eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca w kraju czy za granicą ?

Praca w kraju czy za granicą ?

2011-05-16 09:59

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy przeprowadził ogólnopolską sondę na temat zainteresowania wśród Polaków wyjazdami za granicę w poszukiwaniu pracy. Wyniki mówią same za siebie. Aż 63% badanych deklaruje chęć wyjazdu. Co jest głównym powodem takiej decyzji ? 29% ankietowanych mówi o wyższych zarobkach i atrakcyjniejszych ofertach pracy. Kraj, do którego Polacy najchętniej by się wybrali ? Holandia.

Przeczytaj także: Polacy a emigracja zarobkowa

Niestety wyniki sondy są jednoznaczne i wskazują definitywnie na to, że duża grupa Polaków chce uciekać z kraju, nie widząc tu żadnych perspektyw na zdobycie godnego wynagrodzenia oraz ciekawej pracy. Skąd się bierze ten pesymizm ? Powodów należy szukać u źródeł. Niepewność gospodarcza w kraju, wahająca się stopa bezrobocia, bezsilność oraz opieszałość polityków, wahanie kursów walut powodują, że ludzie coraz poważniej zastanawiają się nad opuszczeniem kraju, nawet na stałe.

Aż 63% osób biorących udział w sondzie stwierdziło, że planuje wyjazd za granicę w celach zarobkowych, a ponad 4500 osób powiedziało, że pracowało już poza granicami naszego kraju. Nie jest zaskoczeniem powód, dla których zdecydowali się wyjechać. Chodzi tu oczywiście o wyższe zarobki, niż te, które można osiągnąć w Polsce, na tym samym stanowisku. Kolejnymi argumentami były: wyższy standard życia, większe możliwości rozwoju zawodowego oraz atrakcyjniejsze oferty pracy.

Niestety wyniki te dokładnie obrazują sytuację naszego rynku pracy. Oferty pracy, które znajdują się w prasie, czy Internecie są dość kontrowersyjne. Od osób zaraz po studiach wymaga się doświadczenia. Tylko gdzie i kiedy mieli oni owe doświadczenie zdobyć ? Obecnie studenci studiów dziennych nie są pożądani na rynku pracy. Może i mają olbrzymią wiedzę oraz świetny dyplom, jednak często przegrywają ze studentami studiów zaocznych, gdyż ci zaraz po maturze zdecydowali się poszukać zatrudnienia. Jakie ma to przełożenie na ich kwalifikacje ? Akurat to jest trudno stwierdzić, gdyż należy brać pod uwagę również inne aspekty, takie jak łatwość adaptacji w nowym środowisku, pewnego rodzaju talenty, szybkość uczenia się. Co nie zmienia faktu, że ostatnie lata wprowadziły dużą rewolucję w dziedzinie edukacji, szczególnie w kwestii studiów wyższych. Jedynie co drugi tegoroczny maturzysta zdeklarował, że ma zamiar kontynuować edukację. Połowa planuje rozpocząć poszukiwania pracy. A jak wyglądają oferty pracy dla osób z wykształceniem zawodowym, które mają tak bardzo obecnie pożądany „fach w ręku” ? Im znów proponuje się zarobki na poziomie minimalnego wynagrodzenia. Co można zrobić z takimi pieniędzmi mając na utrzymaniu rodzinę ? Wszyscy znają odpowiedź na to pytanie.

Nie ma zatem się co dziwić, że ludzie decydują się wyjechać. Nie ulega kwestii, że wynagrodzenie zdobyte za granicą pozwoli w dużo krótszym czasie odłożyć odpowiednie środki pieniężne, by móc żyć nie bojąc się o jutro.

Niestety koszt wyjazdu, to poza wkładem finansowym, który należy ponieść jeszcze przed wyjazdem, oczywiście rozłąka z rodziną. Jest to główny powód podawany przez osoby, które nie decydują się na wyjazd za granicę. Tych osób w sondzie prowadzonej przez OKAP było 733, czyli w zasadzie co dziesiąta osoba biorąca udział w badaniu deklaruje go jako determinantę decydującą o pozostaniu w kraju. Kolejnymi argumentami są: posiadanie pracy w kraju, brak znajomości języka oraz, co ciekawe, religia i klimat.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: