eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Emisja obligacji korporacyjnych

Emisja obligacji korporacyjnych

2010-12-17 13:01

Przeczytaj także: Obligacje korporacyjne


Wsparcie merytoryczne i wzrost standardów biznesowych

W przypadku emisji prywatnej obligacji wsparcie merytoryczne podmiotu przez inwestorów będących dawcami finansowania praktycznie nie występuje, co jest związane ze specyfiką finansowania dłużnego. Możemy natomiast mówić w przypadku pozyskania finansowania podczas emisji prywatnej obligacji o wzroście standardów biznesowych związanych z koniecznością raportowania zgodnie ze standardami umownymi, a także z koniecznością zwiększenia zakresu danych analitycznych dostępnych dla organów nadzorczych, w szczególności w zakresie poziomu zabezpieczeń oraz ich wartości rynkowych. Działania te dając jednocześnie zarządowi spółki dostęp do bardziej rozbudowanych danych pozwalających ocenić i przeanalizować procesy zachodzące w spółce, wpływają pozytywnie na trafność podejmowanych decyzji operacyjnych i strategicznych.

Rozwój kontaktów biznesowych i wzrost zaufania do podmiotu

W przypadku finansowania dłużnego jakim jest emisja obligacji, brak jest bezpośredniego wpływu na wzrost zaufania do podmiotu i rozwój kontaktów biznesowych. Zbytnie podwyższenie poziomu długu w stosunku do posiadanych kapitałów i generowanych przepływów operacyjnych może nawet wpłynąć na spadek tego zaufania.

Wpływy finansowe i koszty pozyskanego finansowania

Emisja obligacji jest zwykle związana z koniecznością zwrotu pozyskanego kapitału, choć zdarzają się przypadki emisji obligacji zamiennych na akcje, które zakładają całkowitą konwersję długu. W większości przypadków finansowanie to opiera się jednak na długu, który musi zostać spłacony. Do kosztów finansowych tego typu finansowania należy zaliczyć odsetki, które mogą być kapitalizowane periodycznie lub z końcem trwania umowy, lub też dyskonto w przypadku obligacji nie zawierających kuponu. Ponadto w przypadku konwersji długu przy obligacjach zamiennych do kosztów należy doliczyć potencjalna dywidendę powiązaną z akcjami spółki.

Koszt długu jest w tym przypadku zależny od odbioru poziomu ryzyka, a także sytuacji na rynku długu i poziomów stóp procentowych. Zwykle koszt ten jednak znacząco przekracza koszt wynikający ze stopy wolnej od ryzyka. Kosztem kapitału własnego powstałego w wyniku konwersji długu dla spółki, z punktu widzenia metodologii wycen dochodowych stosowanych na rynku kapitałowym, jest koszt kapitału własnego wynikający z poziomu utraconych korzyści związanych z możliwością alternatywnego wykorzystania powyższych środków.

Efektywność wykorzystania pozyskanego finansowania

W przypadku emisji obligacji efektywność wykorzystania finansowania przez podmiot jest uzależniona od czynników wynikających z wewnętrznej specyfiki danej spółki, w szczególności poziomu kompetencji i znajomości rynku przez kadrę zarządzającą. Główny ciężar spoczywa tutaj na zarządzie.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: