eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski rynek pracy I-III 2011

Polski rynek pracy I-III 2011

2011-04-03 00:20

Przeczytaj także: Polski rynek pracy X-XII 2010


Dominują budownictwo i produkcja

fot. mat. prasowe

Odsetek ofert pracy wg najpopularniejszych branż

Odsetek ofert pracy wg najpopularniejszych branż

Rozpoczęcie wiosny sprzyja zatrudnianiu nowych osób w budownictwie i produkcji. Właśnie w tych branżach pracodawcy poszukiwali najwięcej specjalistów w I kw. 2011 roku. Odsetek ogłoszeń dla budownictwa wyniósł 11,46 proc., a dla produkcji 13 proc. W następnych kwartałach odsetek ofert dla tych branż utrzyma się na podobnym poziomie ze względu na realizowane projekty infrastrukturalne.

Warto również zwrócić uwagę na rosną liczbę ogłoszeń w branżach związanych z pomocą domową i spędzaniem wolnego czasu – opieka medyczna i nad dziećmi (2,52 proc.), prace porządkowe (2,43 proc.) oraz restauracje i kawiarnie (2,8 proc.). Na rynku rośnie ciągle popyt na tego rodzaju usługi ze względu na proces bogacenia się polskiego społeczeństwa.

Tradycyjnie dużo ofert można znaleźć w sprzedaży (6,91 proc.) oraz handlu (5,61 proc.).

Fachowiec nadal w cenie

fot. mat. prasowe

Odsetek ofert pracy wg poszukiwanych zawodów

Odsetek ofert pracy wg poszukiwanych zawodów

Jak podaje Szybkopraca.pl, podział ofert na najbardziej poszukiwane na rynku zawody pokazuje, że 29,38 proc. pracodawców chciało zatrudnić pracowników fachowych i fizycznych. W porównaniu do danych z I kw. 2010 roku wskaźnik utrzymuje się na podobnym poziomie. Jest to więc stała tendencja utrzymująca się na rynku pracy w Polsce.

Na kolejnych miejscach znalazły się zawody związane z wykształceniem ścisłym i technicznym (19,08 proc.) oraz sprzedażą i marketingiem (10,83 proc.). Pracodawcy poszukują również pracowników usług (8,54 proc.).

Natomiast najmniejsze zapotrzebowanie na rynku występuje na pracowników administracji (4,33 proc.) i edukacji (2,77 proc.).

Zatrudnię szeregowego pracownika

fot. mat. prasowe

Odsetek ofert pracy wg pozycji w firmie

Odsetek ofert pracy wg pozycji w firmie

Okazuje się, że 60,25 proc. ogłoszeń, które ukazały się w serwisie rekrutacyjnym Szybkopraca.pl w I kw. 2011 roku, było przeznaczanych dla szeregowych pracowników. Z kolei wykwalifikowani pracownicy mogli przeczytać 31,35 proc. ofert. Najmniej ogłoszeń było adresowanych do kierowników działów (5,68 proc.), kadry zarządzającej (2,09 proc.) i dyrektorów (0,62 proc.).

Kto poszukuje pracy?

Dane Szybkopraca.pl pokazują, że grupą najaktywniej poszukującą zatrudnienia są wykwalifikowani pracownicy. Kandydaci poszukujący zatrudnienia na tego typu stanowiskach wysyłali średnio 7,88 CV na jedno miejsce. Z kolei szeregowi pracownicy przesyłali 7,24 aplikacji na jedno ogłoszenie. Są to dwie grupy, które zajmują najniższe szczeble w hierarchii firm, dlatego właśnie większa rotacja na takich stanowiskach będzie naturalna.

fot. mat. prasowe

Średnia liczba CV przesłanych na jedną ofertę wg pozycji w firmie

Średnia liczba CV przesłanych na jedną ofertę wg pozycji w firmie

Najmniej zmianą pracy byli zainteresowani dyrektorzy, którzy składali średnio 2,18 CV na jedno miejsce. Natomiast kadra zarządzająca wysłała 3,52 CV na jedną ofertę.

Mało elastyczny rynek

Coraz mniej pracodawców chce zatrudniać swoich pracowników na umowę zlecenie. W porównaniu do IV kw. 2010 roku liczba ofert związanych z tego rodzaju umową zmalała o 11,48 punktu procentowego. W I kw. 2011 roku ten wskaźnik osiągnął 13,25 proc.

Najwięcej pracodawców chce zatrudniać kandydatów na cały etat i podpisać z nimi umowę o pracę. Taką chęć zadeklarowało 79,52 proc. ogłoszeniodawców. Świadczy to zmniejszającej się elastyczności rynku pracy.

Najmniej ofert dotyczyło pracy na część etatu (3,03 proc.), pracy sezonowej (2,81 proc.) oraz praktyk i staży (1,39 proc.).

fot. mat. prasowe

Odsetek ofert pracy wg wymiaru/formy pracy

Odsetek ofert pracy wg wymiaru/formy pracy


fot. mat. prasowe

Odsetek ofert pracy wg miesięcy

Odsetek ofert pracy wg miesięcy


Najlepszy luty

Z danych Szybkopraca.pl wynika również, że najlepszym miesiącem na poszukiwanie pracy był luty. Opublikowano wtedy 45,35 proc. ofert z całego kwartału. Natomiast w styczniu można było przeczytać 43,09 proc. ogłoszeń. Najmniej ofert ukazało się w marcu – 11,56 proc.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: