eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Finanse polskich kobiet

Finanse polskich kobiet

2011-03-08 12:24

Przeczytaj także: Finanse i bankowość dla kobiet


fot. mat. prasowe

Oferta banków skierowana do kobiet cz. 2

Oferta banków skierowana do kobiet cz. 2


Płace

Jak czytamy w raporcie, kobiety nadal zarabiają przeciętnie mniej niż mężczyźni. I to niezależnie od takich czynników, jak wykształcenie, pozycja zawodowa, czy branża. Jednak w ciągu ostatnich 10 lat biorąc pod uwagę średnie wynagrodzenie dysproporcja między zarobkami kobiet i mężczyzn zmalała. Zgodnie z przewidywaniami ta tendencja będzie się utrzymywała. Wpływ na to będą miały projekty społeczne mające na celu wspieranie kobiet na rynku pracy (np. projekt „Równość szans na rynku pracy”) oraz ograniczone możliwości wzrostu wynagrodzeń mężczyzn. Może o tym świadczyć przykład USA, w których już w ponad 30% małżeństw to kobiety zarabiają więcej od mężczyzn. Ponadto kobiety bardzo szybko nadrabiają dystans dzielący ich zarobki od zarobków mężczyzn. Wynika to z faktu, że zarobki mężczyzn wzrastają średnio o kilka procent rocznie (wartość odpowiadająca inflacji i wzrostowi gospodarczemu), podczas gdy zarobki kobiet rosną w tempie kilkunastu procent rocznie.

Do kilkunastoprocentowej (w ujęciu globalnym) dynamiki wzrostu płac kobiet przyczynia się przede wszystkim wyrównywanie różnic między płacami kobiet i mężczyzn w krajach rozwijających się. To w tych krajach kobiety tradycyjnie zarabiały bardzo niewiele lub wręcz wcale, dlatego ich obecność na rynku pracy diametralnie zmienia proporcje statystyczne. Obecnie większość programów promujących edukację ekonomiczną lub nakierowanych na wspieranie mikrofirm obiera za swój cel wsparcie kobiet.

Zatrudnienie

Według raportu Aspiro, w Polsce rośnie odsetek kobiet aktywnych zawodowo. Ten wzrost, chociaż stabilny, jest stosunkowo wolny. Ciągle też pozostajemy w tyle za resztą Unii Europejskiej. W III kwartale 2010 roku aktywnych zawodowo było 48,6% kobiet powyżej 15 roku życia. Średnia europejska wynosi około 63%.

Planowanie wydatków

Kolejną istotną prawidłowością jest fakt, że kobiety przeciętnie wydają więcej niż mężczyźni. Według danych z globalnego badania przeprowadzonego przez Boston Consulting Group (wzięło w nim udział 12 tys. kobiet z całego świata), kobiety decydują o sposobie wydania 12 spośród 18,4 bilionów USD, które rocznie wydawane są na świecie na konsumpcję. To dwa razy więcej niż mężczyźni. Wpływ na to, ile wydają Polki może mieć fakt, że 82% z nich czas wolny poświęca na zakupy. To najbardziej popularna forma spędzania wolnego czasu, bardziej popularna nawet od oglądania telewizji (76%) i dbania o wygląd i urodę (78%). Koniec kryzysu finansowego sprawił, że coraz mniej Polek decyduje się na oszczędzanie kosztem bieżącej konsumpcji. Jeszcze w 2009 roku 68% respondentek biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez MillwardBrown SMG/KRC deklarowała, że w trosce o rodzinny budżet rezygnuje z zakupów. W 2010 roku ten odsetek zmalał do 32%.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: