eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ciemna strona chińskiego boomu

Ciemna strona chińskiego boomu

2004-12-29 00:04

Chiny powoli monopolizują światową produkcję sprzętu komputerowego. Niskie koszty produkcji w Państwie Środka nie muszą być jednak powodem do dumy. Jak wynika z najnowszego raportu Amnesty International, chińscy robotnicy narażeni są na najgorsze warunki pracy na świecie - każdego dnia w Chinach podczas pracy życie traci 350 osób.

Przeczytaj także: Zawirusowane Chiny

Gospodarczy boom, jakiego doświadczają chińskie miasta, w dużej części dokonuje się kosztem łamania praw człowieka. Oszczędności uzyskiwane są nie tylko poprzez niskie koszty pracy (średnia pensja Chińczyka zatrudnionego w fabryce sprzętu komputerowego to równowartość 80 euro), ale i cięcie wydatków na bezpieczeństwo oraz prawną ochronę zatrudnionych.

Oficjalne chińskie statystyki w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku odnotowały przeszło 426 tys. wypadków przy pracy. Niestety, popularną praktyką jest szykanowanie, a nawet aresztowania i tortury osób domagających się większej ochrony praw pracownika. Co gorsza, domaganie się podstawowych praw często jest w Chinach powodem do wyroku sądowego, w tym kary śmierci. Amnesty International informuje o przypadkach, w których chińskie władze zakwalifikowały roszczenia robotników jako "sabotaż" i "ujawnianie tajemnic państwowych".

Opisywane przez Amnesty International praktyki są niezgodne nie tylko z nową chińską konstytucją, ale też międzynarodowymi konwencjami podpisanymi przez Chiny. Pozostaje mieć nadzieję, że społeczność międzynarodowa nie będzie przymykać oczu na ciemną stronę ekonomicznej konkurencyjności Chin – nawet jeśli w konsekwencji będziemy musieli za sprzęt komputerowy płacić trochę więcej.

oprac. : 4Press

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: