eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najlepsi pracodawcy a jakość przywództwa

Najlepsi pracodawcy a jakość przywództwa

2011-08-11 11:24

To, co najbardziej wyróżnia Najlepszych Pracodawców z regionu Europy Środkowo-Wschodniej to wysoka jakość przywództwa. Szczególnie wysoko oceniani są menedżerowie najwyższego szczebla. Pracownicy cenią ich głównie za efektywność, otwartość w komunikacji i stosunek do podwładnych. Takie wnioski wypływają z środkowoeuropejskiej edycji Badania Najlepsi Pracodawcy 2011, którego organizatorem jest międzynarodowa firma doradcza i outsourcingowa Aon Hewitt. Analizie poddano 479 organizacji w: Austrii, Bułgarii, Czechach, na Węgrzech i Słowacji, w Polsce, Turcji oraz na Ukrainie.

Przeczytaj także: Pokolenie Y stawia na stabilność zatrudnienia

- Patrząc na to, jak kształtuje się poziom czynników zaangażowania w poszczególnych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, widać że niektóre z nich, jak np. benefity, poczucie satysfakcji z pracy czy ocena procedur różnią się znacznie w zależności od specyfiki danego kraju. Na inne, jak np. ocena najwyższej kadry zarządzającej czy kierowników liniowych, różnice kulturowe nie mają większego wpływu. Co ciekawe, generalnie, kluczową rolę w budowaniu zaangażowania pracowników, odgrywa jakość przywództwa. Widać też pewne kulturowe zależności w podejściu pracowników do oceny swoich pracodawców, przy czym Polacy wykazują się największym poziomem krytycyzmu – komentuje Magdalena Warzybok, Menedżer Badania Najlepsi Pracodawcy w Europie Środkowej i Wschodniej.

Firmy z grupy Najlepszych Pracodawców w Europie Środkowo-Wschodniej cechuje wysoki poziom zaangażowania pracowników (78% w porównaniu do 55 % średnio dla Europy Środkowo-Wschodniej) oraz wysoka ocena liderów i ich umiejętności przywódczych. Menedżerowie najwyższego szczebla zarządzania są postrzegani jako efektywni – uważa tak 75% pracowników Najlepszych Pracodawców i tylko 53% średnio - otwarci w komunikacji (68% vs. 46%), odpowiednio godzący potrzeby firmy i pracowników (67% vs. 43%) i traktujący pracowników jako najbardziej wartościowe aktywa w organizacji (66% vs. 41%).

- W praktyce nawet najlepsze strategie biznesowe nie są gwarantem sukcesu, jeśli za ich wdrożeniem nie stoją odpowiedni liderzy. Aby osiągnąć wysokie wyniki biznesowe, obok dobrych strategii, organizacje potrzebują dobrych liderów zdolnych do motywowania pracowników, budowania ich zaangażowania i wspólnego wdrażania zaplanowanych działań – mówi Renata Sienkiewicz, Lider Praktyki Rozwoju Liderów i Talentów w Aon Hewitt.

Informacje o badaniu
Badanie Najlepsi Pracodawcy (Best Employers Study) prowadzone jest w Polsce od 2006 roku. W ciągu 6 lat zostało ono przeprowadzone ponad 500 razy w blisko 370 organizacjach. W szóstej edycji BNP wzięło udział 112 firm, przebadanych zostało ponad 41 tys. pracowników i 549 przedstawicieli najwyższej kadry zarządzającej. Spośród branż najliczniej reprezentowane były usługi (23%), FMCG (12%) oraz media i reklama (9%). Pod względem wielkości zatrudnienia, największą część badanych firm (46%) stanowiły organizacje zatrudniające pomiędzy 50 a 250 osób, a 20% to firmy zatrudniające powyżej 1000 pracowników. BNP 2011 organizowane jest przez Aon Hewitt przy współpracy ze Stowarzyszeniem Emitentów Giełdowych oraz partnerami medialnymi: gazeta.praca.pl, Pulsem Biznesu, Harvard Business Review Polska, Radiem PiN, GoldenLine.pl, Bankier.pl, PRNews.pl, Miesięcznikiem Kapitałowym, Personelem Plus oraz Serwisem HR.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: