eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Telekomunikacja w Unii

Telekomunikacja w Unii

2004-10-04 12:52

Na witrynie Europarlamentu pojawił się zapis przesłuchania komisarz p. Viviane Reding, odpowiedzialnej za rozwój społeczeństwa informacyjnego i mediów, przez połączone komisje przemysłu i kultury. Głównymi wątkami przesłuchania były problemy nierówności dostępu do technologii informacyjnej (tzw. "digital divide") oraz pluralizm mediów.

Przeczytaj także: 3G w Plus GSM

P. Viviane Reding uważa, że redukcja istniejących dziś różnic w dostępie do technologii informacyjnych przyczyni się do większego otwarcia rynków oraz integracji europejskich społeczności. Bazowa infrastruktura już istnieje, lecz nie jest w pełni wykorzystywana - dostęp szerokopasmowy zapewnia 80% sieci europejskich, lecz korzysta z niego zaledwie 7% użytkowników. Przyczyna tkwi w braku zainteresowania ze strony użytkowników, którzy nie mają powodów do korzystania z szybkiej transmisji wskutek ubóstwa oferty usług. Większa otwartość na technologie informacyjne spowoduje wzrost konkurencyjności. Istotną rolę odegra tu telefonia 3G, do której Europa jest już dobrze przygotowana i p. Reding nie wyobraża sobie, by Europa nie mogła odnieść korzyści z upowszechnienia zarówno telefonii UMTS jak i VoIP.

Prawo patentowe w odniesieniu do urządzeń informatyki - p. Redding uważa, że jest to problem komercyjny i rozważając go należy sporządzić dokładny bilans interesów wszystkich zaangażowanych podmiotów.

Problem "digital divide" p. Reding postrzega w dwóch płaszczyznach: zwiększania szans grup społecznie upośledzonych (ubodzy, seniorzy i niepełnosprawni) i w aspekcie terytorialnym. Proponując uruchomienie odpowiednich funduszy strukturalnych, nowa komisarz chce działać na rzecz demistyfikacji nowych technologii m.in. poprzez oferowanie tanich usług takich, jak np. zdalna konsultacja medyczna, jednak widzi obiektywne przeszkody w postaci nadal niepełnego otwarcia rynków oraz braku unijnego okrzepnięcia ze strony nowych członków Wspólnoty.

P. Reding deklaruje, że jako była dziennikarka jest szczególnie uczulona na punkcie swobody wypowiedzi i wymiany informacji na całym obszarze Unii Europejskiej. Jej zdaniem, poziom wolności informacyjnej jest wśród krajów członkowskich "różny", trzeba jednak brać pod uwagę, że Komisja Europejska w obecnym stanie prawnym nie jest w stanie usuwać krajowych ograniczeń pluralizmu mediów. Dopóki Unia nie ma konstytucji, działalność komisarza nie może wykraczać zbyt daleko poza obserwację stanu rzeczy, ale pani komisarz zamierza podjąć inicjatywy regulacyjne w Parlamencie Europejskim.

Odpowiadając na pytanie o zagrożenie ze strony ze strony komercjalizacji i konsolidacji sieci audiowizualnych p. Reding stwierdziła, że problem wkrótce sam się rozwiąże wraz z upowszechnieniem dostępu szerokopasmowego. Konwergencja struktur audiowizualnych z komputerowymi skutecznie uniemożliwi bowiem zdominowanie rynku informacyjnego przez jakikolwiek podmiot dzięki powszechnej dostępności wszystkich zasobów sieci.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Wrocław na łączach Crowley

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: