eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wtórny rynek nieruchomości II 2011

Wtórny rynek nieruchomości II 2011

2011-03-09 12:02

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości I 2011


CENY TRANSAKCYJNE

fot. mat. prasowe

Porównanie cen ofertowych i transakcyjnych

Porównanie cen ofertowych i transakcyjnych

W porównaniu do poprzedniego analizowanego okresu zaobserwowano nieznaczne wahania cen transakcyjnych. W pięciu na siedem analizowanych miastach zmiany średnich cen transakcyjnych nie przekroczyły jednego procenta. Niewielkie wzrosty cen odnotowaliśmy w Warszawie, Poznaniu, Gdyni i Łodzi, natomiast we Wrocławiu w stosunku do poprzedniego analizowanego okresu średnia cena transakcyjna uległa obniżeniu o 1 proc. Nieco większe spadki wystąpiły w Gdańsku (1,5 proc.). Rekordzistą wśród analizowanych miast jest Kraków, gdzie odnotowane ceny transakcyjne były tym razem niższe od analizowanych we wcześniejszym okresie o 3,2 proc.

Wśród miast poddanych analizie największe mieszkania były sprzedawane we Wrocławiu (57,6 m kw.), podczas, gdy łodzianie kupowali mieszkania aż o prawie 10 m kw. mniejsze. Dysproporcja w cenach pomiędzy Łodzią a najdroższą w zestawieniu Warszawą ma odzwierciedlenie w średniej kwocie sprzedawanego mieszkania – porównywalne powierzchniowo lokale w stolicy są nawet dwukrotnie droższe.

Raport pokazuje, że w Gdyni i we Wrocławiu nadal widoczny jest największy rozdźwięk pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi. W tych miastach realne możliwości nabywcze osób poszukujących mieszkania są znacznie niższe od obecnej na rynku oferty cenowej.

W analizowanym okresie widoczny jest trend zakupowy skierowany w stronę mieszkań, których nabycie daje możliwość wsparcia rządowymi dopłatami w ramach Rodziny na Swoim. W każdym z analizowanych miast większość transakcji zostało przeprowadzonych na lokalach o parametrach umożliwiających dopłaty. Najlepszym przykładem jest stolica, gdzie odsetek takich transakcji w całkowitej puli sprzedaży doradców Metrohouse wyniósł aż 81 proc.

Podaż mieszkań w Warszawie a preferencje nabywców

W zeszłorocznych transakcjach przeprowadzonych w Warszawie przez klientów Metrohouse dzielnicą najczęściej wybieraną był tradycyjnie Mokotów. Tam dokonano 14 proc. wszystkich transakcji zrealizowanych w stolicy. Zaskoczeniem jest wysoka, bo druga pozycja Białołęki, gdzie przeprowadzono 12 proc. wszystkich umów sprzedaży. W zeszłym roku dzielnica ta znalazła się w sondażu w gronie rejonów, które były najczęściej odrzucane przez klientów przy poszukiwaniu mieszkania. Elementem przekonującym do zakupu była cena mieszkań, która klasyfikuje dzielnicę wśród najtańszych w Warszawie. Decyzji o zakupie sprzyjały też postępujące prace przy budowie Mostu Północnego, który usprawni komunikację z Centrum. Trzecie miejsce pod względem popularności zajęły ex quo Bemowo i Praga Południe (po 11 proc. transakcji). Praga Południe już od kilku lat zyskuje coraz większą sympatię nabywców ze względu na możliwość szybkiej komunikacji z Centrum, stosunkowo dostępne ceny mieszkań oraz zróżnicowaną zabudowę.

Pierwsze analizy dotyczące czasu sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego, wskazują też na sukcesywne skracanie czasu od wystawienia mieszkania do sprzedaży do transakcji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: