eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza XII 2004

GUS: koniunktura gospodarcza XII 2004

2004-12-27 00:03

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa X 2016


Małe jednostki handlowe oceniają koniunkturę negatywnie: najbardziej pesymistyczne oceny formułują jednostki o liczbie pracujących do 9 osób (minus 38 wobec minus 29 przed miesiącem). W jednostkach o liczbie pracujących 10-49 osób wskaźnik koniunktury kształtuje się na poziomie minus 18 (przed miesiącem minus 13). W jednostkach średnich, o liczbie pracujących 50-249 osób, wskaźnik koniunktury wynosi minus 9 (przed miesiącem minus 8), a w przedsiębiorstwach dużych, o liczbie pracujących 250 i więcej osób – plus 14 (przed miesiącem 16).

W jednostkach o liczbie pracujących 250 i więcej osób bieżąca sprzedaż wzrasta, w stopniu znacznie większym niż w listopadzie. Mimo to, pogarsza się nieznacznie sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy przewidują, że w najbliższych trzech miesiącach może nastąpić znaczny wzrost sprzedaży towarów, choć mniejszy niż prognozowano przed miesiącem. W konsekwencji nieco bardziej optymistycznie ocenia się poprawę przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Mniejszy w stosunku do przewidywań z ubiegłego miesiąca może być wzrost zamówień na towary. Wzrost cen towarów oferowanych przez tę grupę jednostek jest bardziej znaczący niż w listopadzie. Przedsiębiorcy przewidują na najbliższe miesiące dalszy wzrost cen. Skala redukcji zatrudnienia może być znacząca, dużo większa od prognozowanej przed miesiącem.

W grudniu skala spadku sprzedaży towarów oferowanych przez przedsiębiorstwa o liczbie pracujących do 9 osób jest większa od notowanej w ubiegłym miesiącu. Pogarsza się trudna sytuacja finansowa tej grupy jednostek. Przewidywania dotyczące przyszłej sprzedaży są pesymistyczne, zbliżone do prognoz sprzed miesiąca. W konsekwencji można oczekiwać jeszcze większych opóźnień przy regulowaniu przyszłych zobowiązań finansowych. Zwiększa się niedobór zapasów towarów. Mimo to w najbliższych miesiącach zamówienia na towary mogą być ograniczane nawet w stopniu większym niż prognozowano przed miesiącem. Jednostki sygnalizują mniejszy wzrost bieżących cen oferowanych towarów. W najbliższych miesiącach ceny towarów mogą nadal rosnąć, choć nieco wolniej niż prognozowano w listopadzie. Przyszłe zatrudnienie może być ograniczane w nieco większym stopniu niż prognozowano przed miesiącem.

Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są też zróżnicowane. Najbardziej pesymistyczny wskaźnik koniunktury notuje się w branży: włókno, odzież, obuwie – minus 45 (minus 48 w ubiegłym miesiącu). Wskaźnik koniunktury w branży pojazdy mechaniczne wynosi minus 26 (minus 22 przed miesiącem), a w branży żywnościowej – minus 16 (minus 14 w listopadzie). Jedynie w branży: meble, rtv, agd wskaźnik koniunktury jest pozytywny i kształtuje się na poziomie nieco wyższym niż przed miesiącem – plus 8 (w listopadzie plus 6).

Przedsiębiorstwa sprzedające żywność oceniają bieżącą sprzedaż negatywnie, podobnie jak w listopadzie. Bieżąca sytuacja finansowa tej grupy jednostek oceniana jest nadal negatywnie, gorzej niż przed miesiącem. Przyszła sprzedaż żywności może być ograniczana, w stopniu zbliżonym do sygnalizowanego w prognozach sprzed miesiąca. Mimo odczuwanego niedoboru zapasów towarów, zamówienia u dostawców będą nadal ograniczane. Trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych tej grupy jednostek mogą być nieco mniejsze niż prognozowano w listopadzie. Przedsiębiorcy sygnalizują znaczący wzrost bieżących cen żywności. Na najbliższe miesiące przewidywany jest wzrost cen nieco wolniejszy od prognozowanego w ubiegłym miesiącu. Należy oczekiwać dalszej redukcji zatrudnienia, zbliżonej do prognozowanej w listopadzie.

W grudniu producenci pojazdów mechanicznych zgłaszają mniejsze niż w listopadzie ograniczenie bieżącej sprzedaży. Utrzymuje się trudna sytuacja finansowa przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach oczekuje się dalszego nieznacznego spadku sprzedaży. Może to wpłynąć na zwiększenie trudności w regulowaniu przyszłych zobowiązań finansowych przedsiębiorstw. Przy nadmiarze bieżących zapasów towarów, ich ilość zamawiana u dostawców w najbliższych miesiącach może być znacznie ograniczana. Ceny pojazdów mechanicznych w grudniu nieznacznie spadają. W najbliższych miesiącach mogą one wzrosnąć. Kierujący przedsiębiorstwami zapowiadają redukcje zatrudnienia większe niż przewidywała prognoza z listopada.

W jednostkach branży: meble, rtv, agd notuje się wzrost sprzedaży, szybszy niż w ubiegłym miesiącu. Mimo to sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana negatywnie, gorzej niż w ubiegłym miesiącu. W najbliższych miesiącach spodziewany jest niewielki spadek sprzedaży tej grupy towarów, w związku z tym przyszła sytuacja finansowa przedsiębiorstw oceniana jest pesymistycznie. Posiadane przez jednostki zapasy towarów uznawane są za nieznacznie przekraczające poziom wystarczający. W najbliższych miesiącach zamówienia na towary mogą spadać. W grudniu odnotowuje się spadek cen; również prognozy dotyczące kształtowania się przyszłych cen wskazują na możliwość ich obniżenia. W nadchodzących miesiącach przedsiębiorcy przewidują spadek liczby zatrudnionych pracowników.

Jednostki branży: włókno, odzież, obuwie sygnalizują nadal znaczący spadek bieżącej sprzedaży, większy nawet niż przed miesiącem. W konsekwencji, nadal negatywnie, choć mniej pesymistycznie niż w listopadzie, oceniana jest bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach sprzedaż może być też znacznie ograniczana. Przyszła sytuacja finansowa przedsiębiorstw będzie trudna, choć jej oceny są mniej pesymistyczne w stosunku do przewidywań sprzed miesiąca. Mimo iż w przedsiębiorstwach odnotowuje się znaczny niedobór bieżących zapasów, w najbliższych miesiącach zamówienia na towary będą ograniczane w jeszcze większym stopniu niż prognozowano w listopadzie. Bieżące ceny towarów utrzymują się na poziomie sprzed miesiąca. Przewidywania na najbliższe miesiące wskazują na możliwość spadku cen tej grupy towarów. Redukcje pracowników mogą być większe od prognozowanych w listopadzie.

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: