Wtórny rynek nieruchomości II 2011
2011-03-09 12:02
Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości I 2011
fot. mat. prasowe
Aby dopełnić analizy zdecydowano się na porównanie popularności transakcyjnej dzielnic z wielkością podaży ofert w danym rejonie. Dane dostarczone przez serwis Szybko.pl wskazują, że istnieje kilka istotnych dysproporcji. Na Bemowie i Białołęce procentowy udział ofert w ogólnej podaży w stolicy wynosi odpowiednio 6,6 i 7,6 proc. podczas gdy nabywcy szczególnie upodobali sobie te rejony sprawiając, że znalazły się one w czołówce najpopularniejszych dzielnic (odpowiednio 11 i 12 proc.). Także na Ursynowie udział oferty w podaży na rynku wtórnym (4,3 proc.) jest znacznie niższy niż zarejestrowany popyt na mieszkania. Z danych Metrohouse wynika, że co dziesiąty nabywca wybiera tą dzielnicę na zakup mieszkania.
Z kolei z odmienną sytuacją mamy do czynienia np. w Śródmieściu i w Ursusie. Jak podają autorzy raportu, są to dzielnice, w których duża podaż ofert nie oznacza wcale ruchu transakcyjnego. W skali całej Warszawy w Śródmieściu odnotowano 12,3 proc. wszystkich ofert. Jednak udział przeprowadzonych transakcji wynosi zaledwie 6 proc. Główną barierą zakupową jest w tym przypadku oczywiście cena. Z kolei w Ursusie wg statystyk Szybko.pl udział ofert sprzedaży wynosi 8,5 proc. Transakcje dokonane przez pośredników Metrohouse pokazują, że w tej dzielnicy dokonano 4 proc. warszawskich transakcji. Jednak na tym obszarze zauważamy szczególnie silną rywalizację rynku wtórnego z nowymi inwestycjami.
![Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki [© fotomek - Fotolia.com] Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-nieruchomosci-w-Polsce/Na-rynku-nieruchomosci-w-Polsce-nie-ma-banki-255582-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl