eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek magazynowy w Europie Środkowej I-VI 2011

Rynek magazynowy w Europie Środkowej I-VI 2011

2011-08-29 13:30

Przeczytaj także: Rynek magazynowy w Europie Środkowej 2010


Nowe projekty

Ilość nowo wybudowanej powierzchni magazynowej w pierwszych sześciu miesiącach tego roku pozostaje daleko za średnią długoterminową. W bieżącym roku w Europie Środkowej wybudowano 198.000 mkw. nowej powierzchni magazynowej przeznaczonej pod wynajem. W ciągu ostatnich pięciu lat średnia roczna podaż przekroczyła 1,5 mln metrów kwadratowych.

„Na Węgrzech i w Słowacji w tym roku nie zrealizowano żadnych inwestycji. Polska i Czechy odnotowały wzrost w stosunku do roku ubiegłego, ale liczby nadal pozostają na bardzo niskim poziomie. Deweloperzy niechętnie podejmują inwestycje spekulacyjne z powodu ograniczonego dostępu do finansowania. Decyzje o realizacji projektów uzależnione są od podpisania umów typu pre-let”, mówi Ferdinand Hlobil.

„Polska pozostaje największym rynkiem magazynowym w Europie Środkowej. Pierwsza połowa 2011 r. przyniosła bardzo dobre wyniki – popyt wyniósł 941.000 metrów kwadratowych, co stanowi aż 63% łącznego popytu w Europie Środkowej. W tym okresie w Polsce oddano do użytku 136.000 metrów kwadratowych powierzchni, co zwiększyło zasoby kraju do 6,7 mln metrów kwadratowych (dla porównania zasoby powierzchni magazynowej Europy Środkowej to 14,4 mln mkw.). Budowanych obiektów było prawie dwukrotnie więcej niż na koniec 2010 r. – łącznie 336.000 metrów kwadratowych. Najwięcej magazynów buduje się obecnie na Górnym Śląsku”, mówi Marek Skrzydlak, Negocjator w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w polskim oddziale Cushman & Wakefield.

Rumunia

Rozwój rumuńskiego rynku konsumenckiego i wzrost zainteresowania budową powierzchni produkcyjnych i logistycznych w tym kraju, mogą spowodować, że w przyszłości statystyki będą także obejmowały to państwo. Obecnie rynek rumuński jest nadal bardzo młody. W porównaniu do innych krajów Europy Środkowej Rumunia najbardziej odczuła skutki kryzysu. W pierwszej połowie 2011 r popyt w Rumunii wyniósł 64.400 mkw., jednak nie odnotowano w tym czasie żadnych nowych inwestycji. Wskaźnik niewynajętej powierzchni spadł do 7,3% na koniec czerwca. Łączne zasoby wynoszą obecnie 948.622 mkw.

Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych

W pierwszej połowie 2011 r. odnotowano większe zainteresowanie sektorem nieruchomości biurowych niż handlowych. Wzrósł także wolumen inwestycji w powierzchnie magazynowe z 128 mln EUR do 511 mln EUR, głównie dzięki nabyciu kompleksu logistycznego należącego do VGP przez AEW Europe. „Aktywność inwestycyjna w Europie Środkowej w pierwszej połowie 2011 r. wyraźnie wzrosła i osiągnęła 2,09 mld EUR na głównych rynkach Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii. Przewiduje się, że do końca roku łączna wielkość dla tego regionu może wynieść nawet 4,8 mld EUR,” mówi Charles Taylor, Partner w firmie Cushman & Wakefield.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: