eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek nieruchomości w Polsce VI 2011

Rynek nieruchomości w Polsce VI 2011

2011-06-29 12:40

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce V 2011


Kredyty spłacane – rząd z odsieczą zadłużonym we franku

Wysoki kurs franka szwajcarskiego zdominował w ostatnim tygodniu gospodarcze sekcje w większości mediów. Historycznie wysokie poziomy rzeczywiście są powodem do niepokoju dla osób zadłużonych w tej walucie. Od kwietnia szwajcarska waluta podrożała o ok. 10 proc., co bezpośrednio przekłada się na wzrost rat kredytów.

Bezpieczniej na tle franka prezentują się kredyty w euro. Kurs europejskiej waluty też się waha, ale dużo mniej. W połowie czerwca spadł poniżej 3,95 zł, ale im bliżej końca miesiąca, tym jest wyższy i zbliża się do poziomu 4 złote za euro.

Osobom zadłużonym w walutach obcych pomóc postanowili politycy. Wróciły pomysły likwidacji spreadów walutowych, pojawiła się nawet idea, by – na wzór węgierski – zamrozić kurs franka. Ostatecznie Platforma Obywatelska zaproponowała, by kredytobiorca miał całkowitą dowolność (nieograniczoną np. kosztem aneksu) wyboru czy chce spłacać kredyt w złotych czy może w walucie, w której kredyt jest rozliczany.

Parter nie zachęca mimo niższej ceny

Podstawowymi kryteriami, którymi posługują się klienci poszukujący mieszkania są – zamiennie – lokalizacja i cena. Dla jednych priorytetem jest zamieszkanie w ulubionej dzielnicy czy nawet okolicy, dla innych miejsce jest mniej istotne – ważniejsza jest przystępna cena lokalu. Jednak, jak wynika z analiz serwisu Oferty.net, jest jeszcze jeden parametr, na który zwraca uwagę większość klientów - piętro w budynku.

Wielu klientów jak ognia unika mieszkań położonych na parterze. W ich przypadku nawet cena – od kilku do kilkunastu procent niższa w porównaniu do wyżej położonych lokali - nie zachęca do zakupu. Te oferty zwykle długo czekają na amatora.

W powszechnym przekonaniu usytuowanie mieszkania na parterze wiąże się z licznymi niedogodnościami. Na pierwszy plan wysuwa się ryzyko włamań. Łatwy dostęp do okna może kusić złodziei i aby się przed nimi zabezpieczyć konieczne staje się posiadanie krat lub rolet antywłamaniowych. Sama perspektywa ich stałego widoku od wewnątrz stanowi pewien dyskomfort.

Kolejną niedogodnością nisko usytuowanych mieszkań jest większy hałas. Dobiega on zarówno z ulicy, gdy na nią wychodzą okna, jak i z podwórka czy znajdującego się pod budynkiem parkingu. Często źródłem niechcianych odgłosów są inni lokatorzy wsiadający i wysiadający na parterze z windy, listonosz, który co rano wkłada korespondencję do skrzynek na listy czy choćby głośno trzaskające drzwi wejściowe na klatkę schodową.

fot. mat. prasowe

Warszawa – podaż ofert sprzedaży mieszkań wg piętra

Warszawa – podaż ofert sprzedaży mieszkań wg piętra

Do mieszkań na parterze wlatuje więcej kurzu, dociera mniej światła słonecznego (zwłaszcza, gdy w pobliżu są wysokie budynki lub drzewa), dostaje się więcej insektów. Kłopotem może też być znajdująca się pod podłogą nieogrzewana piwnica lub głośny garaż. Rzadkością są też balkony. Parter ma jednak też kilka zalet. Mieszkając na nim znika problem z wniesieniem roweru, wózka dziecięcego czy ciężkich zakupów. Lokatorzy z tej kondygnacji zwolnieni są z opłat za windę. Położenie na parterze to również wygoda dla osób starszych lub niepełnosprawnych, zwłaszcza gdy budynek nie posiada windy. Ale to w zasadzie wszystko, czym można skusić klienta. Zalet zatem niewiele, za to wad sporo.

Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeżeli mieszkanie położone jest na zamkniętym osiedlu, a budynki są strzeżone i monitorowane. Wówczas mieszkańcy parteru mogą czuć się równie bezpiecznie, jak sąsiedzi mieszkający na wyższych kondygnacjach. W takich lokalizacjach do mieszkania na parterze często przynależy ogródek. Jednak tego typu oferty wciąż należą do rzadkości.


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: