eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przemysł spirytusowy a gospodarka UE

Przemysł spirytusowy a gospodarka UE

2011-02-11 11:56

Przeczytaj także: Akcyza na alkohol pogrąża sprzedaż


Ekonomiczny wpływ producentów napojów spirytusowych na dostawców towarów i usług

Polscy producenci napojów spirytusowych wydają ogółem 2,5 miliarda euro na zakup towarów i usług. Średnio 65% z każdego wydanego na te cele euro trafia do dostawców krajowych. Pośredni wpływ sektora spirytusowego na inne sektory w kraju jest zatem znaczący.

Ponad połowa całego pośredniego zatrudnienia generowanego przez przemysł spirytusowy to miejsca pracy w sektorze opakowaniowym. Przemysł spirytusowy wywiera też duży wpływ na sektor surowców, transport i magazynowanie, usługi i inne. Efekt pierwszej rundy, jeśli chodzi o wpływ przemysłu spirytusowego na zatrudnienie w sektorach dostawczych, to ponad 17 100 pracowników. Ponieważ można szacować, że ten pierwotny wpływ stanowi około 65% wpływu całkowitego, ten ostatni wyniesie około 26 400 miejsc pracy.

fot. mat. prasowe

Zatrudnienie pośrednie: 26 400 miejsc pracy

Zatrudnienie pośrednie: 26 400 miejsc pracy


Sprzedaż detaliczna i sektor HoReCa

Badania wskazują, że w 2009 roku w Polsce spożyto około 3,2 miliona hektolitrów napojów spirytusowych. Szacuje się, że około 80% tej całkowitej ilości kupiono w supermarketach i innych sklepach detalicznych. Pozostałe 20% to konsumpcja w sektorze HoReCa (puby, bary, restauracje i hotele). Całkowitą wartość (płaconą przez konsumentów) polskiej konsumpcji napojów spirytusowych szacuje się na około 3,7 miliarda euro (łącznie z podatkiem VAT i akcyzą). Chociaż sektor HoReCa odpowiada za jedynie 20% wielkości sprzedaży, to generują on około 34% jej wartości.

fot. mat. prasowe

Wielkość i wartość sprzedaży

Wielkość i wartość sprzedaży


Przychody państwa

Przychody z akcyzy, podatku VAT oraz podatków dochodowych, wynikające z produkcji i sprzedaży napojów spirytusowych, szacuje się na 2,6 miliarda euro:
  • Przychody z VAT-u szacuje się na 667 milionów euro. Generuje je głównie sektor handlu detalicznego.
  • Całkowite przychody z akcyzy na napoje spirytusowe wynoszą 1,5 miliarda euro.
  • Wpływy ze składek i podatków od dochodów w produkcji i sprzedaży wyrobów spirytusowych wynoszą około 435 milionów euro, w tym 99 milionów euro z podatku dochodowego, 168 milionów euro ze składek na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracowników i 169 milionów euro ze składek na ubezpieczenia społeczne i podatków od wynagrodzeń płaconych przez pracodawców.

fot. mat. prasowe

Przychody państwa z produkcji i sprzedaży napojów spirytusowych

Przychody państwa z produkcji i sprzedaży napojów spirytusowych


Informacje o badaniu
Badanie wykonano na zamówienie European Spirits Organisation – CEPS (Europejskiej Organizacji Producentów Napojów Spirytusowych), aby określić ilościowo wpływ sektora napojów spirytusowych na gospodarkę 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej. Raport wykonany został przez Ernst & Young Tax Advisors oraz Regioplan Policy Research. Analizę przeprowadzono dla roku 2009. Jeśli dane dla tego roku nie były dostępne, wykorzystywano dane z 2008 r., a w kilku wyjątkowych przypadkach z 2007. Niektóre z przedstawionych wyników to szacunki uzyskane na podstawie modelu opracowanego przez Ernst & Young. Nie są więc to wyniki bezpośrednie i są uzależnione od decyzji podejmowanych przez Ernst & Young.

Do pobrania:



poprzednia  

1 ... 5 6

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: