eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2011

PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2011

2011-04-01 11:36

Przeczytaj także: PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2010


Niestety standardem działania administracji, zwłaszcza regionalnej, stało się przekraczanie terminów oceny projektów wyznaczonych przez samą instytucję. Rzeczywistość funduszy jest więc wciąż bardzo niestabilna i w gruncie rzeczy nieprzewidywalna. To powoduje iż przedsiębiorcy z dużą rezerwą podchodzą do oficjalnych zapowiedzi i deklaracji dotyczących wydatkowania funduszy.

Coraz częściej PKPP Lewiatan otrzymuje sygnały o uciążliwym i zbiurokratyzowanym procesie rozliczania, a co gorsza, także o przekraczaniu przez odpowiedzialne instytucje terminów oceny wniosków o płatność i przekazywania funduszy. Takie praktyki są szczególnie groźne dla małych i średnich przedsiębiorców, których nie stać na oczekiwanie miesiącami na zwrot zainwestowanych zgodnie z umową środków.

Jak co roku, należy przypomnieć, iż bariery występujące w poszczególnych regionach i programach są bardzo zróżnicowane. Różne są też praktyki poszczególnych instytucji, ich przygotowanie oraz doświadczenie, otwartość na dialog z interesariuszami i elastyczność. Słabe przygotowanie pracowników instytucji do pracy z przedsiębiorcami, upolitycznienie urzędów, jednostronna komunikacja z projektodawcami i beneficjentami, to z jednej strony bariera dostępu do środków unijnych, ale też przyczyna większości problemów, na jakie napotykają firmy startujące po dotacje i rozliczające projekty współfinansowane ze środków UE.

4. INNE BARIERY UTRUDNIAJĄCE PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

W roku 2010 rząd podjął kilka cennych inicjatyw mających na celu znoszenie barier w prowadzeniu działalności gospodarczej. Z dniem 1 stycznia 2010 r. weszły w życie rozwiązania związane z elektronicznym postępowaniem w sprawach upominawczych (EPU), kilka miesięcy potem weszły w życie nowe rozwiązania w zakresie elektronicznych ksiąg wieczystych, dzięki którym wydruk ze strony internetowej rejestru ksiąg wieczystych został zrównany w mocy prawnej z dokumentem urzędowym. To bardzo dobre zmiany.

W międzyczasie rząd rozpoczął prace nad kilkoma projektami zmian, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców:
  • nowelizacja kodeksu spółek handlowych, umożliwiająca tworzenie prostych spółek z o.o. na podstawie ustawowego wzorca umowy bez udziału notariusza. Takie rozwiązanie znacznie obniży koszty rejestracji działalności gospodarczej i uprości trudną obecnie rejestrację spółki z o.o. przed samym KRS;
  • nowelizacja ustawy o KRS, umożliwiająca szerszy dostęp do danych zawartych w KRS, poprzez stronę internetową oraz zrównująca wydruk ze strony KRS z dokumentem urzędowym;
  • nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, której celem jest wprowadzenie zmian dostosowujących dotychczasowe przepisy o rejestracji działalności gospodarczej do wejścia w życie elektronicznej Centralnej Informacji i Działalności Gospodarczej /CIDG/ oraz długo oczekiwanego przez wszystkich przedsiębiorców systemu e-PUAP. Dzięki tym elektronicznym rozwiązaniom rejestracja działalności gospodarczej osób fizycznych oraz rejestracja wszelkich zmian ma stać się mniej skomplikowana i trwać o wiele krócej. Stanie się to m.in. dzięki przesyłaniu danych elektronicznie pomiędzy różnymi urzędami oraz dzięki uwidacznianiu danych np. REGON na stronach GUS;
  • ustawa o ograniczaniu barier dla przedsiębiorców i obywateli, tzw. deregulacja, która ma na celu zniesienie jak największej liczby barier dla przedsiębiorców i obywateli. Znajdują się w niej takie propozycje jak: zamiana zaświadczeń na oświadczenia, możliwość przekształcenia działalności indywidualnej czy spółdzielni pracy w spółki prawa handlowego, nowa instytucja leasingu konsumenckiego, obniżenie opłat sądowych od rejestracji działalności gospodarczej przed KRS, liberalizacja przepisów o wychowaniu w trzeźwości itd.

Niestety równolegle zawieszeniu uległy prace nad projektem zmian do ksh regulujących kwestie prawa holdingowego.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 7

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: