eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2011

PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2011

2011-04-01 11:36

Przeczytaj także: PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2010


Tak, jak w latach poprzednich niezmiennie najgorsze przeszkody generuje podatek VAT, a tego stanu rzeczy nie poprawiają kolejne nowele do ustawy, pomimo że każdorazowo udaje się wprowadzić do ustaw nowelizujących kilka poprawek korzystnych dla przedsiębiorców (vide: nowela statystyczna, jak i zmieniająca stawki VAT). Stąd za największe osiągnięcie roku 2010 na polu usuwania barier, należy uznać przepisy umożliwiające wystawianie i przesyłanie lub udostępnianie, a także przechowywanie faktur VAT wyłącznie w wersji elektronicznej.

Reformy wymagają również ustawy o podatkach dochodowych, gdzie konieczna jest gruntowna modernizacja w podziale na: ustawę o podatku dochodowym od przedsiębiorców, o podatku od dochodów osobistych. W ustawach tych należy zastosować nową technikę opisu konstrukcji podatku, grupującą określone przepisy powiązane podmiotowo lub przedmiotowo w jednej pozycji redakcyjnej.

Kłopoty sprawiają nieodmiennie również przepisy regulujące podatek od nieruchomości, podobnie jak definicja budowli.

Jakość przepisów podatkowych, także tych nowo stanowionych powoduje, że lista barier podatkowych w 2010 roku uległa poszerzeniu.

2. BARIERY WYNIKAJĄCE ZE STOSUNKÓW PRACY

Rok 2010 był dość stabilnym okresem dla zmian w ustawodawstwie pracy. Najwięcej kontrowersji i negatywnych opinii wśród pracodawców wzbudziły nowe przepisy dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników. PKPP Lewiatan zabiegała w trakcie prac legislacyjnych, aby wprowadzić rozwiązania zachęcające pracodawców do wyrażania zgody na kształcenie się pracowników. Podkreślała, że pracodawcy, obciążani nowymi obowiązkami, nie będą mieć motywacji do dbania o rozwój zawodowy swoich pracowników, a przecież chodzi właśnie o tworzenie takich zachęt, zważywszy że w Unii Europejskie 33% ogółu pracujących podnosi kwalifikacje, a w Polsce tylko 21% (źródło Eurostat). Stanowisko Lewiatana w tej sprawie zostało w części zaakceptowane, co stanowi niewątpliwy sukces. Najwięcej problemów praktycznych przysparza jednak kwestia udzielania urlopu szkoleniowego na potwierdzanie kwalifikacji zawodowych.

Drugą zmianą budzącą sprzeciw pracodawców jest wprowadzenie Święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy oraz wątpliwości interpretacyjne z ustalaniem wymiaru czasu pracy.

Natomiast pozytywnie PKPP Lewiatan ocenia nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w szczególności wprowadzenie możliwości pracy przez 8 godzin dziennie przez wszystkie osoby niepełnosprawne.

U przedsiębiorców nie zmieniło się ogólne przekonanie, że obszar stosunków pracy jest przeregulowany i występuje w nim zbiór poważnych barier utrudniających działalność gospodarczą i uniemożliwiających zwiększanie zatrudnienia.

Bariery w obszarze HR

Zasadniczą barierą okazuje się brak rzetelnej diagnozy w zakresie kluczowych, a jednocześnie deficytowych kompetencji w branży energetycznej. W założeniu bariery nie dotyczą stricte energetyki, ale dotykają istotnych kwestii z punktu widzenia firm produkcyjnych pracujących w ruchu ciągłym - m.in. czas pracy, dyżury pracownicze a zachowaniem norm odpoczynku (zgodnie z art. 1515 Kodeksu pracy). Jednocześnie w niniejszym opracowaniu zrezygnowano z obszernego bloku tematycznego związanego z bezpieczeństwem i higieną pracy. Zdiagnozowane 50 barier z pewnością nie wyczerpuje tematu, ale jedynie sygnalizuje newralgiczne obszary czy kwestie do dyskusji w zakresie szeroko rozumianego zarządzania zasobami ludzkimi.

3. BARIERY W WYKORZYSTANIU FUNDUSZY STRUKTURALNYCH

Do najbardziej powszechnych w 2010 r. i uciążliwych barier związanych z tym obszarem należy brak systemowej informacji o ofercie wsparcia dla przedsiębiorców w kolejnych latach obecnej perspektywy finansowej. Harmonogramy konkursów są co prawda publikowane, ale w większości instytucji tylko na najbliższy rok i często się zmieniają. Takie podejście utrudnia strategiczne planowanie rozwoju firmy z wykorzystaniem dotacji, a w konsekwencji, negatywnie wpływa na jakość składanych projektów Tymczasem pieniędzy europejskich jest coraz mniej i coraz większa niepewność, jak długo jeszcze przedsiębiorcy mogą liczyć na dostęp do nich.

poprzednia  

1 2 3 ... 7

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: