eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ożywiony rynek nieruchomości komercyjnych w Europie

Ożywiony rynek nieruchomości komercyjnych w Europie

2011-06-15 11:21

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości komercyjnych I-VI 2010


- Obecnie na rynkach europejskich inwestorzy mogą znaleźć korzystne okazje inwestycyjne jeżeli tylko będą szukać ich poza głównymi rynkami. Więcej niż połowa z 99 europejskich rynków postrzegana jest jako atrakcyjne. Aż 10 rynków zostało zakwalifikowanych do kategorii HOT, a 43 do kategorii WARM. Szczególnie atrakcyjne są rynki z Regionu Europy Środkowej i Wschodniej: większość z nich mieści się w kategoriach HOT i WARM – mówi Tony McGough, Dyrektor Działu Prognoz i Doradztwa Strategicznego na świat w DTZ.

Ostatnie badania wykazały, że w ciągu najbliższych 3 lat na rynku będzie 986 miliardów dolarów przeznaczonych na inwestycje w nieruchomości komercyjne. Najwięcej środków zostanie ulokowanych w regionie Europy, Środkowego Wschodu i Afryki (35% dostępnej sumy).

Według DTZ, nastroje inwestorów pozostają dobre – 66% z nich zamierza zwiększyć kwotę netto zainwestowaną w nieruchomości komercyjne w 2011 roku w porównaniu do roku 2010. Większość inwestorów twierdzi, że nie ma problemu z pozyskaniem kredytów na finansowanie inwestycji.

Brakująca wartość kredytów w Europie (ilość środków dostępnych na rynku względem ilości środków wymaganych) szacowana jest na poziomie 118 miliardów dolarów przez następne trzy lata. To 6% redukcja względem wcześniejszych prognoz. W całej Europie ilość dostępnego kapitału jest o 19% większa niż brakująca wartość kredytów. DTZ szacuje, że na całym świecie w ciągu następnych 3 lat na inwestycje w nieruchomości przeznaczonych zostanie 403 miliardy dolarów, co jest kwotą niemal dwukrotnie wiekszą od wartości brakujących kredytów na tym rynku (202 miliardy dolarów).

- Na rynkach europejskich widoczne jest zmniejszenie wielkości dźwigni finansowej. Po raz pierwszy od ponad 10 lat stosunek wysokości pożyczek do wartości nieruchomości (LTV) zmalał z 63 do 60 procent. Na rynku nieruchomości pojawiają się nowi pożyczkodawcy niebędący bankami tacy jak firmy ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne, co skutkuje zwiększeniem wartości dostępnego finansowania oraz zdywersyfikowaniem źródeł finansowania - mówi Magali Marton, Dyrektor ds. Analiz Rynkowych na Region CEMEA w DTZ.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: