eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek magazynowy w Europie Środkowej I-VI 2011

Rynek magazynowy w Europie Środkowej I-VI 2011

2011-08-29 13:30

Rynek magazynowy w Europie Środkowej I-VI 2011

Wskaźnik pustostanów © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W pierwszej połowie br. zaobserwowano dalszy wzrost zainteresowania firm rynkiem nowoczesnych powierzchni magazynowych w Europie Środkowej. Silny popyt i niewiele nowych inwestycji ograniczyły możliwości wyboru powierzchni do wynajęcia. Wskaźnik niewynajętej powierzchni magazynowej w Europie Środkowej (Czechy, Węgry, Polska i Słowacja) wynosi obecnie średnio 11,8%, w niektórych lokalizacjach spadł on jednak poniżej 5%. Poziom pustostanów w granicach 10-12% uważany jest za stabilny - wynika z najnowszych danych firmy doradczej Cushman & Wakefield.

Przeczytaj także: Rynek magazynowy w Europie Środkowej 2010

„Na dobrze prosperującym rynku niedostateczna podaż motywuje deweloperów do szybkiego podejmowania nowych inwestycji. Jednak restrykcyjna polityka finansowa banków oraz ich ostrożne podejście do finansowania nowych inwestycji nadal negatywnie wpływa na rynek środkowoeuropejski. Naruszyło to równowagę rynkową – dla przykładu Słowacja i jej 2,5 procentowy wskaźnik powierzchni niewynajętej stanowi wyjątkową sytuację w Europie”, mówi Ferdinand Hlobil, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych Cushman & Wakefield na Europę Środkową.

Nawet w Czechach wskaźnik powierzchni niewynajętej w odniesieniu do nieruchomości magazynowych spadł poniżej dziesięciu procent. Poza wzrostem stawek czynszowych jest to zjawisko, które może zniechęcić nowe przedsiębiorstwa produkcyjne i logistyczne do wchodzenia na rynek w niektórych wybranych regionach.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik pustostanów

Wskaźnik pustostanów


„W całej Europie Środkowej, z wyjątkiem Węgier, wskaźnik powierzchni niewynajętej stopniowo spada od 2009 r. Jak można oczekiwać, spadek ten będzie się utrzymywał także w najbliższych miesiącach. W rozwiniętych gospodarkach taka sytuacja przyciągnęłaby uwagę polityków i samorządów mających na celu poprawę lokalnego środowiska biznesowego. Ich zaangażowanie mogłoby przyczynić się do spadku bezrobocia w danym regionie, skutkować nowymi zleceniami budowlanymi i innymi zamówieniami dla firm i przysporzyć nowych podatników”, mówi Ferdinand Hlobil.

Umowy najmu

fot. mat. prasowe

Podaż w Europie Środkowej

Podaż w Europie Środkowej

Po porównaniu pierwszych sześciu miesięcy z lat 2009-2011, pierwsza połowa tego roku wypada bez wątpienia najlepiej ze wszystkich – prawie 1,5 mln metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni magazynowej zostało wynajęte w czterech państwach Europy Centralnej. Wynik ten jest wyższy niż np. suma powierzchni wynajętej w ciągu całego 2005 r. Wielkość umów najmu zawartych w pierwszej połowie 2011 r. jest porównywalna do poziomów osiągniętych w całym roku 2006 i 2009.

fot. mat. prasowe

Popyt w Europie Środkowej

Popyt w Europie Środkowej

„Popyt generowały głównie przedsiębiorstwa produkcyjne, szczególnie sektor motoryzacyjny. Handlowcy także starali się osiągnąć wyższą efektywność działalności logistycznej, centralizując swoje magazyny i przenosząc je do nowocześniejszych pomieszczeń, które lepiej spełniają ich wymogi. Ponadto, odnotowuje się tendencję zwiększania powierzchni magazynowych i przenoszenia ich z Europy Zachodniej. Zjawisko to jest wyraźnie widoczne na polskim rynku, który przyciągnął międzynarodowych inwestorów i międzynarodowe sieci”, mówi Ferdinand Hlobil.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: