eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy przedsiębiorcy: nastroje 2011

Polscy przedsiębiorcy: nastroje 2011

2010-12-14 12:39

Przeczytaj także: Polscy przedsiębiorcy: nastroje 2010


fot. mat. prasowe

Zatrudnienie

Zatrudnienie

Z badań wynika także, iż w 2011 roku nastąpi poprawa na rynku pracy. Firmy deklarują zamiar zatrudniania pracowników, jednocześnie nie planując redukcji. Należy mieć jednak na uwadze, iż 49, 8% ankietowanych firm nie nosi się z zamiarem dokonania zmian kadrowych, co może świadczyć o braku pewności, w jakim kierunku zmierza gospodarka Analizując dane dotyczące rynku pracy można stwierdzić, iż firmy, które pomimo kryzysu nie zmniejszyły poziomu zatrudnienia mogą mieć przewagę konkurencyjną na rynku w momencie poprawy koniunktury w ujęciu globalnym. Zwiększenie zatrudnienia, w tym przypadku wiąże się bowiem z kosztami dla pracodawcy (jak np. koszty poszukiwania pracownika oraz szkoleń).

fot. mat. prasowe

Warunki prowadzenia biznesu

Warunki prowadzenia biznesu

Znacznie mniej optymizmu polscy przedsiębiorcy wykazują w sferze klimatu biznesowego. Optymizm na kolejny rok jest najniższy z odnotowanych prognoz w latach poprzednich i plasuje Polskę w grupie państw o najniższej ocenie warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. Po raz pierwszy w historii badania EES wystąpiła przewaga oczekiwań negatywnych nad pozytywnymi na kolejny rok, co świadczy o dużej obawie wobec przyszłego stanu otoczenia biznesowego. Zaledwie 27% przedsiębiorców uważa, że warunki prowadzenia biznesu będą korzystniejsze. 28% uważa, ze ulegną pogorszeniu a 43,6% - pozostaną bez zmian. Plasuje to Polskę w grupie państw o najniższej ocenie spodziewanych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. „Głównym tego powodem jest spadek zaufania do zaplecza instytucjonalnego będący konsekwencją następstw globalnego kryzysu finansowego. Ponadto, rosnące obawy o stan finansów publicznych, zwłaszcza w obszarze wciąż narastającego długu publicznego, również znajdują swoje odbicie w nastrojach przedsiębiorców”, wyjaśnia Marek Kłoczko.

Informacje o badaniu
W tegorocznym badaniu 1554 przedsiębiorców (właściciele lub członkowie zarządów firm) wypowiedziało się na temat wyników swoich firm za mijający rok oraz perspektyw na rok 2011; oceniali także bieżące warunki dla działalności gospodarczej, jak również podawali swoje oczekiwania na rok przyszły. Wśród respondentów 41% stanowili przedsiębiorcy reprezentujący firmy mikro (zatrudniające od 1 do 9 pracowników); 31% - firmy małe (10-49 pracowników); 21% - firmy średnie (50-249 pracowników) i 7% - firmy duże (ponad 250 pracowników). 34% przedsiębiorców reprezentowało sektor przemysłu, zaś 66% - sektor usług. Udział eksporterów w badanej próbie wynosił 41%.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Zdrowy rozwój polskiej firmy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: