eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Debiuty giełdowe w Europie w II kw. 2011 r.

Debiuty giełdowe w Europie w II kw. 2011 r.

2011-07-07 13:54

W drugim kwartale 2011 r. na najważniejszych giełdach w Europie odnotowano 48% wzrost wartości pierwszych ofert publicznych (Initial Public Offering - IPO) w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego - wynika z najnowszej kwartalnej ankiety PwC (wcześniej PricewaterhouseCoopers) dotyczącej debiutów giełdowych (IPO Watch Europe). W ostatnich trzech miesiącach na europejskich rynkach wartościowo dominowały oferty spółek surowcowych.

Przeczytaj także: IPO w Europie: I kw. 2024 oznaką ożywienia

Pod względem wartości ofert w drugim kwartale 2011 r. liderem ponownie okazał się Londyn, gdzie odnotowano oferty stanowiące aż 77% łącznej wartości wszystkich IPO w Europie w tym okresie. Dobra koniunktura na rynku surowców wsparła IPO Glencore, spółki zajmującej się obrotem surowcami naturalnymi, oraz Vallares, spółki inwestycyjnej z branży ropy naftowej i gazu. Te dwie londyńskie oferty stanowiły razem ponad 8,0 mld euro z 13,4 mld euro łącznej wartości ofert na głównych rynkach europejskich w drugim kwartale 2011 r. Spośród 134 IPO odnotowanych w minionym kwartale, pięć największych ofert stanowiło łącznie 9,4 mld euro.
Na drugiej pozycji w Europie pod względem wartości ofert w drugim kwartale 2011 r. uplasowała się Deutsche Börse (959 mln euro), a na trzecim miejscu rynek warszawski. Łączna wartość ofert przeprowadzonych na GPW wyniosła 600 mln euro, co oznacza pięciokrotny wzrost w stosunku do pierwszego kwartału 2011 r. (121 mln euro). W analogicznym okresie 2010 r., głównie dzięki ofertom PZU oraz Tauron Polska Energia, łączna wartość IPO wyniosła 3.150 mln euro.

Pod względem liczby debiutów, GPW w Warszawie – podobnie jak w pierwszym kwartale – pozostawała pierwszym rynkiem w Europie. W okresie od kwietnia do czerwca 2011 r. na warszawskim parkiecie zadebiutowało łącznie 55 spółek (13 na rynku głównym i 42 na NewConnect) – tym samym został pobity rekord z pierwszego kwartału bieżącego roku, kiedy to na GPW odnotowano 45 debiutów. Dla porównania, w drugim kwartale 2010 r. na warszawskim rynku miało miejsce łącznie 25 IPO.

Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC, stwierdził: „Na europejskich giełdach nadal odczuwa się niepokój związany z sytuacją gospodarczą niektórych krajów, w tym Grecji, co znajduje wyraz w rosnącej liczbie doniesień o odkładaniu planów IPO. Obawy te mają również wpływ na wyceny poszczególnych spółek, co z kolei prowadzi do rozbieżności pomiędzy oczekiwaniami emitentów a potencjalnych inwestorów. Kraje europejskie, znajdujące się pod silną presją ukierunkowaną na zmniejszenie zadłużenia, mogą w najbliższej przyszłości rozważać zakrojone na dużą skalę programy prywatyzacji majątku państwowego przez giełdę. Zdaniem PwC, może to przyczynić się do znacznego napływu inwestorów zainteresowanych takimi ofertami”.

W Stanach Zjednoczonych łączna wartość ofert przekroczyła 8,5 mld euro już drugi kwartał z rzędu, głównie za sprawą spółek z sektora technologicznego (takich jak Yandex i LinkedIn), których oferty stanowiły aż 36% łącznej wartości amerykańskich IPO.

Warto jednak odnotować, że w skali globalnej coraz większe zagrożenie dla pozycji Londynu stanowi rosnąca konkurencja, m.in. ze strony rynku w Hongkongu, który z coraz większym powodzeniem przyciąga ostatnio marki konsumenckie, takie jak Prada. PwC szacuje, że w Hongkongu do końca 2011 r. odbędzie się 110 IPO o łącznej wartości ok. 35 mld euro.

Jacek Socha, wiceprezes PwC w Polsce, dodał: "Trudne warunki rynkowe miały niekorzystny wpływ na aktywność IPO w całej Europie w drugim kwartale, będącym zazwyczaj jednym z najbardziej aktywnych okresów w roku kalendarzowym pod względem zarówno wartości ofert, jak i liczby debiutów. Inwestorzy są bardzo ostrożni w swoich decyzjach, a także bardziej sceptyczni wobec prognoz finansowych. Ostatnie europejskie IPO dowodzą, że inwestorzy w dalszym ciągu skłonni są zaufać emitentom, ale tylko tym oferującym akcje po cenie adekwatnej do aktualnej sytuacji na rynku. Mimo, iż warunki na rynku są trudne, to w nadchodzących miesiącach w dalszym ciągu spodziewamy się wielu transakcji, w tym również tych o dużej wartości. Sukcesem zakończyła się sprzedaż akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej o wartości prawie 1,5 mld euro, a dwa hiszpańskie banki – Banca Civica i Bankia – planują pozyskać łącznie ponad 5 mld euro”.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: