eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Emisja obligacji korporacyjnych

Emisja obligacji korporacyjnych

2010-12-17 13:01

Przeczytaj także: Obligacje korporacyjne


Koszty pozyskania finansowania

Zazwyczaj pozyskanie finansowania poprzez emisję obligacji wiąże się z angażowaniem doradców. Zadaniem doradców jest wspieranie spółki w przeprowadzeniu emisji oraz jej plasowaniu wśród wybranych grup inwestorów. Do doradców tych należy zaliczyć doradcę biznesowego i zarazem oferującego obligacje, doradcę prawnego oraz audytora. Skutkiem angażowania doradców jest pojawienie się kosztu ich wynagrodzeń po stronie podmiotu pozyskującego kapitał.

Kolejną grupą kosztów są koszty wynikające z dodatkowego obciążenia pracą samej spółki wynikającego z konieczności przeprowadzenia analizy biznesowej we współpracy z doradcą finansowym oraz przygotowania materiałów mających umożliwić doradcy zapoznanie się ze spółką i analizę jej potencjału oraz budowę equity story na potrzeby rozpatrywanej transakcji. W związku z tym, że emisja obligacji jest formą finansowania dłużnego, do kosztów ponoszonych przez udziałowców należy zaliczyć zarówno koszty finansowe wynikające z obsługi zadłużenia jak i jego spłaty.

Czas pozyskania finansowania

fot. mat. prasowe

Rysunek: Przykładowy harmonogram ogólny Corporate Bond

Rysunek: Przykładowy harmonogram ogólny Corporate Bond


Powyższy harmonogram przedstawia ogólny przebieg procesu pozyskania finansowania w wyniku przeprowadzenia niepublicznej emisji obligacji.

Czynnikami decydującymi o czasie procesu i występowaniu jego poszczególnych składowych jest specyfika spółki oraz czas niezbędny na oszacowanie zabezpieczeń oraz przeprowadzenie ich wyceny w przypadku obligacji zabezpieczonych. Głównymi czynnikami decydującymi o harmonogramie są: stopień uprzedniego przygotowania spółki w kwestii opracowania analizy biznesowej oraz jej zdolność do efektywnej współpracy z doradcą finansowym.

Decydujący jest tu: rodzaj posiadanych przez spółkę systemów zarządczych i rachunkowych oraz jakość posiadanych przez spółkę projekcji i biznesplanów, a także aktualność posiadanych wycen majątkowych. W przypadku występowania wysokiego stopnia przygotowania spółki w zakresie analizy biznesowo-finansowej przedsięwzięcia możliwe jest znaczne skrócenie czasu procesu. Istotną kwestią wpływającą na harmonogram może być również chęć uzyskania ratingu dla obligacji, który to proces w Polsce zajmuje ok. 4 tygodni. Mając na względzie powyższe kwestie należy stwierdzić, iż okres niezbędny na przeprowadzenie tego typu transakcji to od 2 do 4 miesięcy w zależności od specyfiki danego projektu. Uzyskanie wstępnej informacji o zainteresowaniu inwestorów transakcją jest natomiast możliwe po około 1-2 miesięcy.

Wpływ na decyzje strategiczne

W przypadku pozyskiwania finansowania poprzez emisję obligacji możemy mówić o braku bezpośredniego wpływu dawcy finansowania na kształtowanie strategii spółki.

Wpływ na decyzje operacyjne

W przypadku działań operacyjnych, brak jest bezpośredniego wpływu dawców finansowania na działania spółki, która dysponuje pełną swobodą w zakresie kształtowania swojej polityki operacyjnej o ile nie narusza to wartości oraz formy zabezpieczenia zaciągniętego długu (jeżeli zostały ustanowione).

Wpływ na strukturę organizacyjną

Również w przypadku struktury organizacyjnej dawcy finansowania nie wywierają bezpośredniego wpływu na podmiot emitujący obligacje.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: