eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan I 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan I 2011

2011-02-04 13:16

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2010


fot. mat. prasowe

Roczne indeksy czynników

Roczne indeksy czynników


Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeks finansów kwartalny uległ lekkiej korekcie w dół, ale indeks roczny poprawił notowanie o cztery punkty do 50 pkt. Wyniki finansowe sektora przedsiębiorstw pozostają nadal bardzo dobre, ale pomimo tego nie obserwujemy wzmożonego popytu na kredyt, a pod koniec roku było raczej odwrotnie. Do tego NBP rozpoczął podwyżki stóp procentowych, W ciągu roku firmy zwiększyły depozyty w bankach o ponad 10 procent, a kredyt korporacyjny prawie nie uległ zmianie. W miarę jednak jak zaczną inwestować, powinno nastąpić ożywienie akcji kredytowej, wywołane rosnącymi potrzebami pożyczkowymi przedsiębiorstw, oraz zobaczymy stopniową redukcję zbędnej nadpłynności do bardziej racjonalnego poziomu.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Indeksy makroekonomiczne poszły w górę: kwartalny o siedem punktów do 50 pkt, a roczny aż o jedenaście punktów do 56 pkt. Oznacza to istotną zmianę oczekiwań co do stabilizacji równowagi makroekonomicznej w nowym roku. O ile czynniki makroekonomiczne notowane były dotąd najniżej spośród indeksów czynników, to teraz oczekuje się zwłaszcza w perspektywie do końca roku poprawy zarówno na rynku pracy, jak i w zakresie przywrócenia ściślejszej kontroli nad deficytem budżetowym. Wydaje się również, że wzrost inflacji będzie miał charakter raczej przejściowy i dzięki polityce podwyżek stóp procentowych nie przekroczy górnej granicy celu inflacyjnego NBP. Większe trudności mogą wystąpić jedynie z utrzymaniem niskiego deficytu obrotów bieżących, ale i on powinien zostać pokryty napływem kapitału dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Oba indeksy wpływu czynników politycznych definitywnie spadły poniżej połowy skali; kwartalny skurczył się do 46 pkt., a roczny do 47 pkt., co oznacza pogarszający się wpływ na gospodarkę wydarzeń ze sceny politycznej.

fot. mat. prasowe

Indeksy szczegółowe

Indeksy szczegółowe


Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: