eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ożywiony rynek nieruchomości komercyjnych w Europie

Ożywiony rynek nieruchomości komercyjnych w Europie

2011-06-15 11:21

Ożywiony rynek nieruchomości komercyjnych w Europie

DTZ Fair Value Index © fot. mat. prasowe

Raport Money into Property 2011 przygotowany przez firmę DTZ, doradcę na globalnym rynku nieruchomości pokazuje, że ogólna suma środków ulokowanych w nieruchomości na terenie Europy wzrosła o 4%, co jest dobrym wynikiem w porównaniu do 2009 roku, kiedy to suma ulokowanego kapitału spadła o 8%. DTZ przewiduje, że wzrosty utrzymywać się będą również w kolejnych miesiącach bieżącego roku. Wzrost kapitału różnił się w różnych częściach Europy i wahał się od 1% w Wielkiej Brytanii do 11% we Francji. Spadek o 3% zanotowały Portugalia, Irlandia, Grecja i Hiszpania.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości komercyjnych I-VI 2010

- Po dwóch latach spadków na rynki europejskie powraca stabilizacja. W 2010 roku wzrosła wartość zainwestowanego kapitału i oczekujemy, że w 2011 roku nastąpi dalszy wzrost, który będzie kształtował się na poziomie 4% ogólnej sumy ulokowanych w nieruchomości środków. Przewidywany wzrost nastąpi w rezultacie przecen na niektórych rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. Warto jednak zaznaczyć, że na rynkach europejskich ilość nowych inwestycji będzie niewielka w porównaniu do wzrostu ilości nowych projektów realizowanych na rynkach Azji i Pacyfiku – mówi Hans Vrensen, Globalny Dyrektor Działu Badań w DTZ.

- Wolumen transakcji w Europie wzrósł o 64% w 2010 roku, niewiele mniej od wzrostu na globalnym rynku, który wyniósł 76%. Przewidujemy, że w 2011 roku Europa nadal znajdować się będzie w trendzie wzrostowym. Szacujemy, że wzrost ten osiągnie poziom 20%, co będzie najlepszym wynikiem wśród wszystkich Regionów. Globalnie do wzrostu wolumenu transakcji przyczynili się głównie inwestorzy działający lokalnie, co najwyżej regionalnie. Warto jednak zauważyć, że na świecie w 2010 roku wolumen interregionalnych transakcji wzrósł o 34%. Transakcje te to głównie inwestycje dokonywane na terenie Europy przez inwestorów spoza Starego Kontynentu. Koncentrują oni swoją uwagę głównie na kluczowych inwestycjach w sektorach biurowym i powierzchni handlowych – dodaje Hans Vrensen.

Ostatni DTZ Fair Value Index (FVI), mierzący atrakcyjność inwestycyjną poszczególnych regionów świata przypisuje Europie wartość 32. To oznacza spadek z wartości 60 w ciągu ostatniego roku. Sytuacja ta pokazuje, że ceny na Starym Kontynencie w dużej mierze są już właściwe, a oczekiwane wzrosty już się zmaterializowały. Sytuacja w Europie kontrastuje z globalnym indeksem (wartość 50), według którego nieruchomości są docenione, ale ciągle jest miejsce na wzrosty. Najszybszy powrót do wartości oczekiwanej przez rynek zanotował sektor biurowy (wartość 17 według FVI). W sektorach nieruchomości handlowych i magazynowych (wartości odpowiednio 40 i 48 według FVI) ciągle widoczny jest potencjał wzrostowy.

fot. mat. prasowe

DTZ Fair Value Index

DTZ Fair Value Index


 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: