eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Internetowe systemy płatności dostępne w Polsce

Internetowe systemy płatności dostępne w Polsce

2004-10-14 10:25

Przeczytaj także: Savoir-vivre w e-commerce



Z zalet regulowania płatności poprzez Internet można korzystać również wówczas gdy nie mają one swego źródła właśnie w Internecie. Płatności typu EBPP czyli Electronic Bill Presentation and Payment, mają za zadanie ułatwić proces regulowania rachunków poprzez wygodę ich obsługi, tzn. szybko i tanio, po drodze, bez dodatkowych kolejek. Wystawcom rachunków umożliwiają z jednej strony redukcję kosztów, z drugiej pozwalają na obniżenie ryzyka popełnienia błędu i skrócenie czasu obiegu informacji. Obecnie systemy informatyczne wszystkich firm w Polsce drukują rachunki na podstawie informacji zawartych w bazach danych. Następnie wysyłają je swoim klientom, którzy opłacają je na poczcie lub w banku. Firmy wprowadzają dane ręcznie do własnych systemów, a potem generują zlecenie płatności do banku. Informacja, która jest już gotowa w postaci elektronicznej, musi być ponownie przepisywana ręcznie w kolejnej instytucji. W USA przyjmuje się, że wykonana w tradycyjny sposób płatność kosztuje średnio 1 - 1,5 USD na jedną fakturę, wliczając w to koszt druku i wysyłki. Koszt rachunku elektronicznego, według różnych ocen, szacuje się na 0,25 - 0,30 USD [17]. W Polsce firmą, która zajmuje się usprawnianiem procesów opłacania wszelkich należności jest BillBird. BillBird jest twórcą pierwszego polskiego systemu EBPP, który działa pod nazwą MojeRachunki.pl. System ten obecnie umożliwia regulowanie opłat za rachunki przy użyciu gotówki w wybranych punktach, sklepach przy okazji rutynowych zakupów. Firma BillBird uważa, że najbardziej zainteresowani e-płatnościami powinni być wystawcy rachunków ze względu na gwarantowane korzyści finansowe, wzrost konkurencyjności rynkowej i aktywną promocję oraz pełne bezpieczeństwo transakcji [12].

Śladem BillBird powstały serwisy oferujące regulowanie rachunków za pośrednictwem sieci Internet. Po rejestracji w serwisie FakturyOnline.pl, wybraniu wystawców rachunków współpracujących z systemem, wysyłane będą na podstronę płatnika określone rachunki, o których informowany będzie on przez e-mail bądź SMS. Dostępne są trzy formy płatności: automatyczne polecenie zapłaty ze środków pochodzących ze wskazanego rachunku bankowego, autoryzowane polecenie zapłaty umożliwiające każdorazową weryfikację rachunku przed jego zapłaceniem oraz płatność wskazaną kartą kredytową (numer karty podawany jest jednorazowo przy rejestracji). Oferta FakturyOnline.pl dostępna jest również dla wystawców faktur. Wśród wielu zalet jakie wymienia serwis znajduje się eliminacja dokumentów papierowych (możliwe dzięki ustawie o podpisie elektronicznym) oraz automatyczne księgowanie w systemie finansowo-księgowym firmy zapłaconych i uzgodnionych faktur [7].

Realizację e-płatności na podobnych warunkach oferuje również system BillNet () oraz niektóre banki, pozwalając na przelewy poprzez Internet. O ile korzystanie z systemu FakturyOnline.pl lub BillNet jest dla płatnika całkowicie darmowe o tyle banki pobierają dodatkowe opłaty za tego typu usługi.

Mimo atrakcyjności powyższych systemów płatności internetowych borykają się one z problemem przekroczenia progu popularności, powyżej którego staną się standardem. Barierę dla ich upowszechnienia stanowią sprzedawcy, którzy wolą tradycyjne metody płatności chociaż istnieje wielu potencjalnych klientów chcących korzystać z systemów elektronicznych płatności.

Prowadzone są również prace nad zastąpieniem pieniądza papierowego jego elektronicznym odpowiednikiem umieszczonym na specjalnie do tego przystosowanym nośniku (karcie chipowej). Powstałe projekty najczęściej nie są między sobą kompatybilne co uniemożliwia wzajemne korzystanie z nich przez użytkowników z różnych krajów, nie pozwalając tym samym aby systemy takie stały się powszechne.

Bezsporny pozostaje jednak fakt, że przyszłość pieniądza dostrzega się w elektronicznych portmonetkach. Szczególnie zainteresowane ich rozwojem i ekspansją jest Visa i Mastercard, dysponujące kapitałem oraz zapleczem informacyjnych. Dzięki zaangażowaniu obu instytucji powstały technologie oparte o karty chipowe Visa Cash oraz Mondex. Dla dokonania płatności w Internecie wyżej wymienionymi kartami niezbędne jest jednak posiadanie specjalnego czytnika [16].



Przypisy:
[i] wydawana przez bank Inteligo

Bibliografia
1. Serwis internetowy AllPay.pl, http://www.allpay.pl
2. Gregor B., Stawiszyński M.: "e-Commerce", Branta, Bydgoszcz-Łódź 2002
3. Serwis internetowy BillNet, http://www.billnet.pl
4. Serwis internetowy CittiConnect, http://www.citibank.pl/poland/citiconnect
5. Serwis internetowy eCard, http://www.ecard.pl
6. "Elektroniczne portmonetki, czyli nowe wcielenie pieniądza", http://www.expander.pl
7. Serwis internetowy FakturyOnline.pl, http://www.fakturyonline.pl
8. Sosnowski J.: "Systemy elektroniczne w marketingu", UŁ, Łódź 1999
9. "Jeszcze mniej e-sklepów", http://www.computerworld.pl
10. "Karty płatnicze w Internecie", http://www.wsp.krakow.pl
11. Serwis internetowy mBank, http://www.mbank.pl
12. Serwis internetowy MojeRachunki.pl, http://www.mojerachunki.pl
13. "Nowe płatności w Internecie", http://www.wsp.krakow.pl
14. Serwis internetowy PayU, http://www.payu.pl
15. prof. dr hab. inż. W. Cellary - Wykłady z przedmiotu "Electronic Commerce and Business" dla studentów Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, 2003
16. "Struktura wyemitowanych kart płatniczych na przestrzeni lat 2000 - 2002. Podział wg sposobu zapisania informacji na nośniku elektronicznym", http://www.kartyonline.net
17. Serwis internetowy Szybkie pieniądze, http://www.pckurier.pl

poprzednia  

1 ... 4 5

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: