eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Produkcja samochodów IX 2004

Produkcja samochodów IX 2004

2004-10-19 10:37

Pomimo problemów dotyczących sprzedaży samochodów osobowych na rynku polskim, ich produkcja wciąż rośnie. Wysokie zapotrzebowanie na produkty polskich fabryk pozwoliło na zwiększenie produkcji w ciągu trzech kwartałów bieżącego roku do poziomu 395 tys. 195 sztuk - informuje firma analityczna Samar, monitorująca polski rynek motoryzacyjny. Uzyskany wynik jest o ponad 76 procent lepszy niż notowany rok wcześniej.

Przeczytaj także: Produkcja samochodów VIII 2004

We wrześniu wyprodukowano 47.134 auta, niemal 50 procent więcej niż we wrześniu roku ubiegłego. Uzyskany wzrost jest wynikiem utrzymującego się popytu na rynkach eksportowych, w tym w krajach Europy Zachodniej. Udział produkcji eksportowej w produkcji całkowitej samochodów osobowych wynosi niemal 89 proc. Dla porównania, udział tej produkcji w analogicznym okresie roku ubiegłego wynosił 83,5 procent.

Największym polskim producentem jest Fiat. Jego udział w produkcji całkowitej samochodów osobowych po dziewięciu miesiącach tego roku wynosi 58,4 procent. Na drugiej pozycji, z udziałem 21,6 procent znajduje się Opel. Trzecią pozycję zajmuje firma Volkswagen. Jej udział w rynku producentów krajowych wyniósł na koniec września 11,2 procent. Jeżeli jednak uwzględni się całość produkcji, tzn zarówno samochody osobowe jak i dostawcze, to VW zająłby pozycję drugą. Na pozycji czwartej znajduje się FSO z udziałem 8,7 procent. Udział firmy Intrall, aktualnego producenta samochodów Honker, wynosi 0,1 proc.

Największy udział wśród modeli produkowanych w Polsce, wynoszący 44,2 proc. posiada Fiat Panda. Na drugiej pozycji lokuje się Fiat Seicento, tuż za Seicento znajduje się Opel Astra oraz Opel Agila, FSO Lanos i VW Caddy.

Na bardzo wysokim poziomie od niemal roku utrzymuje się produkcja samochodów dostawczych. W ciągu dziewięciu miesięcy bieżącego roku wyprodukowano łącznie 92 tysiące 501 samochodów dostawczych, z tego 6.628 we wrześniu. Wynik ten oznacza wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o niemal 350 procent, we wrześniu zanotowany wzrost wyniósł w porównaniu do września 2003 roku 179 procent.

Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, również i tutaj 89,7 procent produkcji wysyłane jest na eksport. Wysoki popyt dotyczy w szczególności Volkswagena, który w produkcji eksportowej, w ciągu trzech kwartałów tego roku zdobył udział w wysokości 86,5 proc. Na drugiej pozycji znajduje się Fiat, z udziałem 11,6 procent.

Największym zainteresowaniem, zarówno na rynku polskim, jak i za granicą cieszy się VW Transporter. Jego udział w produkcji wynosi 53,2 proc. Tuż za nim plasuje się drugi model tej samej firmy - Caddy z udziałem 41,5 procent. Na trzeciej pozycji znajduje się natomiast Fiat Panda Van. Udział tego modelu w produkcji całkowitej samochodów dostawczych na rynku polskim wyniósł na koniec września 4 proc.

oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl Polska.pl

Przeczytaj także

Wskaźnik Optymizmu - X 2004

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: