eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 48/2010

Europa: wydarzenia tygodnia 48/2010

2010-11-27 20:19

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 47/2010

  • Według Eurostat poziom zamówień dla przemysłu w strefie euro zmniejszył się we wrześniu o 3,8 proc. m/m a w ujęciu rocznym urósł o 13,5 proc.
  • Markit Economics przygotował indeks PMI composite dla strefy euro dla listopada - zgodnie z nim w gospodarce strefy walutowej panuje ożywienie - indeks wynosi 55,4 pkt. Również PMI dla sektora przemysłowego jest wysokie - wynosi 55,5 pkt (+0,9 pkt w stosunku do października). W sektorze usług panuje rozwój - indeks PMI osiągnął 55,2 pkt.
  • W III kw. wzrost PKB dla Niemiec wyniósł 0,7 proc. k/k, natomiast w ujęciu rolnym osiągnął poziom 3,9 proc.
  • Wielka Brytania zamierza obniżyć wieloletni budżet UE po 2013 roku poniżej 1 proc. PKB. Oznacza to, że byłby on niższy o ok. 250 mld euro mniej niż w obecnym budżecie. Wg tych informacji Londyn zamierza obniżyć fundusze związane z polityką spójności, a pozostawić bez zmian fundusze związane z rolnictwem.
  • Według Markit Economics dla niemieckiego sektora przemysłowego zanotowano wzrost ożywienia o 2,3 pkt do 58,9 pkt w listopadzie w stosunku do października. Także poprawiła się koniunktura dla usług o 2,6 pkt, rosnąc do 58,6 pkt.
  • W listopadzie indeks Ifo, opisujący nastroje przedsiębiorców niemieckich urósł o 1,6 pkt do 109,3 pkt w porównaniu do października.
  • Indeks PMI dla francuskiego sektora usług urósł z 54,8 pkt w październiku do 55,7 pkt w listopadzie. Także PMI wzrósł dla produkcji przemysłowej o 2,3 pkt do 57,5 pkt w listopadzie.
  • We Francji nieco pogorszyło się zaufanie przedsiębiorców, co potwierdza spadek wskaźnika o 2 pkt do 100 pkt w listopadzie w porównaniu do miesiąca poprzedniego. Natomiast w październiku poprawiło się zaufanie konsumentów z -34 pkt do -32 pkt. Równocześnie spadły o 0,7 proc. m/m wydatki konsumentów.
  • PKB Wielkiej Brytanii urósł w okresie lipiec-wrzesień o 0,8 proc. k/k - mniej o 0,4 pkt proc. w stosunku do II kw., natomiast w ujęciu rocznym PKB powiększyło się o 2,8 proc.
  • Litwa zanotowała wzrost gospodarczy na poziomie 1,1 proc. r/r - o 1,0 pkt proc. więcej niż prognozy przygotowane na III kw.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

SYTUACJI NA RYNKU ZŁOTA CIĄG DALSZY

Etap 1 : Złoto drożeje na wieść o słabszym dolarze

Na rynkach finansowych zapanował optymizm po zapadnięciu decyzji o przyjęciu pomocy finansowej przez Irlandię. Gdy dolar zaczął tracić wobec euro i innych walut, wzrosła cena złota. Podrożały również srebro, platyna oraz pallad. Cena złota w bezpośrednich dostawach była dziś o 20 dolarów wyższa od piątkowego minimum, osiągając w godzinach porannych poziom 1364 dolarów. Srebro osiągnęło poziom 27,9 dolarów. Jednocześnie cena platyny wzrosła o 2 proc. a palladu aż o 12 proc.

Oto ostatnie informacje z rynków:
  • Problem Irlandii nie jest jeszcze w pełni rozwiązany lecz zawarta umowa pozwoli odzyskać wartość euro wobec dolara. Po odbiciu cena złota może wybrać „kierunek na północ” pod koniec roku - powiedział Hwang Il Doo, starszy trader z Korea Exchange Bank Futures Co. w Seulu. Euro zyskuje na wartości wobec dolara już czwarty dzień z rzędu, dziś kurs pary walutowej EUR/USD kształtował się z rana na poziomie 1,3785. Dolar stracił również wobec koszyka sześciu najważniejszych walut. Cena złota jest zazwyczaj ujemnie skorelowana z notowaniami dolara.Fundusze złota notowane na giełdach (ETF-y) posiadają zgromadzone 2088 ton złota, co stanowi 80 proc. rocznej produkcji na świecie.
  • Metale szlachetne będą dawać wysokie stopy zwrotu w przyszłym roku, piszą specjaliści Goldman Sachs Inc. w listopadowym raporcie. Optymizmu nie brakuje również wśród innych specjalistów.
  • Ludzie, którzy teraz sprzedają złoto robią wielki błąd. Złoto przestanie drożeć, jeżeli realne stopy procentowe staną się dodatnie - powiedział Michael Pento, starszy ekonomista z firmy Euro Pacific Capital Inc w Nowym Jorku.
  • Ceny złota, srebra i palladu będą kontynuować wzrosty w przyszłym roku i metale te należy przeważać w portfelu, gdyż będą dawać wyższe zyski niż towary rolne - radzą specjaliści Societe Generale.

Etap 2: Chiny i Indie kupują coraz więcej złota

Popyt detaliczny na złoto w Chinach może się podwoić w przyszłej dekadzie i osiągnąć 900 ton na rok, przewidują specjaliści Światowej Rady Złota. W III kwartale 2010 roku popyt detaliczny na złoto w Chinach wyniósł 154 tony - stanowiły go zakupy biżuterii oraz inwestycje detaliczne netto. Jest to o 16 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Za okres ostatnich 12 miesięcy popyt wyniósł 549 ton. Chiny są aktualnie największym producentem złota.

Popyt detaliczny z Indii, które są największym światowym konsumentem złota wyniósł w III kwartale 229,5 ton i był o 28 proc. wyższy niż rok wcześniej. W okresie 12 miesięcy konsumenci z tego kraju zakupili 855,8 ton złota.

Łączny popyt detaliczny na złoto pochodzący z Chin i Indii stanowi 40 proc. światowego popytu.

Po kilkudniowej korekcie, od 17 listopada cena złota znajduje się w trendzie wzrostowym - do dzisiejszych godzin porannych wzrosła o 1,5 proc. Srebro i pallad podrożały w tym czasie o 8 proc.

Etap 3: Reakcja rynku złota na wydarzenia w Korei

Wczoraj wojska Korei Północnej ostrzelały południowokoreańską wyspę Yeonpyeong. Świat zadał sobie pytanie o możliwość konfliktu nuklearnego. Spadły notowania giełd azjatyckich, przeceny akcji odnotowano też na innych kontynentach. Podrożało złoto. Od wczoraj do dzisiejszych godzin porannych cena złota wzrosła o około 20 dolarów. Lecz nie tylko groźba eskalacji konfliktu w Azji determinuje sytuację na rynku złota. Aktualnie na notowania złota oddziałuje również kryzys rynku kredytowego w Europie, tym razem głównie za sprawą sektora bankowego w Irlandii. Euro straciło na wartości 3 proc. wobec dolara amerykańskiego. Od wczoraj przy zyskującym na wartości dolarze wzrastają ceny złota. Taka sytuacja ma miejsce zazwyczaj przy silnym popycie na złoto. Dziś w godzinach porannych jego cena sięgnęła 1380 dolarów i była o 3,5 proc. wyższa niż tydzień temu.

Dealerzy w Singapurze odnotowali zwiększoną sprzedaż złotych sztabek oraz złomu w Indonezji i Tajlandii lecz w Chinach nabywano złoto na wieść o konflikcie koreańskim.- Kupowanie złota w reakcji na ostrzelanie terytorium Korei Południowej jest próbą ucieczki do „bezpiecznej przystani”, jaką stanowi ten kruszec - powiedział Li Ning, analityk firmy chińskiej inwestycyjnej Shanghai CIFCO Futures. Natomiast wg Darrena Heathcote z Investec Australia w Sydney, cena złota będzie zmieniać się w zależności od sytuacji europejskiej waluty.

Dziś droższy jest też pallad a na jego, trwające już dwa lata, wzrosty notowań ma wpływ zwiększony popyt ze strony przemysłu samochodowego, gdzie stosowany jest przy produkcji katalizatorów spalin. Ceny srebra i platyny pozostają na razie na wczorajszych poziomach.


Jan Mazurek
Główny Analityk
TFI Inwestors

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: