobiecą, co doskonale wiedzą specjaliści od marketingu.

Taki sposób myślenia staje się tym bardziej uzasadniony jeżeli cechy takiego produktu „inwestycyjnego” gwarantowałyby określoną przewidywalność (bezpieczeństwo) dla klienta w sytuacji nagłej zmiany jego sytuacji, co ważne jest w przypadku młodych osób, rozpoczynających dopiero swoje dorosłe życie. To osoby z tej kategorii badanych, ze względu m.in. na niepewny status formy umowy o pracę, w najmniejszym stopniu wykazują gotowość do podjęcia kredytu. Pozostali uczestnicy badania albo już są kredytobiorcami i nie zwiększają swojego ryzyka poprzez zaangażowanie się w kolejne zobowiązania, albo wręcz ze względu na poziom dochodów kredytu nie potrzebują.

dr Krzysztof Pierścieniak, ekspert w zakresie efektywności osobistej, Katedra Edukacji Ustawicznej i Andragogiki, Uniwersytet Warszawski

Informacje o badaniu
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI Real Time Sampling w dniach 23.08 - 25.08.2011 w ramach GO96! – Omnibus online. Próbę dobrano metodą losowo-kwotową spośród użytkowników witryn internetowych korzystających z bezpłatnej wersji systemu stat24 lub bezpłatnego audytu site-centric stat.pl/PBI. Badaniem objęto grupę 1000 osób w wieku 15 i więcej lat. Przeprowadzone badanie miało charakter półotwarty – oprócz predefiniowanych odpowiedzi, respondenci mogli udzielić odpowiedzi spontanicznej, oraz doprecyzować wybrane opcje z odpowiedzi zamkniętych. Każdy mógł wskazać/wymienić max. 3 plany/marzenia.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: