eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Spam w I 2011 r.

Spam w I 2011 r.

2011-02-25 11:58

Przeczytaj także: Spam w XII 2010 r.


Wygląda na to, że Stany Zjednoczone odzyskują popularność wśród spamerów – świadczy o tym wzrost liczby wiadomości zawierających szkodliwy kod, wykrywanych przez moduł antywirusowy. Co ciekawe, po gwałtownym wzroście ilości szkodliwego oprogramowania wykrywanego przez moduł antywirusowy w Indiach wzrósł również udział spamu wysyłanego z tego kraju.

Zwiększona liczba wykrywanych szkodliwych programów z pewnością miała związek z kampanią “rekrutacyjną”, której celem było dodanie kolejnych komputerów do rozsyłających spam sieci zombie. Wzrost liczby szkodliwych programów wykrywanych w Stanach Zjednoczonych sugeruje, że cyberprzestępcy próbują wskrzesić swoje starsze botnety lub stworzyć nowe, które wkrótce mogą sprawić, że ilość spamu pochodzącego z tego kraju powróci do wcześniejszego poziomu. Nie oznacza to jednak, że Stany Zjednoczone odzyskają swoją poprzednią pozycję na szczycie listy 20 największych spamerów.

W styczniu ilość tzw. spamu medycznego zaczęła stopniowo wracać do wcześniejszego poziomu, co jest kolejną oznaką stabilizacji w obszarze spamu biznesowego. Farmaceutyczne programy partnerskie stanowiły kiedyś największe źródło dochodów spamerów. Jednak w ostatnich miesiącach 2010 roku intensywna kampania antyspamowa doprowadziła do gwałtownego spadku ilości spamu w obrębie tej kategorii.

fot. mat. prasowe

Odsetek wiadomości e-mail zawierających oferty Viagry w okresie grudzień 2010 r. - styczeń 2011 r.

Odsetek wiadomości e-mail zawierających oferty Viagry w okresie grudzień 2010 r. - styczeń 2011 r.


W styczniu po raz kolejny zwiększył się odsetek spamu reklamującego Viagrę. Szybki wzrost został odnotowany na początku miesiąca, kiedy to odsetek spamu farmaceutycznego osiągnął prawie 60% ogółu spamu. Jednak wzrost ten miał miejsce na tle ogólnego spadku aktywności spamerów. Wzrost ilości spamu medycznego mógł być spowodowany tym, że osoby kontrolujące boty wzięły sobie wolne i przekazały swoim botnetom instrukcje wysyłania „starego dobrego” spamu farmaceutycznego, nie zawracając sobie głowy szukaniem innych opcji czy klientów.

Pod koniec miesiąca spam farmaceutyczny stanowił 45 procent wszystkich wiadomości spamowych - o 15 procent więcej niż w grudniu. Według statystyk miesięcznych, spam farmaceutyczny odzyskał wiodącą pozycję w rankingu najpopularniejszych kategorii spamu.

Ogólnie, odsetek wiadomości spamowych nieznacznie wzrósł w porównaniu z grudniem mimo znacznego spadku wielkości ruchu spamowego na początku miesiąca. Nie licząc noworocznego okresu przestoju, udział spamu w całym ruchu pocztowym między 10 a 31 stycznia wynosił średnio 79,1 procent, co stanowi wzrost o 2 punkty procentowe w stosunku do grudnia. To również może być oznaką stabilizacji w biznesie spamowym.

fot. mat. prasowe

Wiadomość typu SPAM

Wiadomość typu SPAM


Wczesne kartki walentynkowe

7 stycznia - gdy do Walentynek był jeszcze ponad miesiąc - nasze laboratorium spamowe zarejestrowało pierwsze wiadomości e-mail wykorzystujące święto zakochanych.

Ten rodzaj wiadomości spamowych tradycyjnie zawiera reklamy nietuzinkowych upominków, kwiatów, podrabianych produktów znanych projektantów, specyfików na zwiększenie męskiego libido itd.

Oczywiście, liczba takich wiadomości wzrasta wraz ze zbliżającym się dniem św. Walentego.

Użytkownicy powinni być szczególnie czujni w stosunku do e-maili otrzymywanych w tym okresie: kartka walentynkowa od nieznanego nadawcy może zamiast miłosnego wyznania zawierać szkodliwy kod lub odsyłacz do zainfekowanej strony.
Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: