eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wartość mieszkania - oczekiwania nabywców

Wartość mieszkania - oczekiwania nabywców

2011-05-26 10:32

Przeczytaj także: Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki


fot. mat. prasowe

Indeks zmian cen nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Indeks zmian cen nieruchomości w Wielkiej Brytanii


Polacy chcą mniej niż dostali Anglicy

Uwzględniając jednak inflację, oczekiwany przez respondentów Home Broker wzrost wartości nieruchomości można oszacować na 1,8%. W długim terminie przyjąć należy, że RPP utrzyma inflację na poziomie celu (2,5%). Czy to wygórowana wartość? Wydaje się, że nie. Badania rozwiniętych rynków nieruchomości pokazują, że nieruchomości zyskują na wartości 1 – 2 pp. więcej niż wynosi wzrost ogólnego poziomu cen. W ostatnich 23 latach brytyjski wynik jest nawet wyższy. Zgodnie z danymi indeksu Halifax publikowanymi przez grupę bankową Lloyds cena przeciętnej nieruchomości na wyspach wzrosła od 1988 roku o 218%. Gdyby uwzględnić w tych danych inflację, to okazałoby się, że realnie nieruchomości zdrożały blisko trzykrotnie mniej, a więc o 76,4%. Oznacza to wzrost wartości nieruchomości o 2,5 pp. rocznie ponad poziom inflacji.

fot. mat. prasowe

Oczekiwana stopa zwrotu w grupach wiekowych

Oczekiwana stopa zwrotu w grupach wiekowych


Z wiekiem maleją oczekiwania

Wracając jednak do wyników badania Home Broker, trzeba zauważyć znaczne rozwarstwienie w oczekiwanych stopach zwrotu w zależności od wieku respondentów. Są one najwyższe w przypadku osób w wieku nieprzekraczającym 25 lat. Spodziewają się oni wzrostu wartości nabywanych nieruchomości o 5,1% rocznie. Wraz z wiekiem oczekiwania maleją. Osoby w wieku minimum 56 lat uważają, że realny zarobek na posiadanym lokalu nie przekroczy 3,9% rocznie.

fot. mat. prasowe

Oczekiwana stopa zwrotu w zależności od zarobków

Oczekiwana stopa zwrotu w zależności od zarobków


Apetyt rośnie w miarę jedzenia

Duże różnice w oczekiwanym poziomie wzrostu wartości nieruchomości widać także w zależności od zarobków respondentów. Największego wzrostu wartości nieruchomości spodziewają się osoby zarabiające między 7 a 9 tys. zł miesięcznie. Uważają oni, że nabywana przez nich nieruchomość powinna drożeć o 5,8% rocznie. Najniższe oczekiwania mają osoby o pensji nieprzekraczającej 3 tys. zł miesięcznie. W ich przypadku przeciętne jest to 4,1% rocznie.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: